Neplodnost je v medicíně definovaná jako „neschopnost počít dítě během jednoho roku nechráněného pohlavního styku s normální frekvencí“. Všeobecně se předpokládá, že na každých 100 párů připadá 80 normálně plodných, 16 má sníženou plodnost a 4 páry jsou zcela neplodné. Obecný názor je, že za zvyšování neplodných párů může znečištěné životní prostředí, stres, konzumace alkoholu, kávy, drog, léků a cigaret. Někteří odborníci tvrdí, že pokles mužské plodnosti způsobuje i těsné spodní prádlo.
Světová organizace dělí neplodnost do 4 kategorií.
Rozdělení neplodnosti :
1. Primární neplodnost = naprostá absence početí i přes pravidelný nechráněný styk po dobu 1 roku
2. Sekundární neplodnost = i přes pravidelný nechráněný styk nedošlo k novému početí poté, co v minulosti k oplodnění došlo.
3. Pravidelné spontální potraty ( kojenecká úmrtnost ) = úmrtnost živě narozených dětí před dosažením 5. roku života
4. Neobjasněná neplodnost = absence početí způsobená faktory jako antikoncepce, snížená sexuální aktivita, nebo z neznámých příčin
Příčiny neplodnosti :
U žen = poškození, nebo ucpání vejcovodů
= chromozomální problémy
= hormonální problémy
U mužů = koitální problémy ( impotence, ejakulační selhání )
= pokles kvality spermatu
= chromozomální problémy
Vývoj léčby neplodnosti :
Základem vývoje neplodnosti je základní biologický výzkum. Nejvýraznější úlohu v něm hraje získávání nových znalostí o mechanismu oplodnění a prvních stádiích embryonálního vývoje.
* Od roku 1910 byly zavedeny nové medicínské metody jako LAPAROSKOPIE, která se
používá pro pozorování vnitřních orgánů a která je neustále zdokonalována.
* Ze začátku 50. let bylo používanou metodou UMĚLÉ VYVOLÁNÍ OVULACE u žen u nichž neprobíhala normální ovulace.
* Od roku 1953 zaznamenala léčba neplodnosti prudký rozvoj.
Oplodnění ve zkumavce je nejrozšířenější metodou asistované reprodukce. Vajíčka jsou vyjmuta z těla transvaginálními ultrazvukovými metodami a ve zkumavce oplodněna partnerovými spermiemi. Vzniklá embrya jsou umístěna do dělohy. Oplodnění ve zkumavce bylo zpočátku určeno ženám s poruchami vejcovodů a později také pro případy neobjasněné neplodnosti.
Zmrazování embryí je metoda používaná v případě, že výsledkem oplodnění ve zkumavce je více embryí, než je jich potřeba k jednomu oplodnění.
Hyperstimulace vaječníků je stimulace vývoje několika folikulů. Touto metodou se odebere přibližně deset vajíček, která se připraví pro oplodnění. Při této metodě se používají přirozené hormony gonadrotopiny. Tyto hormony lze vytvořit pomocí techniky rekombinace DNA. Jedním z prvních úspěšně rekombinovaných gonadrotopinů na světě vyrobených touto cestou, byl PUREGON. První úspěšná těhotenství a první děti, které byly výsledkem aplikace Puregonu se objevily v roce 1992. Použití Puregonu zvýšilo úspěšnost metody umělého oplodnění až o 25 %.
19. únor 2008
3 628×
381 slov