J. R. R. Tolkien-Hobit aneb cesta tam a zase zpátky

Autor : J. R. R. Tolkien
Název : Hobit aneb cesta tam a zase zpátky
Obsah :
Hobit Bilbo Pytlík si poklidně žije ve své luxusní hobití noře, dokud jednoho rána nevyjde před své obydlí a nepotká starého potulného čaroděje Gandalfa. Tím pro něj začne jeho dobrodružná cesta, která se ze začátku vůbec nejeví jako dobrodružná a která začíná v jeho hobití noře a končí v království draka Šmaka. Za uloupeným pokladem cestuje s několika trpaslíky a Gandalfem. Spolu taky čelí různým nebezpečím a nástrahám svého světa, třeba
zlomyslným skřetům nebo šišlavému Glumovi. Nakonec se Bilbo Pytlík šťastně vrátí domů, do své nory a většinu svého pokladu utratí za dárky.
Hodnocení :
Ráda si přečtu napínavý, vtipný příběh, je to pro mě způsob, jak se uvolnit. V tomto vydání mě zaujaly kresby plánků které autor sám kreslil a také se mi moc líbil nápad runového písma, je to opravdu originální. Myslím, že by tuhle knížku měl znát každý, protože dnes už je to klasika.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor : J.K. Jerome

Název : Tři muži ve člunu
Obsah :
Tři angličtí gentlemani (o psu nemluvě) se rozhodli, že udělají
něco pro své zdraví. Nejdřív padají přinejmenším zajímavé návrhy, ale pak
se shodnou na výletě po řece. Ovšem nic není tak jednoduché, jak se zdá.
Problém je v tom, že naši čtyři hrdinové, George, William Samuel Harris, autor a Montmorency, nevědí o tom, jak se jezdí na lodi a vůbec o všem, co s tím souvisí, nic...

Hodnocení :
U této knížky jsem se docela dobře pobavila. Líbilo se mi na ní snad
všechno a tak jsem ji měla hned přečtenou.
Také mi bylo sympatické, že autor ve své předmluvě přísahá na pravdivost všeho, o čem se tam dočtete.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor : Hermína Franková
Název : Minervistka
Obsah :
Emilii se líbí chemie, chtěla by se učit. Nejde to. Naneštěstí
nežije ve správné době. Tak je často nespokojená, zdá se jí,
že ji všichni urážejí, a to jen proto, že touží být samostatná
dívka, která nevidí účel života jen v tom, co nejrychleji se
provdat za výhodnou partii a do konce svého života vychovávat děti... Společnost na konci 18. století bohužel zastávala opačný
názor než Emilie a tak si chudák Emilie připadala jako blázen, nebo alespoň jako velká hříšnice. Kdyby tu nebyla teta Viola, o které si celá rodina myslí, že to nemá v hlavě v pořádku a její přítel, pomocník v tatínkově lékárně Vokurka,
byla by si tak Emilie připadala do smrti...
Nakonec po všemožných problémech s maminkou, se svým nastávajícím, chovankami v klášteře a spoustou jiných nepřejících osob, konečně odjede studovat do Prahy, na jednu z prvních dívčích škol v Čechách.
Hodnocení :
Raději si přečtu napínavou detektivku, nebo přepis her od Shakespeara, ale tahle knížka byla první dívčí román, který jsem nezaložila zpátky po prvních pěti stránkách, snad proto, že tam bylo i něco reálného.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Název: Dášeňka čili život štěněte
Autor: Karel Čapek
Obsah:
V jedné z nejoblíbenějších dětských knížek tohoto století Karel Čapek popisuje
život štěněte Dášeňky. Nejdřív to bylo takové bílé nic, které se vejde do dlaně a které umí, už od narození, spát a jíst (za den se stihne tak 3x nakrmit a 2x vyspat, při její denní kutálivé trase - od máminy přední nohy k mámině zadní noze...), ale s postupem času se z malého štěněte stává opravdová psí dáma, která už má pořádné zuby (a taky potřebu do všeho kousat - i do mámy Iris).
Konec je docela smutný - Dášeňku si v aktovce odnášejí cizí lidé (s ujištěním, že si domů nesou snad nejhodnější a nejzpůsobilejší psí dámu pod sluncem)...
Hodnocení:
Tuto knížku jsem dostala ke svým 11 narozeninám a od té doby jsem ji četla asi 4x...Je to jedna z mých nejoblíbenějších knížek a ikdyž určena mladším čtenářům, vždycky si ráda přečtu o autorových útrapách s Dášeňkou.
V mém vydání (z roku 1994) si můžete prohlédnout i fotky Dášeňky - je to hrubosrtstý foxteriér, který skoro na každé fotce něco kouše, nebo jinak demoluje. Myslím si, že o životě Dášeňky by si měl přečíst opravdu každý

