Operačnímu zákroku předchází předoperační příprava, její rozsah je závislý na :
- nemoci, která k indikaci operace vedla a na jejím dosavadním vývoji
- klinickém a laboratorním nálezu
- druhu operačního výkonu (na rozsahu, obtížnosti a míře zátěže)
- přítomnosti přidružených vedlejších chorob (srdečněcévní, plicní, ledvinové…..)
- dosavadní tělesné a duševní kondici pacienta
Účelem předoperační přípravy je :
- posouzení celkového stavu ve vztahu k operaci
- ustálení nebo úprava odchylek, které mají komplikující vliv na operační průběh
- vytvoření optimálních podmínek pro operaci
- příprava operačního pole
Předoperační vyšetření se týká :
- vyšetření kardiovaskulárního systému (fyzikální vyšetření, RTG, EKG)
- vyšetření respiračního systému (fyzikální vyšetření, RTG)
- vyšetření krve (FW, KO, krevní skupina, krvácivost, srážlivost, protrombínový komplex, celkový biochemismus, ASTRUP, BWR, u rizikových skupin vyšetření na HIV)
- zjištění, zda pacient není v inkubační době některé infekční nemoci
Předoperační příprava
Celková – zahrnuje všechny činnosti a úkony, které se týkají somatické, psychické a sociální stránky
Místní – příprava operačního pole (dokonalá čistota kůže, nebo je – li zapotřebí oholení místa)
Obecná – týká se všech nem. bez ohledu na věk, základní stav, chirurgické onemocnění (tělesná čistota, lačnost)
Speciální – respektuje všechny zvláštnosti a specifické problémy nemocného a jeho nemoci (vedlejší choroby, tělesná a zdravotní výchova….)
Vzdálená – vyjadřuje časové hledisko (např.: mnoha denní medikamentózní příprava jodovými preparáty u nemocných thyreotoxikózou, úprava životního stylu, omezení nebo vyloučení kouření)
Bezprostřední – obsahuje všechny odborné činnosti a úkony posledních hod. před operací. Pacient s plánovanou operací je zařazen do operačního programu, k hospitalizaci se přijímá nejpozději 24 hodin před zákrokem
Pacient, který je připravený k operaci je :
Klidný – k zajištění duševního klidu se podává večer před operací lék se zklidňujícím nebo hypnotickým účinkem. Podávaná látka potlačí nadbytečnou psychickou aktivitu a zajistí klidný nerušený spánek
Čistý – pacient je vykoupaný, má čisté vlasy, uši, nos, kožní řasy, tříselné rýhy, pupeční jizvu, krátce ostříhané nenalakované nehty, ženy jsou nenalíčeny. Sestra diskrétně zkontroluje jestli je operační místo dobře oholeno, je – li dobře umytý (u pacienta v pokročilém věku, s omezenou hybností,….)
Lačný – pokud neplatí zvláštní ordinace, dostává pacient den před operací oběd bez omezení, k svačině a večeři tekutou dietu. Poslední tekutiny se podávají časně ráno (podávání určuje anesteziolog)
Vyprázdněný – z obecného hlediska se týká spontánního vyprázdnění močového měchýře. Ve zvláštních případech odsátí žaludečního obsahu a vyprázdnění tlustého střeva klyzmaty. Před operací jícnu, žaludku a tenkého střeva se odsává žaludeční obsah nasogastrickou sondou.
Premedikovaný – premedikace je bezprostřední anasteziologická příprava před operací. Premedikují se všichni nemocní před všemi plánovanými i neplánovanými výkony v celkové a místní anastezii. Podávají se sedativa, analgetika. Látku a množství k premedikaci, dobu podání a způsob aplikace určuje anesteziolog
Těsně před premedikací se pacient vymočí a dále zůstává na lůžku, před odvozem na operaci sestra nemocnému zhotoví bandáže DK, má – li pacient snímatelnou zubní protézu – sestra ji vyjme z úst a uloží.
10. červen 2008
8 737×
445 slov
jdu na opeaci s ramenním kloubem-laparoskopie,narkoza.
Mám umělé nehty.Je to možné?
Děkuji
A.Humlerová