Kofein patří mezi alkaloidy, což jsou vesměs jedovaté sloučeniny obsažené v některých druzích rostlin. Mnohé z nich mají farmakologické účinky. Jsou to heterocyklické sloučeniny mono- či vícecyklické a vždy obsahují ve svých molekulách nejméně jeden dusíkový atom. Alkaloidy se vyskytují obvykle ve směsích(např. v kořenech rostliny je jiný alkaloid než v listech).
Kofein řadíme mezi alkaloidy s purinovým cyklem, kam patří tzv. analeptika, která při vhodném dávkování stimulují určité oblasti ústřední nervové soustavy, ale neovlivňují výrazně psychické funkce. Vůni a chuť kávy způsobují aromatické látky, které vznikají zejména při její pražení. V kávových zrnech je až 2% kofeinu. Kofein povzbuzuje činnost mozkové kůry, zlepšuje myšlenkové pochody, zahání pocit únavy, podporuje srdeční činnost, působí příznivě na zažívání a má i jiné příznivé podmínky. Má tedy samé klady, ale pozor to platí pouze pro zdravého člověka a pro příjem pouze v malých dávkách (0,1g – 0,2gkofeinu, která je obsažena v obvyklém šálku kávy). Bez nepříznivých následků lze požít v jedné dávce nanejvýš 0,3g až 0,5g kofeinu, v průběhu celého dne nanejvýš 1,5g . U většiny lidí, aniž si to uvědomují, způsobují i nižší než uvedené maximální dávky podrážděnost, nervozitu, nespavost a nechutenství, neboli je nejlepší řídit se osvědčenou moudrostí „všeho s mírou“ a omezit příjem kofeinu na 2 až 3 šálky kávy denně. Lidé s chorobami žaludku, ledvin, jater a žlučníku, s vysokým krevním tlakem, se zvětšenou štítnou žlázou a se sklerózou cév, by měli příjem kofeinu zcela omezit nebo se řídit radami lékaře.
Kofein je obsažen i v čajových listech asi 5% (0,1g v šálku ), v kakaových bobech, v semenech koly, přidává se do limonád (0,04%), je součástí uklidňujících léků.
7. červenec 2007
3 687×
269 slov