Anglie, konec 18.století
Mladá dívka Elizabeth se svými rodiči a čtyřmi sestrami žije na poklidném anglickém venkově. Do sousedství jejich domu se jednoho dne přistěhuje bohatý a hlavně svobodný dědic pan Bingley Bingley se na první pohled zamiluje do Elisabethiny sestry Jane. Proti jejich vztahu se však postaví Bingleyho přítel pan Darcy, který nepovažuje rodinu Bennetových za dostatečně „vznešenou“. Sám však brzy díky Elizabeth pochopí, že mnohem větší moc než peníze a urozenost má láska.
Elizabeth Bennetová – druhá a asi nejmilovanější dcera pana Benneta. Lízinka je naproti svým mladším a poněkud přihlouplým sestrám velice inteligentní, tvrdohlavá, hrdá, čestná, upřímná, laskává, nezkrotná a energická mladá žena. Absolutně jsou ji cizí přetvářka, arogance a faleš tak často používané ve vyšších kruzích, ba právě naopak se snaží vidět každého v pravém světle a nikoho si neidealizovat.
Darcy – Darcy pochází z velmi urozené a bohaté rodiny, a proto v jeho povaze odjakživa kromě velice vysoké inteligence a smyslu pro čest převažovala hrdost a pýcha. Poté co se však zamiluje do Elizabeth se jeho pohled na svět zcela změní a z odměřený, uzavřený, přemýšlivý a trochu protivného a snad i předpojatého aristokrata se stává milující, chápavý, veselý a tolerantní člověk.
Jane Bennetová – Nejstarší a nejkrásnější dcera manželů Bennetových. Jane je velice klidná, laskavá, vyrovnaná, čestná, citlivá a chápavá dívka. Stejně jako pro Elizabeth i pro jsou přetvářka a arogance cizí slova. Na rozdíl od ní je však velmi důvěřivá a ke všem bez rozdílů laskavá a nedokáže si připustit, že stejně jako láska a pochopení jsou lidskými vlastnostmi i nenávist, vychytralost a prospěchářství.
Wickham – Darcyho bývalý přítel z mládí a příslušník domobrany. I když Wickham navenek působí jako velice příjemný, čestný a pozorný muž ve skutečnosti je to hazardní hráč s věčně prázdnou kapsou a vychytralý a nestoudný prospěchář, který je pro peníze schopen čehokoli. Svým šarmem dokáže okouzlit kohokoli a svou nejvýhodnější roli „dotčeného chudáka“ dokáže hrát opravdu brilantně.
Tato kniha, i když byla napsána před téměř 200 lety, si dodnes dokáže podmanit téměř každého kdo pro ni sáhne. Autorka zde nejen úžasně a chápavě vykreslila všechny povahové rysy a vlastnosti hlavních hrdinů, ale svým ironickým pohledem na svět, který pojala jako nekonečné panoptikum pošetilostí, dokázala vtisknout románu právě to jedinečné kouzlo, které mění tuctové romány v nezapomenutelné příběhy. Podle mého názoru byl tedy autorčin záměr prostý – pobavit a pohladit čtenáře na duši a předat jim prostřednictvím knihy část sebe sama.
Kniha je sice psána ve třetí osobě, ale není pochyb, že hlavní hrdinka Elizabeth je nejspíš sama Jane Austinová. Autorka se snažila neuvádět zde moc konkrétních informací, a proto popisy okolí a podobně jsou spíše obecného rázu.
2. srpen 2008
16 031×
444 slov