11 povídek – spontánní obraz války, boje proti fašismu, boje na barikádách v posledních dnech války a osvobození Prahy. Příběhy o hrdinství prostých lidí, obrazy ze života.
Včelař
Řídící Havlín ukrývá tři parašutisty až do chvíle, kdy jejich vysílačku Němci zaměřili. Vojáci objeví anténu, strhnou včelín a nepříčetní od útoky včel vraždí řídícího. Umírající Havlín předsouvá ruku, aby chránil královnu.
Vyšší princip
Vyšší princip je přezdívka komicky neobratného a nevzhledného profesora gymnázia. Při hodině latiny vstoupí do třídy ředitel a vyvolá na chodbu tři spolužáky Havelku, Moučku a Ryšánka – jsou zatčeni pro schvalování atentátu na řišského protektora a popraveni. Ve sborovně se sešli profesoři, aby uvedli událost na pravou míru. Kdo půjde do třídy? Před septimou stojí latinář. Místo odsouzení řekne: „Z hlediska vyššího principu mravního vražda na tyranu není zločinem.“ V tu chvíli se v očích studentů stává hrdinou.
Hlídač dynamitu
František Milec vynáší ze skladiště třaskavinu a havíři vyhazují na trati vojenské vlaky s municí pro frontu. Gestapo se dostalo na stopu a přijíždí Milce zatknout. Ten stačí utéci domů, jeho žena v poslední chvíli ukryje dynamit do prádelního hrnce a zahází špinavým prádlem. Němci oba manžele zběsile bijí. Když se jejich surovost stupňuje, postaví Milcová hrnec na rozpálenou plotnu kamen a výbuch všechny zahubí.
Pancéřová pěst
Sedmnáctiletý Pepík Hošek se dostává s houfem bojechtivých Pražanů k ukořistěným zbraním a zalehne mezi obránce barikády. Najíždění německé tanky, jejichž postup mají zastavit tři střelci z pancéřových pěstí. Prvnímu selže zbraň a je zastřelen, druhý nezkušený odpaluje opřen o zeď a je roztrhán, třetím střelcem je Pepík. Svým podařeným výstřelem zachraňuje barikádu.
1. červenec 2007
7 972×
257 slov