Chobotnice odedávna fascinují člověka zvláštním tvarem těla a mocnými rameny. Díky svému vzhledu byly často považované za mořské příšery. Jsou to však bystří a aktivní živočichové, největších a nejinteligentnější ze všech bezobratlých. Mají výborný zrak, velký mozek, rychlé reakce a výbornou paměť. Spolu s jejich příbuznými plži a mlži je zařazujeme do velikého kmene měkkýšů. Chobotnice se pohybují a uchopí svoji kořist pomocí osmi ramen. Při rychlém pohybu se pohybuje pozpátku jako raketa.
Jednou z nejzajímavějších vlastností chobotnic je jejich schopnost rychle a překvapivě změnit své barvené. Nápadnou barvoměnu dokáže chobotnice předvést už tehdy, kdy je ještě ukryta ve vaječné skořápce a má jen asi sedmdesát buněk s barevnými pigmenty. Dospělá chobotnice jich má ovšem už něco mezi dvěma a třemi miliony, a to jí umožňuje dosahovat jemnosti barevných odstínů, která je v živočišné říši velmi ojedinělá.
Je to mořský hlavonožec. Má vakovité tělo s osmi rameny, až 18 m dlouhými. Jsou dravé.
Přes den se ukrývá v skalnatých štěrbinách (je však schopna pomocí ramen si vybudovat úkryt z kamenů). V noci loví kraby, škeble, malé rybky. Ústa má vyzbrojena rohovitými čelistmi podobnými papouščímu zobáku. Za čelistmi má drsný jazyk. Má nápadné a dokonalé oči jejichž stavba se podobá očím obratlovců.
V ústním otvoru má rohovité čelisti a jedové žlázy, kterými usmrcuje kořist. Kořist nepolyká, nakousne ji, vypustí do ní trávicí šťávy a na trávený vnitřek kořisti vysaje.
14. srpen 2007
7 195×
228 slov
Libovolně