Hormony

Žlázy s vnitřní vyměšováním (sekrecí) se vedle nervové soustavy rovněž podílejí na celkovém řízení organismu. Řízení probíhá pomaleji než u nervové soustavy. Obojí řízení se navzájem ovlivňuje. Žlázy s vnitřním vyměšováním vytvářejí biologické úcinné látky hormony, které odcházejí přímo do krve. Jsou to žlázy uzavřené, bez vývodu. Společně s nervovou soustavou řídí činnost jednotlivých orgánů.

K nejdůležitějším žlázám s vnitřním vyměšováním patří:

  1. Podvěsek mozkový
  2. Štítná žláza
  3. Příštítná tělíska
  4. Nadledviny
  5. Slinivka břišní
  6. Pohlavní žlázy

Hormony ovlivňují nebo řídí tyto funkce:

  1. Celkový metabolismus
  2. Hospodaření s vodou a dalšími minerálními látkami
  3. Růst organismu
  4. Srdeční činnost
  5. Rozmnožování

Přehled žláz s vnitřním vyměšováním

Podvěsek mozkový (hypofýza)

Je spojen s mezimozkem a zajišťuje propojení hormonálního řízení organismu s mozkem. Řídí funkci jiných žláz s vnitřním vyměšováním. Vylučuje několik hormonů, které ovlivňují růst člověka, činnost pohlavních orgánů, řízení činnosti ledvin, štítné žlázy, urychlují porod.

Šišinka

Je uložena na zadní straně mezimozku.Může zpomalovat vývin pohlavních žláz a má vliv na cyklus bdění a spánku.

Štítná žláza

Se nachází na obou stranách štítné chrupavky hrtanu. Vylučované hormony ovlivňují tělesný a duševní vývin a rychlost látkové výměny. Pro činnost této žlázy je důležitý jód. Při nedostatku se štítná žláza zvětší a vytváří se tzv. struma (vole).

Příštítná tělíska

Jsou uložena na zadní straně štítné žlázy. Jejich hormon parathormon řídí množství vápníku v
krevní plazmě.

Brzlík

Je plně vyvinut v dětství.Je v hrudníku před průdušnicí.Ovlivňuje obranné schopnosti organismu.

Nadledviny

Jsou uloženy při horních okrajích ledvin,rozděleny na dvě části: kůru a dřeň. Hormony dřeně ovlivňují hladké svalstvo útrobních orgánů a jsou nezbytné k překonávání zátěží. Nejznámější hormon je adrenalin. Zrychluje činnost srdce, rozšiřuje cévy v kosterních svalech. Hormony kůry nadledvin ovlivňují látkovou přeměnu.

Slinivka břišní

Působí pouze její část tzv.Langerhansovy ostrůvky.Ty vylučují hormon inzulin,který reguluje množství cukru v krvi.

Pohlavní žlázy

Ženské pohlavní orgány produkují ženské pohlavní hormony. Pohlavní hormony ženy patří podle chemického složení mezi steroidy. Nejvýznamější jsou progestron a estrogeny. Jsou tu i další hormony včetně malého množství mužských pohlavních

hormonů. Ovlivňují růst a vývoj pohlavních orgánů a celého těla.

Mužské pohlavní orgány produkují muž.pohlavní hormony. Mezi pohlavními hormony jsou rovněž steroidy. Nejvýznamějším je testosteron a dálé i malé množství ženských pohlavních hormonů. Ovlivňuje růst a vývoj pohlavních orgánů a celého těla,nárůst svalové hmoty, vznik mužských pohlavních znaků a navozuje chování typické pro dospělého muže.

Hodnocení referátu Hormony

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  3. srpen 2008
  6 484×
  384 slov

Komentáře k referátu Hormony