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Název: Záhada pro černou vdovu
Autor: Patrik Quentin
Obsah:
Úspěšný producent Peter Duluth si žije poklidným životem, právě mu odlétá jeho manželka, slavná herečka, na Jamajku a on se chystá na měsíční život "slaměného vdovce". Jeho přátelé ho proto pozvou na večírek, aby nebyl tak sám, kde se seznámí s jednou dívkou, Nanny Ordwayovou, která mu potom velmi zkomplikuje život. Začnou se spolu přátelit, ale je to opravdu jen přátelství, protože Peter svou ženu stále miluje. Najednou se stane něco, co nikdo nečekal, totiž že se Nanny oběsí u Petera na lustru a mrtvolu objeví jeho přijíždějící manželka. Zbytek knížky je o tom, jak se Peter snaží dostat z této situace, protože nepříjemný poručík Trant vypátral, že to byla vražda, ikdyž jediné jeho vodítko jsou kresbičky, které Nanny Peterovi každý den nechávala na stole. Nakonec se Peterovi, přestože všechny důkazy svědčí proti němu, podaří dokázat svou nevinu a vrátí se k němu manželka i přátelé.
Hodnocení:
Byla to výborná detektivka, kterou jsem přečetla za jeden večer. Krom toho, že tam najdete výborné psychologické rozbory, nemáte šanci ji odložit, protože má napínavý děj. Tato knížka je vhodná snad pro každého asi proto, že Patrik Quentin je jeden z nejlepších autorů detektivek a jeho jméno je zárukou dobrého čtení.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Název: Marťanské písky
Autor: Artur C. Clarke
Obsah:
50-ti letý spisovatel Martin Gibson se konečně rozhodl splnit si svůj sen, let do vesmíru. Zatím o něm jenom psal. Ovšem hned při startu ze Země omdlel. Nebyl to příliš slavný začátek, ale to neměnilo nic na jeho odhodláním. Nejdřív se musí zastavit na Měsíci, kde ještě musí projít posledními lékařskými testy, aby mohl nasednout na Ares, nový model lodi, který bude turisty převážet na Mars, kde lidé zatím vybudovali spoustu měst. Na palubě Aresu je zatím jen pět členů posádky a Martin Gibson, který zastupuje veškeré turisty na palubě, kterých tam má být při normálním provozu asi 500. Cesta probíhá úplně normálně, až na jedno překvapení, totiž, že Martin Gibson má 20-ti letého syna a to rovnou na palubě Aresu. Než se s tímto faktem stačí vypořádat, dorazí loď na Mars. Na Rudé planetě je pár vesmírných měst, z nichž největší je Port Lowell, kde ho uvítá sám ředitel Marsu se starostou. Během pobytu na Marsu Martin Gibson stačí objevit mimozemšťany, říct synovi pravdu a stihnout ho zasnoubit s ředitelovou dcerou Irene a spřátelit s jejím otcem. Zatím se ale na Marsu děje něco, s čím Země nesouhlasí. Nakonec na Marsu vyjde druhé slunce, z důvodů oteplení planety, aby na ní mohly začít růst rostliny, které by utvořily atmosféru s kyslíkem. Protože si Martin na Marsu najde přátele, tak se rozhodne tam zůstat i se svým synem.
Hodnocení:
Tato knížka byla posledním titulem A.C. Clarka a možná proto byla trochu slabší. Nebylo to vůbec napínavé a bylo vidět, že když autor popisoval vztah otce a syna, tak se pohyboval v cizích vodách a bohužel tomu bylo i v ostatních částech knížky. Opravdu se mi líbila jen kapitola o objevení mimozemšťanů, snad proto, že tam byla spousta černého humoru a napětí.

 

 

 

 

 

 

 

