Ledviny jsou párový orgán,velikosti asi 12 cm a jsou součástí močového ústrojí. Podílí se na vzniku a vylučování moči. Onemocněním ledvin trpí v současné době dosti velká populace mužů i žen.
Akutní zánět ledvin: je velmi časté onemocnění ledvin, kterému předchází především streptokokové infekce. Projevují se otoky kloubů, víček, teplotami, zvýšeným krevním tlakem až ledvinovým kolapsem. Léčí se antibiotiky.
Chronický zánět ledvin: bývá především ve starším věku, probíhá vlekle a poškozuje strukturu ledvin. Léčí se dlouhodobě, v lázních a antibiotiky.
Ledvinové kameny: jsou nejčastější onemocnění ledvin, které způsobují ledvinovou koliku, což je stav velmi bolestivý a vyžaduje okamžitý lékařský zákrok. Ledvinné kameny jsou tvořeny šťavelanem vápenatým, méně často obsahují fosfáty, nebo močany. Preventivním opatřením proti jejich vzniku je dostatečný příjem tekutin. V případě opakujících se potíží je nutná operace.
Akutní selhání ledvin může nastat z různých příčin např. požitím jedu, nebo těžký úraz s velkou strátou krve.
Nádory ledvin: jsou nezhoubné a zhoubné. Vyskytují se více u starších lidí. Nejznámější ze zhoubných nádorů je Grawitzůf nádor. Léčba je radikální = chirurgická, s následnou chemoterapií. V případě odstranění ledviny, nebo při těžkém poškození ledviny je nutná dialýza, neboli umělá ledvina. Je to zařízení, na něž musí být pacient 2x - 3x týdně několik hodin napojen. Probíhá zde tzv. čištění krve od splodin těla, které jinak není schopno se splodin zbavit samo.
Pokud dojde k závažnému poškození ledvin v mladším věku, nadějí pro uzdravení je transplantace. Je to složitý chirurgický zákrok, který se u nás provádí již celou řadu let. Dárci ledvin se získávají z registru pacientů celého světa.
Statisticky se počet ledvinových onemocnění zvyšuje, což je dáno nevhodným stravováním, nedoléčenýmy záněty a civilizačními chorobami.
9. říjen 2007
4 537×
272 slov