Kytice je soubor třinácti balad, z nichž se skoro každá rozkládá na kapitoly. Příběhy většinou mívají špetný konec. Název pochází do první stejnojmenné básně.
Kytice
Na hrobě své zemřelé matky, jejíž duše se převtělila do květů mateřídoušky, truchlí sirotci. Poznali matku po dechu a plesaly.
Poklad
Na Velký pátek jdou lidé do kostela. Také matka s dítětem jde za nimi. Va skále uvidí převeliké bohatství a chce si ho co nejvíce odnést. Ve spěchu zapomene na dítě, které nechává ve skále. Poklady se jí však doma promění v kamení. Matka začne truchlit. Za rok se opět skály otvírají a žena se šťastně shledává se svým dítětem.
Svatební košile
Dívka, která již tři roky čeká na návrat svého milého z vojny, vyhrožuje sebevraždou, jestli se jí nevrátí. Přichází však už jen hochův duch, dívka to ale napozná. Dozví se to až na hřbitově, kam ji zavedl. Zachraňují ji pouze modlitby a ranní klekání.
Polednice
Matka přivolala na své zlobivé dítě Polednici. Ta přišla, ale matka chtěla dítě uchránit od smrti. V poledne přišel otec z práce. Ženu probral, ale dítě bylo již mrtvé.
Zlatý kolovrat
Je to příběh o hodné Dorničce, kterou matka se sestrou zabijí, když si ji chce vzít za ženu král. V lese však Dorničku vzkřísí čarovný dědeček. Její končetiny a oči vymění za kouzelný kolovrátek, který nakonec zazpívá celou pravdu. Král poznává situaci a za ženu si bere Dorničku.
Štědrý den
Popisuje zvyky lidí na tento sváteční den. Sestry Merie a Hana chtějí poznat osud, a vysekají proto díru do jezera. Hana vidí svou svatbu a Marie pohřeb. To se vyplní na jejich matce.
Holoubek
Mladá žena zabije svého muže a za tři dny chystá novou svatbu. Myslí si, že mrtvý nic neví. Ten se však vrací v podobě holoubka a žalostně zpívá. Žena to nevydrží a utopí se.
Záhořovo lože
Mladý hoch odchází do pekla a po cestě potkává zločince Záhoře, který poutníka pustí dál pouze pod podmínkou, že mu pak poví vše o peklu. Ten svému slibu dostojí. Záhoře se zmocní strach z pekelných trestů a slibuje pokání. Po devadesáti letech dojde odpuštění.
Vodník
III.
„ Nevesely, truchlivy
jsou ty vodní kraje,
kde si v trávě pod leknínem
rybka s rybkou hraje.
Tu slunéčko nezahřívá,
větřík nezavěje:
chladno, ticho – jako žel
v srdci bez naděje.“
Vodník je, alespoň pro mě, jedna z nejhezčích balad, bohužel končí velice smutně.
Dcera jde i přes zákaz matky k jezeru, kde chce prát. Lávka se pod ní prolomí a ona se utopí. Pod vodou si bere za manžela Vodníka, kterému později porodí syna. Dcera se chce ještě jednou shledat s matkou. Do večera se však musí vrátit. Žena nechce dceru pustit zpět do jezera. Vodník je za to potrestá smrtí syna.
Vrba
Manžel chce vyléčit ženu z bezduchého spánku. Pokácí vrbu, se kterou žena sdílí svůj život. Tak obě zahubí a ze syna udělá sirotka.
Lilie
Na hrobu mrtvho děvčete vyroste bílá lilie. Pán si ji odnáší domů a z květiny se stává dívka, která však nesmí na světlo. Po pánově odjezdu ji jeho matka neuhlídá a dívka se opět změní v uvadlou lilii.
Dceřina kletba
Matka rozmlouvá s dcerou, která zabila své dítě. Dcera však přikládá vinu i matce. Než se oběsí, prokleje matku.
Věštkyně
V této baladě autor připomíná věštbu kněžny Libuše. Zdůrazňuje, že po všem zlém přijde vždy to dobré a že český národ nezanikne, bude-li držet přisobě.
K této knize sem se dostala, když sem se učila Polednici, která mě zaujala natolik, že sem se rozhodla, že si Kytici přečtu. Nejvíc se mi líbila balada Vodník, ale i ostatní básně nejsou špatné. Viděla sem také televizní zpracování, ve kterém ale nebyly všechny balady
5. březen 2008
4 345×
605 slov