Viry
Viry jsou na hranici mezi živými a neživými objekty a není možné je zařadit do žádné říše buněčných organismů. Jsou mnohem menší než bakterie a tvoří je pouze molekula DNA nebo RNA uvnitř bílkovinného obalu.
Existuje mnoho různých druhů virů, které napadají buňky rostlin, živočichů a bakterií, naruší jejich funkce a způsobí onemocnění. Viry mohou dlouhou dobu přežívat i mimo živé organismy, ale nemohou samy růst a rozmnožovat se. K tomu potřebují pomoc hostitelské buňky. Nukleová kyselina viru převezme kontrolu nad jádrem buňky a „nařídí“ mu, aby vyrábělo virové částice. Ty se pak uvolňují z hostitelské buňky a rychle napadají další. Mezi lidská onemocnění způsobená viry patří chřipka, spalničky, obrna a AIDS.
Bakterie a choroby
Bakterie jsou mikroskopické jednobuněčné organismy, z nichž některé jsou choroboplodné, neboli patogeny. Choroby jsou poruchy stavby nebo funkce těla, s výjimkou úrazů, například zlomenin. Dělí se na infekční (nakažlivé) a neinfekční. Infekční nemoci jsou způsobeny specifickými mikroorganismy, například viry nebo bakteriemi. Neinfekční choroby nejsou způsobeny choroboplodnými mikroorganismy a nemohou být přeneseny z jednoho člověka na druhého.
Virové infekce
Viry se skládají z materiálu nesoucího dědičnou informaci a z plášťové bílkoviny. Způsobují například spalničky, příušnice nebo vzteklinu. Viry musí proniknout do buněk jiného organismu, aby se mohli rozmnožit. Odhodí svůj bílkovinný plášť a využijí DNA hostitelské buňky ke zmnožení svého dědičného materiálu. Kolem nově vzniklého materiálu nesoucího genetickou informaci se vytváří bílkovinný plášť a nově vzniklý virus protrhává hostitelskou buňku nebo ji opouští v „obálce“, aby napadal další buňky a rozmnožil se v nich.
Alergie
Někdy imunitní systém organismu přežene svou odpověď na určitou látku (alergen) a vzniká alergie. Může být vyvolána konzumací určitých potravin, vdechnutím částic nebo vystavením kůže některým látkám. Známými alergiemi jsou astma, senná rýma, kopřivka, potravinové alergie a kontaktní dermatitida. Léčba spočívá ve vyloučení kontaktu s alergenem a v podávání léků (antihistaminik). V některých případech-anafylaktický šok-tělo reaguje na alergen (například vosí bodnutí) tak prudce, že bez lékařského zákroku může postižený i zemřít.
8. únor 2008
6 140×
323 slov