Český povídkář, romanopisec, fejetonista, novinář, publicista a editor. Autor drobných prozaických prací, v nichž humorně a komicky zachytil život typických měštáckých postav pražského prostředí, a dvou zfilmovaných románů. Narodil se v Chotěboři. Základní vzdělání získal v Hradci Králové. Publikoval mj. v humoristických časopisech 'Paleček' (1873-80) a 'Švanda dudák' (1882-1915, 1923-30), od roku 1884 byl redaktorem 'Národních listů'. V roce 1881 uspořádal a vydal 'Humor Parnasu českého', v letech 1892-1904 připravil k vydání Nerudovy sebrané spisy. Zemřel v Řevnicích u Prahy.
U snědeného krámu:
Pan Žemla si po letech dřiny otevře vlastní krám a je rád, když se jeho zákazníci projevují jako přátelé. Na svou důvěru a na neuvážený sňatek se sobeckou dcerou z “dobré” rodiny těžce doplatí. Když si uvědomí, že ho všichni využívají, spáchá sebevraždu.
Otec Kondelík a ženich Vejvara:
Pan Kondelík je vážený pražský měšťan, který je malířem pokojů. Má dospělou dceru Pepinku, ta naváže známost s magistrátním úředníkem pane Vejvarou (je divadelním ochotníkem a sokolem). Paní Kondelíková tomuto vztahu přeje, kdežto Kondelík ne. Pan Vejvara ho přesvědčí, že to myslí s Pepinkou vážně a pan Kondelík chystá novomanželům byt. Vejvarova bytná se domnívá, že by si pan Vejvara měl vzít její dceru a tím způsobí zmatky v přípravách svatby. Vše se vysvětlí (bytná najde dceři jiného ženicha, také jejího podnájemníka) a vše končí svatbou...
7. srpen 2008
4 233×
221 slov