Název: Kytice
Podle:
sbírky balad Karla Jaromíra Erbena Kytice
Obsazení:
Daniel Bárta, Bolek Polívka, Aňa Geislerová a další
Obsah:
Je to 7 zfilmovaných balad, které jdou po sobě podle ročních období, začíná to baladou Kyticí, na jaře a končí to Štědrým večerem, odehrávajícím se o půlnoci magického Štědrého dne.
Pro bližší popsání jsem si vybrala snad nejznámější baladu z celé sbírky, Polednici. Nejdůležitější postavu- Polednici si zde zahrál můj oblíbený herec Bolek Polívka, který se o své roli vyjádřil v tom smyslu, že kdyby tam dali Chýlkovou, tak by si ušetřili spoustu práce s líčením...
Je léto. Shrbená postava- Polednice se pomalu plíží mezi lány, než si jí všimnou děti. Ty po ní začnou házet kameny, dokud neodejde. Ve stejném čase se v malé světničce matka pokouší uvařit oběd, ale její malé dítě ji to vůbec neusnadňuje. Právě naopak, pořád křičí a odmítá jakoukoliv hračku, kterou mu matka, už zoufalá a umořená, podává. Najednou se zvedne průvan a karty, které si matka ještě při tom všem shonu stíhá vykládat, se rozhýbají. Jakýmsi varováním je karta s obrázkem Smrtky, která se jediná otočila. Matce se najednou začne všechno pálit a je už tak vydrážděná, že zavolá Polednici a v tom si všimne otočené karty se Smrtkou.
Najednou se otevírají dveře a do místnosti vstoupí Polednice, matka k sobě tiskne své dítě, když začne odbíjet poledne a "táta vstoupí do dveří", slovy básníka. Po téhle dramatické události je vidět matku s otcem, jak sedí a dívají se na stůl, kde leží přikrytá mrtvolka dítěte.
Hodnocení:
Bez efektů by to byl film nudný. Jinak je zajímavé sledovat představy filmových tvůrců, protože je tam spousta věcí nedořešena, nebo si tam prostě někdo něco přidal. Také si myslím, že Kytice je zajímavý projekt, ale je to trochu odvážné, protože tyto povídky každý zná a tak si všímá sebemenších detailů a kdo Kytici nečetl, nemá šanci se v tomto díle filmových tvůrců vyznat.

 

 

 

 

Název: Básně I. (první svazek zahrnuje sbírky: Kolik příležitostí má růže
Co zbylo s anděla
Hodina mezi psem a vlkem
Smuténka
Metličky)
Autor: Jan Skácel
Obsah:
Tato knížka je vlastně sbírka ze Skácelových sbírek. Jan Skácel v ní má
168 krásných a originálních básniček. Všechny Skácelovy básně jsou v této knížce nerýmované. Myslím, že je to tak lepší, líp to vyjádří básníkovi emoce.
Hodně básní se zabývá válkou, utrpením, ale samozřejmě také láskou a hledáním pravdy. Vlastně všechny Skácelovy výtvory vám budou mluvit z duše, protože jsou o světě, jak v něm žít, ale hlavně o lidech a jejich povahách.
Každá báseň má melancholický přídech.
Hodnocení:
Jan Skácel je můj oblíbený básník, takže ode mě neuslyšíte ani jedno kritické slůvko. Jako vždy byly jeho básně perfektní. Člověk se nad každou z nich musí zamýšlet, aby pochopil její smysl, takže to dá práci, než jich přečtete 168...
Velmi Jana Skácela obdivuji pro jeho osobitost, originalitu a nadčasovost.
Každá báseň je moc krásná, proto bylo vybrat ukázku snad nejtěžším úkolem z celého tohoto psaní.
Ukázka:
Balaton

U břehu po kolena stojí rákosí
a šeptá, šeptá větru po vůli.
Vlny narážejí na kůly,
hladina je plná modrých zrcátek.

Na horkých prknech tančí okounci,
až k smrti tančí s ústy zraněnými,
tančí na slunci,
a černé fugy čedič vyhrává.

Nad jezerem se cizí žena češe,
polštáře mračen netřepává k lásce.
Slyšíte vyškubnutí vlasce,
i kapek pád, když prší z mokré šňůry.

 

 

Autor: Ellis Petersová
Název: Jeden mrtvý navíc
Obsah:
Píše se rok 1138. Král Štěpán se právě zmocnil vlády nad Anglií a trestá každého, kdo stál na straně jeho sestřenice Matyldy, která měla dostat trůn. Pohroma se nevyhne ani městu Shrewsbury, kde je ortel vynesen nad 94 vzbouřenci. Úkolu postarat se o mrtvé se ujme bratr Cadfael, mnich- bylinkář ze zdejšího kláštera. Jen co se pustí do plnění svého úkolu, zjistí, že mrtvol je 95, tedy že jedna mrtvola přebývá. Od toho okamžiku podniká Cadfael pátrání jak po lstivém vrahovi, tak po pokladu vzbouřeného šlechtice FitzAlana. Věrného pomocníka přitom zastává mladá Godith, která se pro svoji příslušnost k rodině Štěpánových protivníků musí v klášteře skrývat před královými pacholky i před svým tajemným a vychytralým snoubencem. Že by byl vrahem on? Nebo někdo jiný z královy družiny?
Hodnocení:
V současné době na televizi Prima běží stejnojmenný seriál "Případy bratra Cadfaela", který je podle série knížek Ellis Petersové. Tahle knížka byla hodně napínavá, asi proto jsem ji měla tak rychle přečtenou a také proto vám ji doporučím.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Název: Quo vadis
Autor: Henryk Sienkiewicz
Obsah:
Tato knížka vypráví o lásce mladého tribuna k zajatkyni z kmene Lygů. V pozadí hlavního příběhu se odehrává krutý osud křesťanů za dob Římského impéria, za vlády ceasara Nerona. Hlavní hrdina je arbiter elegantiarum Petronius, velmi vlivný římský občan, vlivný proto, že se stýká s Caesarem a ještě je v jeho přízni. To však netrvá věčně, protože Nero byl šílenec, který nade vše miloval vítězství v závodě ve vozech, nenáviděl prohru, recitoval básně a nesnášel cizí tvorbu, rád zpíval svými basníky vytvořené skladby, pak jim hrozil trestem smrti, kdyby prozradili svou účast na "jeho" díle, zbožňoval chválu a opovrhoval kritikou a nakonec i Petroniem, soudcem krásy. Nejdřív byl Petronius Nerovým oblíbencem, ale nepřátelství a intriky v boji o caesarovu přízeň ho uvrhly do stínu a být ve stínu znamenalo smrt.
Hodnocení:
V této knize je asi 600 stran přesto jsem ji měla přečtenou za 4 dny. Myslím, že to hodně vypovídá o jejích kvalitách. Nejobtížněší část z celé knihy byl začátek, je v ní totiž hodně řeckých a latinských slov, a než si člověk zapamatuje ty nejzákladnější (musí si je najít vzadu v krátkém slovníku) je zhruba ve třetině knihy (něco po 200. stránce), upozorňuji, že spojením nejzákladnější pojmy jsem myslela asi 25 řeckých nebo latinských výrazů... Budete se divit, ale bude se vám to líbit, pokud necouvnete před každou objemnější knížečkou...

