Souhvězdí

Souhvězdí byla dříve jen skupinami hvězd na obloze, které umožňovaly snazší orientaci. Využívali je převážně námořníci na dalekých plavbách, kde se nenabízel lepší způsob pro zorientování se. V současné době jsou to již oblasti oblohy s přesně určenými hranicemi, které lidem připomínají všemožná zvířata, nástroje, ale i 12 znamení zvěrokruhu a různé mytologické bytosti, podle nichž také dostaly své názvy.

Nejznámějším souhvězdím naší hvězdné oblohy je Velký vůz (Velká medvědice). Patří k němu sedm jasných hvězd a leží nedaleko severního pólu oblohy, takže jej u nás můžeme vidět v každém ročním období. Pocelou noc za obzor nezachází. Dvě hvězdy tohoto souhvězdí Dubhe a Merak jsou známé jako „Lovečtí psi“ a ukazují směr k Polárce. Přestože Polárka je ve skutečnosti velmi jasnou hvězdou, my ji tak nevidíme, protože je od nás velmi vzdálená. Patří do souhvězdí Malého vozu (Malé medvědice), jež je jakoby zmenšenou kopií Velkého vozu.

V opačném směru od Velkého vozu není těžké najít hvězdu Arktur, patřící do souhvězdí Pastýř. Je to hvězda první hvězdné velikosti, charakteristická svou slabě oranžovou barvou. Není u nás vždy viditelné, protože při své nejnižší poloze klesá až za obzor. Je však velmi nápadná na večerní obloze na jaře a začátkem léta.

Jinou skupinu hvězd, kterou vidíme ve směru „oje“ Velkého vozu je souhvězdí Lva. Jeho hlavní hvězda Regulus je první hvězdné velikosti.

Dominujícím souhvězdím zimní noční oblohy je souhvězdí Orión. Orión je nádherné souhvězdí, v němž jsou 2 hvězdy první velikosti, Betelgeuse a Rigel. Dobře viditelný je také hvězdný pás Orióna, tvořený trojicí hvězd v jedné linii. Jižně od pásu se nalézá poněkud slabší meč.

Orión, stejně jako Velký vůz, je dobrým orientačním bodem na obloze. Ve směru označeném pásem se na jednu stranu dostaneme k Síriu v souhvězdí Velkého psa, jež je jasnější, než jakákoli jiná hvězda. Druhou stranou se dostaneme k Aldebaranu tvořícímu „oko“ v souhvězdí Býka. Na vzdálenější straně od Aldebaranu můžeme pozoravat skupinku hvězd, které zdánlivě téměř splývají. Jsou to Plejády, neboli Kuřátka také v souhvězdí Býka. Plejády jsou typickou hvězdokupou. Podle toho, kolik hvězd v této hvězdokupě lze rozeznat, určovali indiáni ostrost zraku. Jiné nápadné hvězdy poblíž Orióna jsou například Procyon v souhvězdí Malého psa, Kastor a Polux v souhvězdí Blíženců a Capella v souhvězdí Vozky.

Význačnou hvězdou severní oblohy je také Vega v souhvězdí Lyry, svítící jasněji než Capella a Rigel. Nejlépe je ji vidět v létě. Nedaleko souhvězdí Lyry je souhvězdí Labutě, které se tvarem podobá kříži a souhvězdí orla s Altairem, hvězdou první velikosti.

Hodnocení referátu Souhvězdí

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  7. únor 2008
  12 579×
  409 slov

Podobné studijní materiály

Komentáře k referátu Souhvězdí

jasmin vlajkova
Co bych k tomu rekla ale je to moc hezky a moc dlouhyyyyyy