HLAVNÍ OSOBY: Dvorní rada prof. Dr. Sigelius
Doktor Galén
Maršál
Jeho dcera
Mladý Krüg
Hra o třech dějstvích.
Uvedena na scénu 1937. Světem obcházel hrozivý přízrak, fašismus.
Země, kde se děj Bílé nemoci odehrává, zčásti připomíná tehdejší Německo nebo Itálii, Španělsko nebo i jiné státy. Vládne zde bezohledný a tvrdohlavý diktátor, Maršál, který připravuje svou zemi na dobyvačnou válku. Všechno se podžizuje tomuto “nejvyššímu cíli”, vydávanému za blaho a mravní poslání celého národa, Horečně se zbrojí, lidé jsou poblázněni vidinou příštího vítězství, s fanatickým nadšením provolávají slávu svému vůdci.
Doktor Galém jehož hlavním rysem je laskavost a šlechetná obětavost, vypadá trochu bezbranně, naivně; říká se mu doktor „Dětina“. Prokazuje však neobyčejnou charakterovou pevnost a statečnost, která vrcholí ve střetu s Maršálem.
Galén se osamocen pouští do boje proti válce a zkáze. Má v rukou velkou zbraň: prostředek na vyléčení bílé nemoci. Je ochoten dát jej pouze těm zemím, které se zřeknou útočných válek. Považuje za svou přirozenou povinnost lékaře bránit lidský život a mír. Odmítá proto léčit nejen barona Krüga, ale i matku, skromnou a jistě hodnou ženu účetního zbrojařských závodů. Dalo by se říci, že se tím prohřešuje proti lékařské etiketě, že násilně, třeba i za cenu lidského života, prosazuje svou myšlenku. Může však s klidem plnit svou práce a vystavit lidstvo hrůzám války?
Bílou nemocí onemocní nakonec sám Maršál. Je tedy postaven před neřešitelnou situaci: bez jeho vedení nebude možné ve válce pokračovat a nebude tak naplněno „poslání“, které je jediným smyslem jeho života. LA tehdy pocítí také otřásající strach ze smrti, stejně jako všichni ostatní lidé. Rozhodne se nakonec pro mír: „Bůh chce, abych dělal mír…“
Maršál se rozhodne pro mír a v té chvíli třeštící dav ubije doktora Galéna a rozšlape jeho léky. Tím vlastně odsuzuje k smrti také Maršála – jemuž provolává slávu.
20. červen 2008
3 988×
297 slov