quo vadis (domine) - kam kráčíš pane
arbiter elegantium (elengatiarum) - soudce vkusu, krásy, elegance

 

 

 

 

 

 

 

 

Název: Tři kamarádi
Autor: Erich Maria Remarque
Obsah:
Děj téhle napínavé knížky se odehrává v poválečném Německu. Jak už napovídá název, je o třech přátelích - o Robbym, Lenzovi a Kostnerovi, kteří se znají z války. Když se vrátí do civilu, založí společně autoopravnu. Díky jedné z mála zakázek hlavní hrdina, Robert, který celý příběh jakoby vypráví, se seznámí s Patricií Hollmanovou. Pak se spolu
sblíží. Najednou se jim ale začne všechno bortit před očima. Musí zavřít svou autoopravnu, protože , jako nikdo v té době, na to nemají peníze, prodají závodní auto Karla, to byla možnost občasných výdělků, pak někdo ve tmě zastřelí Lenze a na konec zemře i Pat - na tuberkulózu.
Hodnocení:
Tahle knížka byla velmi dobře napsaná, člověk se opravdu vžije do děje. Myslím, že je to opravdu dobré dílko, protože kdo si ji přečte, nebude toho litovat. Má, bohužel, smutný konec a citlivější povahy si u něj popláčou. Spolehlivě vás přenese do pohitlerovského Německa a pomůže vám pochopit těžkosti té doby, což nemusí být vždy příjemný zážitek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Název: Literární poklesky
Autor: Stephen Leacock
Obsah:
Je to asi třicet humorných povídek, na všemožná témata, co je jeden člověk schopen vymyslet. Má nejoblíbenější povídka se mi vybírala opravdu těžce, ale po dlouhém přemýšlení, je to Fyziologický Filip, povídka z učebnice. Tato povídka je vlastně o setkání dvou mladých, do sebe zamilovaných lidí, čistě z vědeckého hlediska. Autor medicínsky vypisuje například všechny nemoci kůže, co by hrdinové této povídky mohli mít, vliv okolní teploty na jejich vnitřní teplotu, možné vrzání kloubů, červenání, polibek, kůstky v ruce, jak jejich dokonalé uspořádání umožňuje stisknout, ovšem je to všechno podáno vtipnou formou.
Hodnocení:
Tuhle knížku nemůžete číst ve vážném a tichém prostředí (pohřeb, kostel, škola, knihovna...), protože nikomu se u ní nepodaří zakrýt smích tak dokonale, aby si toho nikdo jiný nevšiml. Každá povídka z této knížky má své osobité kouzlo, takže zaleží na vkusu, která se vám bude zdát nejvtipnější. Leacockovy povídky patří k mé nejoblíbenější četbě, tak vám ji vřele doporučím.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Název: Svatopeterský jarmark
Autor: Ellis Petersová
Obsah:
Další z případů brtatra Cadfaela, dtektiva v mnišské kutně, se začíná v předvečer červencového svátku svatého Petra. Do Shewsbury se sjíždějí kupci z celé Anglie a Walesu, aby nabídli své zboží na věhlasném jarmarku, který opatství pořádá každý rok a nad nímž má záštitu sám král Šrěpán. Radostné přípravya sváteční náladu však naruší zástupci místních cechů se starostou v čele- město je po loňském obléhání v neutěšeném stavu, a tak by se slušelo, aby klášter, jenž používá ochrany městské posádky, poskytl desetinu výtěžku z pronájmu stánků na opravu rozbitých ulic. Opat Raduflus však odmítne. Neshody mezi opatstvím a městem se nakonec vyhrotí, když starostův syn Filip vezme věc do svých rukou a jde o daň jednat přímo s trhovci. Ti se mu vysmějí a vzápětí vznikne rvačka - mistr Thomas Filipa udeří svou holí. Mladík přísahá svou pomstu a skutečně - v noci je mistr zavražděn. Bratr Cadfael má před sebou složitý případ.
Hodnocení:
Je to napínavá detektivka ze středověkkého prostředí, kterou byste si měli přečíst, když máte chuť na trochu napětí. Není to ani míoc dlouhé, takže nudit se opravdu nebudete, když autorka stihla dvě vraždy za 200 stránek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kámen a bolest

