Měsíc je přirozenou družicí Země.Obíhá po elipsové dráze kolem Země a současně s ní obíhá kolem Slunce.Podobně jako Země se i Měsíc otáčí okolo své osy.
Jedno otočení Měsíce okolo své osy trvá právě tak dlouho jako jeho oběh kolem Země,zhruba 28 dní.Někdy můžeme vidět Měsíc na obloze jako svítící těleso. Ale to je způsobeno odrážením slunečního světla.
V roce 1969 přistála na Měsíci kosmická loď Apollo a američtí astronauté poprvé stanuli na povrchu Měsíce.Uviděli pustou krajinu pokrytou kameny a prachem.
Měsíc nemá téměř žádný plynný obal,proto je vystaven silnému ozařování Sluncem i vesmírnému chladu.Měsíční den trvá 14 pozemských dní,kdy se povrchozářený Sluncem rozpálí na 800°C a pak následuje stejně dlouhá měsíční noc,kdy se teplota během několika minut sníží na 70°C.Povrch Měsíce je bombardován meteority všech možných rozměrů a hmotností,které na jeho povrchu vytvářejí sníženiny zvané též krátery.Meteority jsou kamenná nebo železná tělesa dopadajícína Měsíc z vesmírného prostoru.
Na Zemi,která na rozdíl od Měsíce je chráněna vzduchovým obalem,dopadají jen největší meteority.Ostatní jako meteory shoří ve vzduchovém obal.Při výzkumu Měsíce značně pomohly umělé družice,které jsou vynášeny do Vesmíru raketami.
23. květen 2008
12 293×
199 slov