Autor a ilustrátor: Markéta Baňková
Straka v říši entropie jsou bajky pro děti, mládež i dospělé. Bajek je celkem devět a každá z nich se snaží širší veřejnosti představit nějaký, většinou fyzikální, zákon či teorii. Zvířata a skrze ně i čtenáři se v příbězích dozvídají více o fungování světa a zábavnou formou se učí, jindy možná nezáživnou a složitou, látku. Na konci každé kapitoly je pak v krátkosti vysvětlen daný „objev“ vědečtěji, ale přesto jednoduše.
První bajka – Hrochovy slasti a strasti – se zabývá Archimédovým zákonem. Díky pokusům opice a pakoně zde zjistíme, jak zní Archimédův zákon a proč tedy těžký hroch plave a neklesá ke dnu.
V bajce s názvem Králík a zákony přežití si můžeme přečíst něco o termodynamice. Králík zde totiž zjišťuje, že teplo ze studeného tělesa přechází na těleso teplejší.
V následující bajce – Unáhlené sousto – se gepard s myší stanou rychlejšími, než je rychlost zvuku, ale ukáže se, že nedokážou předběhnout rychlost světla, protože světlo ve vakuu je nejrychlejší ve vesmíru. Tím se dozvídáme něco málo o Teorii relativity.
Poradna slípky Jarmily je další bajka z této knihy. Čteme si v ní, jak slepice radí jezevčici s manželstvím na základě zákonu setrvačnosti.
Neméně zajímavá bajka ze života je Straka v říši entropie. Již z názvu je jasné, že se zde píše o entropii a přeneseně tedy o nepořádku. Na konci děti mimo jiné dostanou radu, jak odůvodnit, proč raději neuklízet.
V pořadí šestá bajka – Unifikace krásy – vypráví o lišce a o tom, jak se dozvěděla, co je to elektrostatika. Hlavní hrdinka si ale zároveň uvědomí, že byť je třeba vypelichaná, je to skutečně ona a ke spokojenosti elektrostatiku nepotřebuje.
Bajka s názvem Jistota v životě myši se zabývá kvantovou mechanikou a Schrödingerovou kočkou. O daném tématu si vyprávějí tři myši a postupně se seznamují s kvantovou mechanikou, která jim přijde nesrozumitelná a podivná.
Tlusťochova přitažlivost – předposlední bajka přibližující velmi zajímavě pojem gravitace. Je v ní vysvětleno propojení času a prostoru a vliv těchto veličin na různě těžká tělesa.
Závěrečnou bajkou je Teorie, poezie. Příběh je poměrně krátký a zabývá se Superstrunami a teorií všeho. Jako každé správné vyprávění má dobrý konec.
Straka v říši entropie mi přijde jako velice dobrá a zajímavá knížka. Vše je v ní vysvětleno jednoduše a srozumitelně a to je přesně to, co potřebuji. Mohlo by se zdát, že je to kniha pro děti, ale i dospělí v ní zaručeně najdou něco nového a všechny generace se u bajek zasmějí a pobaví. Není to poprvé, co jsem tuhle knihu četla a určitě se k ní zase někdy vrátím, protože v ní člověk pokaždé najde něco, čeho si předtím nevšiml a co přehlédl. I ilustrace jsou zajímavé a neobvyklé a skvěle doplňují text.
17. červen 2019
4 154×
461 slov