Éra výzkumů vesmíru začala v roce 1957, kdy bylo v tehdejším Sovětském svazu vypuštěno první umělé kosmické těleso SPUTNIK 1. To byl začátek nové řady lidských dobrodružství.
První živý tvor na oběžné dráze kolem Země byl ruský pes Lajka.Byl vypuštěn ve Sputniku 2 v listopadu 1957 a žil v kosmu týden.
Největší katastrofa v historii výzkumu vesmíru se stala v lednu 1986,kdy sedm členů posádky včetně dvou žen zahynulo,když raketoplán Challenger explodoval 73 sekund po startu.
Hubblův teleskop
Hubblův kosmický teleskop, pojmenovaný podle amerického astronoma Edwina Hubbla , byl ve středu ctižádostivých plánů vypustit dalekohled do vesmíru, aby na oběžné dráze mohl dosáhnout skvělého obrazu bez rušivého vlivu zemské atmosféry.Toho zpočátku,při jeho výrobě, nebylo dosaženo,po její nápravě nyní poskytuje dokonalé snímky.
Laboratoře v kosmu
Další část kosmického výzkumu probíhá v blízkosti Země.Spočívá v umisťování
Kosmických stanic,na nichž se provádí vědecké práce,na oběžných dráhách kolem země.Tyto kosmické stanice, jakými jsou např.Skylab nebo ruský Mir
Setrvávají v kosmu a mohou být navštěvovány astronauty, jako by to byly kosmické hotely. Kosmický raketoplán, je prvním krokem k pravidelným letům pasažérů do kosmu a nakonec k prvním koloniím pozemšťanů mimo Zemi.
Voyager
Program Voyager byl zahájen Spojenými státy v roce 1977.Jeho cílem bylo pomocí sond oblétnout a fotografovat čtyři vnější planety sluneční soustavy: Jupiter, Saturn, Uran a Neptun. Mezi překvapeními,která Voyager 1 a 2 přinesli,
Patřila existence měsíců či družic Jupitera a Saturna,které jsme předtím nespatřili.Dále že Jupiter má kolem sebe prstenec z plynů. Voyager 2 také prolétl kolem uranu a Neptunu a nyní letí mimo sluneční soustavu.
1. srpen 2007
12 590×
262 slov
super