Tato kniha vypráví o italském malíři, ale hlavně sochaři Michelangelu Buonarotim, který žil v renesančním období ve Florencii, městě umělců. Základ této knížky tvoří jeho bigrafie a na pozadí tohoto nám autor popisuje situaci v tomto období. Mluví o papežích, vladřích a konkurenčních umělcích, např. o Leonardu da Vincim.
Neslavnější Michelgelovo dílo je socha Davida, stvárnění lidské dokonalosti. Přitom ji umělec vytesal do mramoru, který zazil jeho předchůdce. Člověk se s touto knihou přenese do Michelangelova dramatického života, který vůbec nebyl lehký. Myslím, že je to dobrá kniha, ale ne každého láká něco přes 800 stránek a je to jeho škoda, protože tohle opravdu stojí za přečtení. V tomto vydání jsou jeho sochy i nafoceny, aby představa o Michelangelovi byla úplná.

Ukázka: str. 529 třeba

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Název: Egypťan Sinuhet
Autor: Mika Waltari
Obsah:
Tato kniha je v podsatě biografie, v jejímž pozadí se odehrávají historické události. Autor ji vypráví jako egyptský lékař Sinuhet, syn Senmuta, lékaře chudých, a jeho ženy Kipy, syn divokého osla, ten jež je osamělý každým dnem svého života. Skládá se z několika (15) knih. Popisuje hrdinův příběh od nevyjasněného narození (připluje ke svým pěstounům v lodičce z rákosu) až po jeho trpké dožívání ve vyhnanství. Každý, kdo tuto knihu čte, prožije společně se Sinuhetem jeho smutky, radosti, lásky, rozchody, jeho vzestupy a pády. Dlouhou poutí jeho života ho provází jeho věrný přítel, otrok, Kaptah. Sinuhet je většinou osamělý a z toho mála přátel, co má se stanou nepřátelé. Nemá manželku, všechny jeho lásky skončily přinejmenším tragicky. Už po nich ani netouží, bojí se dalšího sklamání.
Sinuhet hodně cestoval, do Sýrie, země Kuš, do zemí Chatti a Mitannu. Jezdil po celém tehdejším známém světě za poznáním, ale v srdci chtěl být v Egyptě, Černé zemi, pít vodu z Nilu ve městě Veset, protože člověk už nikdy neuhasí svou žízeň žádnou jinou vodou, než vodou z Nilu.
Hodnocení:
Je to nejdřív složitá četba, ale když do toho čtenář pronikne, úplně ho uchvátí. To se stalo i mě. Moje vydání je doplněno i několika mapkami, aby si každý mohl udělat obrázek o tehdejším rozmístění států. Mohu vám ji vřele doporučit.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Robert Merle
Název: Ostrov
Obsah:
Tento příběh začíná perným dnem na lodi Blossomu. Námořníci drhnout podlahu, poddůstojních na nich nešetří ostrými slovy, ani bičem. Vtom příjde na palubu kapitán Burt. Burt si prohlédl pohublé námořníky a namířil si to rovnou k nejmladšímu členu posádky, 12. letému Jimmymu. Jimmy se skláněl nad palubou, v ruce měl kýbl a hadr. Najednou zafouká vítr, Jimmymu vypadne hadra a postříká Burta, ten se strašlivě rozzlobí a jednu Jimmymu ubalí. Ten se skácí na zem úplně bez života. Tím začne vzpoura na Blossomu. Posádka se proti takovému násilí vzbouří a pošle kapitána i důstojníka žralokům. Jako vzbouřenci už ale nesmí zpět do Británie, tak se rozhodnou jet na Tahiti. Tam poberou pár Tahiťanů a žen. Také nějaké zásoby. Potom jedou hledat ostrov. Když ho najdou, postaví si chatrče, rozdělí si ženy a žijí spokojeně. Ale ne dlouho, brzy začnou spory mezi Brity a Tahiťany. Vše nakonec dospěje až k válce. Po krvavých bitvách na ostrově zůstanou jen 2 muži z 15 a všechny ženy. Potom teprve nastane mír.
Hodnocení:
Dobrodružný román, který je velmi dobře napsaný - tomu málokdo odolá. Je to napínavá knížka, plná dobrodružství i vtipných situací.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Jacques Prévert
Název: Pro tebe má lásko
Obsah:
V tomto vydání básní od francouzského autora Jacquese Préverta je 56 úžasných básní. Většina z nich se to čí kolem lásky, zbytek pak kolem smrti, nebo v některých básničkách se tyto prvky kombinují. Prévert je spolu se Skácelem můj nejoblíbenější básník. Kromě toho, že se živil psaním (publikovat začal až na podzim svého života) byl i příležitostným hercem, dramatikem, psal texty, vytvářel fantastické koláže, dělal scénáře, pracoval v tiskové i reklamní agentuře. Moje nejoblíbenější básnička od Préverta se jmenuje Ještěrka,
tady je:
Ještěrka lásky
zase mi prchla nakonec
V prstech mi zbyl jen její ocasék
Dobře mi tak
Chtěl jsem ji mít jen pro sebe já lakomec.

