Umění architektury na Pražském Hradě

Architektura na Pražském Hradě

Pražský hrad je jistě jednou z nejvýznamnějších památek v české republice. Celý se skládá z celkového počtu asi 26 staveb. Z nichž nejvýznamnější je podle mě asi Chrám Svatého Víta. Protože nejvíc turistů chce vidět hlavně tuto stavbu. Moje teta bydlící v Rakousku se na něj jezdí s celou svojí povedenou rodinkou dívat každý rok když přijede do Prahy. Ve svém referátu nemám popsány všechny části Pražského hradu, mám jich jen pár, protože o ostatních stavbách jsem nesehnal materiál. Z 26 staveb mám popsáno jen 7. (A to ještě asi blbě) :(((
Pražský Hrad

Do českého hradu nepatří pouze český hrad, ale i mnoho dalších budov, fontán, chrámů a sousoší. Hrad se nachází po severní straně Petřínu a je rozložen na celá tři nádvoří. Bohužel jsem nezjistil v jakém stylu je postavena vnější architektura, ale u ostatních staveb ano. Pražský Hrad má velice bohatou historii, od sídel různých vládců v minulosti po všelijaké malíře, sochaře, architekty a další individua, která hradem prošla. Podle mého mínění je ale většina hradu stavěna v gotickém stylu.
Chrám svatého Víta

Pokud mohu soudit jedna z nejvýznamnějších, ne-li vůbec nejvýznamnější český chrám. Chrám byl několikrát renovován. Neustálé přestavování započalo již někdy v roce 1344. Nyní se chrám svatého Víta nachází v podobě Gotického umění. (Chrám prošel vývojem celé gotiky, od čistě ranní až po vrcholovou gotiku). Stavba obsahuje obrovské množství nástěnných maleb v kaplích k němu patřících - ku příkladu: Madona se světci, Křest svaté Otýlie, Kristus, Stětí Světice – Většiny nástěnných maleb se dochovala již jen ve zlomcích.
České korunovační klenoty

Svatováclavská Koruna – Též vynikající zlatnická, gotická práce. Vyrobena někdy ve 14.století. Dále: meč, žezlo ( již z renesančního umění) a jabko( také z renesančního umění). Na výzdobě českých korunovačních klenotů v minulosti se podílelo mnoho umělců.
Královský palác s kolegiální kaplí všech svatých

Z původního románského stylu se dochoval jen suterén. Palác byl v historii dvakrát zapálen a za veliké částky renovován. Byl zbudován ve 12.století a přebudováván až do století 16.. Veliká část se průběhem času přeměnila do Gotického stylu. Kolegiální kaple bylo dílo Petra Parkléře a bylo velice geniální. Která ovšem také začala hořet a tak musila být později renovována, a to pouze z části.
Bazilika svatého Jiří

Kostel stojí již od středověku a překvapivě jako ostatní stavby prošel mnoha změnami. Nejdříve z umění baziliky – kde bal ryze kamenný po další a další materiály které se na něm vystřídali. Vypukl zde překvapivě požár a po několika letech se musel stavit znova, tentokrát v románském stylu. Poslední úpravy v gotickém stylu. Nádherný gotický reliéf Klanění tří králů. Výzdoba: Parkléře, Nepomucký, Reiner a další.
Jezdecká socha svatého Jiří

Je celá prováděna pomocí prvku Ag – pro nezasvěcené do chemie, pomocí Stříbra. Na povrchu stříbrná je, ale to neznamená, že i uvnitř!Jak to zjistit jinak než ji rozlomit vejpůl??? Toť otázka – až budete tedy příště na Pražském Hradu tak to vyzkoušejte, podle mě je již dávno nahrazená napodobeninou, protože originál musel shořet jako valná většina budov na Pražském hradě! Podle mě Socha je vlastně něco jako sv. Václav – Jezdec na koni. Jenže socha svatého Jiří je postavena ve vrcholném gotickém stylu.

Královský letohrádek

Patří do nejkrásnějších staveb Pražského hradu spadajících pod renesanční umění. Uvnitř něj je mnoho vynikajících kamenických prací. Avšak většina interiéru je v Národní Galerii a uvnitř letohrádku jsou většinou jen věrohodné kopie, což moc návštěvníků z cizích zemí zřejmě netuší, protože tam pořád fotí jako diví.
Zpívající fontána

Před letohrádkem stojí tato překrásná kašna, dílem Francesca Terzia. Fontána má dvě nádrže a vrcholí soškou dudáčka.

Použitá literatura: Dějiny umění v obrazech
ABC- kulturních památek Československa
Letáček rozdávaný v chrámu svatého Víta

Hodnocení referátu Umění architektury na Pražském Hradě

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  3 782×
  603 slov

Komentáře k referátu Umění architektury na Pražském Hradě