Joseph Heller - Hlava XXII

Dílo

Román, inspirovaný autorovými vlastními zážitky z druhé světové války. Kniha není zaměřená na děj, ale na osoby (většinou je každá kapitola věnována určité postavě) .

Děj se odehrává na ostrůvku Pianosa u pobřeží Itálie. Hlavní postavou je Yossarian, který má neustálý strach ze smrti a kažký den jak vidí umírat své přátele, bojuje s vojenskou birokracií a vojenskými předpisy, jenže vždy se mu do cesty dostane Hlava XXII vojenského řádu. Ta mimo jiné říká, že letecké povinnosti může být zbaven ten, kdo je uznán za psychicky narušeného, a zároveň požádá o uvolnění. Ovšem to, že o uvolnění požádá, svědčí o jeho psychickém zdraví, takže být uvolněn nemůže: to staví celý román do absurdní roviny.

Vyšší důstojníci jsou z drtivé většiny ukazováni jako blázni či úplní idioti – například generál Scheisskopf se vůbec nezajímá o válku, pouze a jedině o přehlídky, zatímco jeho žena spí s nižšími důstojníky; Major Major (jméno dostal od otce bez vědomí matky a shodou okolností dosáhl hodnosti majora) trpí kvůli svému jménu těžkým strachem z lidí, takže k němu smějí vojáci chodit, jen když není přítomen. McWatt, pilot Yossarianova letadla, se rád předvádí, a jednou při nízkém přeletu nad pláží zabije kamaráda a vzápětí nalétne střemhlav na útes.V tom je dílo trochu podobné Švejkovi – i v něm byla většina důstojníků (snad s výjimkou nadporučíka Lukáše) vylíčena jako naprostí tupci.

Autor

Joseph Heller (1923-1999) byl americký spisovatel. Psal satirická díla. Pocházel z Brooklynu v New Yorku, jeho rodiče byli židovští přistěhovalci z Ruska.

Ve druhé světové válce sloužil u amerického bombardovacího letectva na Korsice.

V letech 1948–1949 studoval Columbijskou universitu v New Yorku, poté v Anglii Oxford.

Po ukončení studií pracoval v několika reklamních agenturách a věnoval se psaní. Roku 1975 se stal mimořádným profesorem literatury City College v New Yorku.

Další jeho díla:
Něco se stalo (Something Happened)– 1974 románový monolog průměrného Američana žijícího v šedesátých letech, který není schopen uniknout prázdnotě života.
Gold za všechny peníze (Good as Gold)– 1979 románová satira v níž se hlavní hrdina pokouší uniknout před svou rodinou do politického života.
Bůh ví (God Knows)– 1984 - satirický příběh o životě starozákonního krále Davida
Neveselá záležitost (No Laughing Matter)– 1986
Nemalujte si to (Picture This), 1988 – jedná se o experimentální historický román, který je podobenstvím o úpadku umění.
Tehdy a teď: Z Coney Islandu až sem (Now and Then from Coney Island to Here)– 1998
Zavíráme! (Closing Time), 1994 - navazuje na Hlavu XXII, hrdinové, ke kterým se vrátil, nyní řeší problémy spojené se stářím a blížící se smrtí
Portrét umělce v pokročilém věku – objeveno v pozůstalosti

Drama: Bombardovali jsme New Haven (We Bombed New Haven) 1967 – v tomto díle se také zaobírá válečnou problematikou.

Sloh

Literatura po druhé sv. válce- autoři volí převážně protiválečká témata. část autorů popisuje válku z pohledu obyčejných lidí, nebo vojáků, nesoustředí se tak na problematiku druhé světové války, ale rozvíjí stará protiválečná témata. Kromě těchto starých témat se otevřela i nová témata, z těch se do literatury nejvíce promítlo téma koncentračních táborů, které v literatuře nejčastěji zastupuje Osvětim a téma svržení atomové bomby. Tato nová témata se dočkala řady románových i faktografických zpracování různé kvality. Obě tato témata zůstala živá po celý zbytek 20. století ačkoli lze říci, že koncem 20. století již byla značně oslabena a částečně i vyčerpána.

Americká literatura: V USA nebyla dlouhodobě válečná tvorba příliš populární, což bylo způsobeno především faktem, že se jich válka přímo nedotkla. Pro Spojené státy měla mnohem větší význam válka v Pacifiku, což se odrazilo i na literatuře. Po určité době se toto téma dostalo spíše na úroveň humoru a parodie. S touto tematikou se do americké literatury nejvýrazněji zapsali: Norman Mailer, Joseph Heller , Anton Myrer, Kurt Vonnegut Jr. a Irwin Shaw.

Zdroj: Wikipedie

Hodnocení čtenářského deníku Joseph Heller - Hlava XXII

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  Heinz
  15. březen 2013
  5 650×
  618 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Joseph Heller - Hlava XXII