Hodnocení:
Mám ráda všechny Prévertovy básničky. Je to můj oblíbený autor a líbí se mi tak, že musím říct, že by si ji měl přečíst každý.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Název: Egypťan Sinuhet
Autor: Mika Waltari
Obsah:
Tato kniha je v podsatě biografie, v jejímž pozadí se odehrávají historické události. Autor ji vypráví jako egyptský lékař Sinuhet, syn Senmuta, lékaře chudých, a jeho ženy Kipy, syn divokého osla, ten jež je osamělý každým dnem svého života. Skládá se z několika (15) knih. Popisuje hrdinův příběh od nevyjasněného narození (připluje ke svým pěstounům v lodičce z rákosu) až po jeho trpké dožívání ve vyhnanství. Každý, kdo tuto knihu čte, prožije společně se Sinuhetem jeho smutky, radosti, lásky, rozchody, jeho vzestupy a pády. Dlouhou poutí jeho života ho provází jeho věrný přítel, otrok, Kaptah. Sinuhet je většinou osamělý a z toho mála přátel, co má se stanou nepřátelé. Nemá manželku, všechny jeho lásky skončily přinejmenším tragicky. Už po nich ani netouží, bojí se dalšího sklamání.
Sinuhet hodně cestoval, do Sýrie, země Kuš, do zemí Chatti a Mitannu. Jezdil po celém tehdejším známém světě za poznáním, ale v srdci chtěl být v Egyptě, Černé zemi, pít vodu z Nilu ve městě Veset, protože člověk už nikdy neuhasí svou žízeň žádnou jinou vodou, než vodou z Nilu.
Hodnocení:
Je to nejdřív složitá četba, ale když do toho čtenář pronikne, úplně ho uchvátí. To se stalo i mě. Moje vydání je doplněno i několika mapkami, aby si každý mohl udělat obrázek o tehdejším rozmístění států. Mohu vám ji vřele doporučit.

 

 

 

 

HODNOVÁ RUČIČKA

Těší mě, Hodinová ručička, jméno mé. Na mém železném jádře je natřený černý lak. Moje druhá sestra mi závidí moji délku, jinak jsme úplně stejné. Moje pole působnosti jsou hodiny na hlavním nádražím, tedy jsme čtyřčata, protože z každé strany otáčivé krychle jsou jedny hodiny a na každých z nich je úplně stejná ručička jako já.

Mám opravdu pěknou práci, odměřovat čas, minuty. Mám ráda pohled na nedočkavé tváře pode mnou. Jak ráda bych někdy zrychlila svůj běh, když je mi ten člověk sympatický. Ale občas prožívám i smutné chvíle, to bych se nejraději zastavila na místě a čekala na toho druhého, spolu s tím, kdo stojí pode mnou.

