Prakticky všechny z početné oblasti biochemických reakcí, které mají své místo ve zvířatech, rostlinách a mikroorganismech, jsou regulovány enzymy. Tyto proteiny jsou výkonné a specifické - tzn. že urychlují chemickou reakci sloučeniny a dělají to daleko efektivnějším způsobem, než lidmi vytvořené katalyzátory. Jsou kontrolovány aktivátory a inhibitory, které iniciují nebo blokují reakce. Všechny buňky obsahují enzymy. Průměrná buňka savce, například, je veliká asi jako jedna miliardtina kapky vody a obsahuje okolo 3000 enzymů.
Některé enzymy pomáhají štěpit velké molekuly (bílkoviny, tuky a karbohydráty) na menší molekuly. Tento proces probíhá při trávení jídla v žaludku a střevech zvířat. Jiné enzymy vedou menší, rozložené molekuly skrz střevní stěnu do krevního oběhu. Enzymy jsou dále odpovědné za mnoho dalších funkcí, které zahrnují skladování a uvolňování energie, průběh reprodukce, procesy respirace a vidění. Jsou nepostradatelné k životu.
Každý enzym je schopen pouze jednoho typu chemické reakce. Sloučeniny na které enzymy působí, jsou zvány substráty.
První pojmenování enzymu (1833) byla diastáza. O 65 let později bylo navrženo, aby všechny enzymy byly pojmenovány přidáním koncovky "-ase" (áza) ke kořenu svědčícímu o původu substrátu z enzymu. Kromě několika výjimek jako jsou např. pepsin, trypsin, nebo papain, končí většina enzymů na "ase".
Přestože se některé enzymy skládají pouze z jednoho řetězu aminokyselin (např. jednoduché organické molekuly obsahující nitrogen), plno enzymů je složeno z více než jednoho řetězce. S výjimkou proteinů, které jednají jako strukturální elementy, většina proteinů ve fyziologicky aktivních tkáních jako ledviny nebo játra jsou enzymy. Bez ohledu na přesné množství enzymatických proteinů v organismu je jasné, že v každé tkáni musí být přítomny stovky různých enzymů k zdůvodnění řady reakcí obsahující metabolismus.
Vitamíny jsou organické látky nezbytné pro život. Jsou potřebné pro normální činnost našeho organismu, protože se účastní průběhu chemických dějů v buňkách. Jsou nutné pro růst, vitalitu a všeobecný pocit zdraví. Můžeme je získat buď z potravin, nebo je přijímáme ve formě suplementů (doplňkových látek). Vitamínů je velká řada a nedá se říci, že by byl některý z nich méně či více důležitý pro náš organismus.
Vitamíny se dělí na vitamíny rozpustné v tucích a rozpustné ve vodě. Rozdíl mezi nimi je v tom že vitamíny rozpustnými v tucích se můžeme předávkovat a přebytečné vitamíny rozpustné vodě odcházejí ven z těla.
Následuje pár známějších vitamínů.
Vitamín A
Je to žlutá krystalická látka. K jeho dokonalému vstřebávání z trávicí trubice jsou nutné tuky a minerály. V organismu je uskladnitelný, proto není nutný jeho každodenní příjem. Doporučená denní dávka se udává v mezinárodních jednotkách (zkratka m.j.) a pohybuje se mezi 2000 a 5000 m.j.
Vzorec: Práškový vitamin A acetát 500: C36H60O2
Vitamín E- tokoferol
Tokoferol je žlutý až nažloutle hnědý, čirý olej. DDD je 5-10mg. Při nedostatku tokoferolu dochází k destrukci červených krvinek, atrofii svalů, anémii a poruše reprodukce.
Vzorec: C29H50O2
Vitamíny skupiny B
Jsou dobře rozpustné ve vodě. Obsahují dusík a účinkují už při relativně malých dávkách. Množství se udává v mg. Přebytek vitaminu B se eliminuje, neuskladní se v organismu, proto je nutná denní náhrada z potravy.
Existují čtyři různé vitamíny B: B1 – DDD je 1- 1,5 mg
B2 – DDD je 1,5 mg
B6 – DDD je 1,5 mg
B12 – DDD je 0,002 mg
Vitamin C-kyselina askorbová
Vitamin C jsou bezbarvé krystalky kyselé chuti, dobře rozpustné ve vodě (cca 30g ve 100ml). DDD je 60mg na dospělou osobu. Více vitamínu C spotřebují kuřáci a starší lidé. (Vykouření cigarety zničí 25-150mg vitaminu C).
Zdroj: rajčata, citrusové plody, zelená listová zelenina, paprika, kapusta, brambory, bobulovité plody.
Vzorec: C6H8O6
Hormony jsou fyziologické chemické látky endokrinního systému sloužící k přenosu informací při řízení organismu. Jsou tvořeny v endokrinních žlázách a na místo svého působení jsou přenášeny tělní tekutinou.
Chemicky se dělí na tři druhy:
Účinek hormonů je cílený, ovlivňují jen ty buňky, které jsou vybaveny specifickými receptory schopnými reagovat i na nepatrné množství daného hormonu.
5. únor 2008
13 296×
660 slov