Jakmile je potrava pozřena, nastává její trávení. Prochází trávícím traktem, je postupně rozmělňována a chemicky rozkládána na jednodušší látky v procesu zvaném trávení. Jednoduché živiny jsou vstřebávány do krve a krevní soustava jsou rozváděny do tkání a buňek těla. Zde jsou použity jako zdroj energie nebo pro stavbu nových buňek.
Trávící trakt (trubice) také zvaná gastrointestinální trakt. Začíná ústním otvorem a končí řitním otvorem. Větší část soustavy je soustředěna do břišní – periviscerální dutiny, kde je zavěšena okružím (mesenterium), které vytváří pobřišnici.
Mukozní membrány jsou tkáně (blány) vystýlající trávící, ale i dýchací, pohlavní a jiné orgány. Jejich buňky vylučují sliz, hlen (mucus), který má protiinfekční účinnost, napomáhá odstraňovat cizí částečky, umožňuje průchod potravy a jejich zbytků, chrání sliznice např. před účinkem trávících šťáv.
Peristaltika jsou postupné stahy svalstva trávících orgánů, které vyvolávají posun potravy trávícím traktem.
Trávící šťávy a enzymy
Žlázy jsou speciální orgány někdy skupiny buňek i jednotlivé buňky, které produkují a vylučují různé látky, důležité pro životní pochody. U člověka jsou žlázy s vnější sekrecí exekrinní a žlázy s vnitřní sekrecí endokrinní.
Všechny trávící šťávy lidského těla (vylučované do střev trávícími žlázami obsahují enzymy které rozkládají potravu na jednodušší sloučeniny. Nazývají se trávící enzymy a mohou být rozděleny do tří skupin. Amylázi podporují rozklad sacharidů. Proteinázy podporují rozklad bílkovin na aminokyseliny tím, že napadají peptidické vazby. A Lipázy podporují rozklad tuků na glycerol a na mastné kyseliny.
Exokrinní žlázy jsou takové, které vylučují své výměšky kanálkovými vývody na povrch těla nebo do jeho dutin. Většina žláz těla jsou žlázy exokrinní např. potní nebo trávící žlázy).
Slinivka břišní: Je smíšenou žlázou. Vylučuje pankreatickou šťávu Wirsungovým vývodem. Obsahuje také skupiny buňek, zvané Langerhansovy ostrůvky, které vylučují hormony, insulin a glukagon.
25. červenec 2007
4 814×
279 slov