Nejsem moc upovídaná, ale nemohlo by to být ani jinak. Příležitost si trochu promluvit mám jenom jednou jednou za hodinu a to jen na krátký okamžik jedné minuty.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Název: Cesta kolem mé hlavy za 40 dní
Autor: Miroslav Skála
Obsah:
Tato knížka je o obyčejném profesorovi, který se jednoho dne zhroutí, protože přišel do školy bez papučí. Potom si je musel vypůjčit od svého kolegy, ovšem číslo 45, když potom přišel do třídy, žáci se mu začali smát, nakonec tam přišla i ředitelka. Pan profesor Kilián to nevydržel a utekl do kabinetu, když tam za ním doběhla ředitelka, hodil po ní fixy. Jeho přítel lékař mu doporučí ozdravný pobyt ve středisku Sluneční dvůr.
Tam pozná spoustu zajímavých lidí s nejrůznějšími problémy a psychózami. On sám trpí chorobnou nerozhodností, třeba 3 hodiny přemýšlí nad jednou písemkou... Nejprve ho léčí sám primář, ten pak odjede na dovolenou a s jeho dalším lékařem, mladým doktorem Halvou, nevychází moc dobře. Naštěstí pak do Slunečního dvora přijede mladá krásná doktorka Jarmilka. Profesor se do ní hned zamiluje a zařídí si přeřazení na její léčbu. Při druhém sezení ji vyzná své city. Hned druhý den je uznán zdravým. Vše se zdá ztraceno, ale při odjezdu se k němu Jarmilka nakloní a řekne: "Mou adresu znáte pane profesore". Tím knížka končí.
Hodnocení:
Cesta kolem mé hlavy za 40 dnů je humoristický román. Moc se mi líbila, tak jsem ji měla hned přečtenou a můžu ji každému, kdo má chuť na nějakou optimistickou četbu, doporučit.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Název: Come as you are
Autor: Michael Azerrad
Obsah:
Tato knížka je obsáhlým dílem o jedné z nejznámějších skupin století- Nirvaně. Je doplněna o fotky skupiny ve všech stadiích jejího "života". Jsou tam i plakáty na jejich koncerty, obaly alb atd. Hlavní postava této skupiny byl Kurt Cobain, byl nejenom zpěvákem, ale psal i texty a hrál na kytaru. Je v ní obsažen i Kurtův životopis, od dětství až po jeho předčasnou smrt (ustřelil si hlavu brokovnicí). Obsahuje i rozhovory s Kurtem a ostatními členy skupiny a několik textů psaných Kurtovou rukou. Jsou v ní popsány vztahy ve skupině i Kurtovy vztahy k manželce (rockové zpěvačce) Courtney Love.
Hodnocení:
Mám ráda písničky od Nirvany, mají hloubku. Narozdíl od stupidních textů a stále se opakujících rytmů (tuc tuc) např. Britny Spears, Heleny Vondráčkové a některých chlapeckých skupin dneška.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Název: Příběhy ze Shakespeara
Autor: Charles a Mary Lambovi (podle Shakespeara)
Obsah:
Příběhy ze Shakespeara- obsah knížky vyplívá už z jejího názvu. Jsou to Shakespearova díla ne napsaná formou divadelních textů, ale jako vyprávění. Každý příběh je doplněn krásnými ilustracemi Karla Tomana. Pro bližší seznámení jsem si vybrala hru Othello. Ne, že by byla mou nejoblíbenější, ale má své kouzlo a není tak známá jako třeba Romeo a Julie.
Brabanzio, bohatý benátský senátor, měl krásnou dceru Desdemonu. Měla spoustu nápadníku, ale jí učaroval maurský voják - generál Othello, jehož si její otec považoval a často ho zval do svého domu. Tak se Desdemona tajně provdala za Othella. Tajně proto, že by její otec za zetě černocha nepřijal. Nakonec se přesto musel přenést. Othello vzal Desdemonu s sebou na Kypr, kde měl být nějaký boj, proti turkům. Než tam ale dojeli, tak už turky pobili a mladý pár už jen oslavoval. Othello měl přítele, Cassia, kterého pak udělal i svým náměstkem, což se velmi dotklo generálova pobočníka Jagga. Cassio byl veselý a společenský mladík, proto ho měli všude rádi. Jen Jaggo ho nadevše nenáviděl a považoval ho za nicotného sukničkáře. Také nenáviděl Othella za to, že Cassia na jeho úkor protěžuje. Dokonce měl pocit, ze maur má zálusk na jeho ženu Emilii. Proto vymyslel obludný plán, jak se pomstít všem najednou.
Věděl, že nejvíc bolí žárlivost. Tak ho napadlo, že kdyby v Othellovi vyvolal žárlivost na Cassia, tak by umřel jeden, nebo druhý a nebo rovnou oba. V noci oslav měl Cassio hlídku a vtom k němu přišel Jaggo. Nutil Cassia, aby s ním také připil na zdraví Othella. Nakonec Cassia opil a vyprovokoval potyčku mezi jiným mladíkem. Udělal z toho velkou událost, tak Othello zbavil Cassia jeho funkce. První lest mu vyšla a když k němu přišel zdrcený Cassio, tak ho Jagga poslal za Desdemonou, že má generála kolem prstu, že už to nějak zařídí. Desdemona, dobrá duše, opravdu začala na Othella naléhat. Nakonec to Othellovi přišlo divné, proč se ho tak zastává a ptal se Jagga, co o tom ví. Ten si vymyslel, že mají poměr. Nakonec to Othello nevydržel. Cassia dal zavraždit a svou ženu uškrtil sám.
Hodnocení:
Mám ráda Shakespearovy hry a ani příběhy nebyly špatné. Je to vlastně Shakespear v kostce. Je to líbivě napsané a doplněno krásnými ilustracemi. Doporučuji.

