Český název rostliny (drogy) je bříza bělokorá (bříza pýřitá), čeledi břízovité. Latinský název rostliny (drogy) je betula pendula (betula pubescens) a čeledi betulaceae. Používá se list (betulae folium). Významné obsahové látky břízy jsou saponiny, flavonoidy, silice, deriváty kyseliny kávové.
Bříza patří do dvouděložných rostlin. Jsou to dřeviny s opadavými střídavými listy a jednopohlavními květy v jehnědách. Samčí jehnědy se nasazují již v předcházejícím podzimu a přezimují, samičí jsou během zimy skryté na koncích větévek.. Plody jsou křídlaté, jednosemenné nožky.
Na severní polokouli existuje původních, asi 40 druhů (severní Euroasie včetně Hymalájí a Severní Ameriky). Jsou to výrazně esteticky působivé dřeviny, v určitých oblastech dominantní (bříza bělokorá v Rusku).
Dřevo břízy snadno hoří i za syrova pro vysoký obsah dehtu, listy obsahují farmakologicky účinnou látku (diuretikum). Listy mají močopudný, mírně projímavý účinek a snižují vysokou teplotu. Tradičně je droga užívána při zánětech vylučovacího systému a při ledvinových kamenech. Používá se při potřebě zvýšit tvorbu moči a odvodnit organizmus a také jako podpůrný lék při revmatických potížích a dně. Droga se nedoporučuje při otocích spojených s nedostatečností srdce a ledvin. Jako lék se může použít vývar v tomto poměru: 2 – 3 g suchých listů do 150 ml vroucí vody, louhovat 10 min, pít 3 x denně v minimálním množství 2 litry denně. V léčebné kosmetice je droga doporučována při ztrátě vlasů a výskytu lupů. Bříza poskytuje také dehet obsahující deriváty jednoduchých fenolů. Bývá používán jako kůži prokrvující prostředek a antiparazitární látka (proti svrabu). Dehet se používá jako součást mastí a mazání.
Děkuji, doufám že to někdo použije...
9. červen 2008
5 869×
255 slov