 

Název: Harry Potter a vězeň z Azkabanu
Autor: J.K. Rowlingová
Obsah: Harry Potter a vězeň z Azkabanu je už třetí knížka napsaná o kouzelnickém učni Harrym Potterovi. Harry tráví prázdniny u mudlů - lidí, u své tetičky Petunie a strýce Vernona Dursleyových. To už celá rodina věděla o jeho kouzelnických schopnostech, protože se po prázdninách chystal nastoupit 3.ročník v Bradavicích (kouzelnická škola). Jeho poručníci ho nesnášeli a byla to nenávist oboustranná, tak se Harry nemohl dočkat školy. Ovšem spory s Dursleyovými se jednoho dne vyhrotili, když jeho "teta" Marge (sestra strýce Vernona) začala urážet jeho kouzelnickou matku a otce, kteří nezemřeli, jak si Dursleyovi namlouvali při autonehodě, ale když je zabil pán černé magie lord Voldemort. Ten se snažil zabít i Harryho, ale tomu po jeho ničivém úderu zůstala jenom jizva ve tvaru blesku na čele. Harry zvládal urážky mířené na něho, ale urážet jeho rodiče, to už bylo moc. Tak nafoukl tetu Marge jako balón a utekl. O tři ulice dál ho naložil Záchranný autobus. Ten ho dovezl do kouzelnické Příčné ulice, kde strávil týden před zahájením školního roku. Tam se dozví, že utekl z vězení Sirius Black, bývalý nejlepší přítel jeho otce, který ho zradil a prodal lordu Voldemortovi. Teď jde po něm, tak jsou na škole zavedena přísná bezpečnostní opatření, nesmí se ven po setmění a kolem školy jsou rozestavěni mozkomoři (stvůry, které vycucávají z lidí štěstí). I přesto se jednoho dne se Harry se Siriusem setká. Každý z jeho přátel má svého mazlíčka, Ron krysu Krysu Prašivku a Hermiona má kocoura Křivonožku. Křivonožka honí Prašivku, když se dostanou k Vrbě Mlátičce (zuřivý strom, který vás mlátí větvemi, když se přiblížíte). Tam se objeví velký černý pes a chytne Rona a zatáhne ho pod strom i s Prašivkou, kterou má Ron v kapse. Harry a Hermiona se okamžitě vydají za ním. skončí v nějaké chýši. Tam děti zaútočí na Siriuse, když ho Harry chce zabít, Křivonožka si mu sedne na srdce, aby ho nemohl Harry zabít. Najednou se tam objevil profesor Lupin, utajovaný vlkodlak. Najednou udělal to, čeho by se nikdo krom Siriuse Balcka nenadál, vyrazil Harrymu a všem kouzelnické hůlky z rukou. Nakonec zjistí, že strážce tajemství a zrádce je Petr Pettigrew, kterého všichni považovali za mrtvého. Pak vypluje najevo, že je zvěromág a Ronova krysa se z něj stane jedním jednoduchým kouzlem. Takže Prašivka - Petr Pettigrew, záhada vyřešena. Najednou se tam ale objeví Snape, jiný profesor, Sirius s Lupinem ho omráčí a všichni se vydají na cestu do hradu. Když vyjdou, objeví se mozkomorové a když z Harryho chtějí mozkomorové vysát duši, vykouzlí tzv. Strážce a donutí mozkomory k ústupu. Lupin se mezitím promění ve vlka, protože z mraků vypluje úplněk, takže jim nemůže pomoct. Harry a Hermiona se probudí na marodce, když k nim přijde ředitel Albons Brumbál. Ten jim uvěří, že je Sirius nevinný a řekne jim, aby použili obraceč času, protože Siriuse
jdou vysát mozkomorové a Brumál nemá pravomoce je zastavit. Tak se Harry vrátí v čase a zachrání Siriuse na Hipogryfovi (napůl orel, napůl kůň) a ten odletí. Harry a Hermiona se stihnou vrátit včas do svých postelí, takže není podezření, že Blackovi pomohli právě oni. Ví to jen Albons Brumbál, který se na ně jen pochvalně usměje. A hurá na prázdniny!
Hodnocení: Je to vtipná a zajímavá knížka, ale nijak mi nepřipadala jako nejprodávanější knížka současnoti. Možná je to reklamou, možná jsem konzervativní, ale podle mě existují lepší dílka, která by se měla víc číst.

Hodnocení čtenářského deníku J. R. R. Tolkien-Hobit aneb cesta tam a zase zpátky

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  24. prosinec 2007
  8 853×
  5177 slov

Komentáře k čtenářskému deníku J. R. R. Tolkien-Hobit aneb cesta tam a zase zpátky