Lion Feuchtwanger - Povídky

Lion Feuchtwanger se narodil 7.7.1884 v Mnichově. Německý romanopisec a dramatik. Po studiích na mnichovské a berlínské universitě se věnoval převážně dramatické tvorbě a divadelní kritice. Z dramat nejvíce vynikají:
Petrolejové ostrovy, Kalkutta, 4.května, Bude Hill amnestován?, Ďábel v Bostonu a Vdova Capetová
V třicátých letech jeden z nejaktivnějších buržoazních humanitních spisovatelů v boji proti fašismu. S Brechtem a Bredlem založil časopis Das Wort (Slovo). Světové proslulosti dosáhl však Feuchtwanger svými historickými romány:
Ošklivá vévodkyně, Žid Suss, trilogie Čekárna (Úspěch, Sourozenci Oppermannovi, Vyhnanství), která pojednává o vzestupu a dočasném vítězství fašismu v Německu. Další trilogie Josephus Flavius s názvy: Židovská válka, Synové a Zaslíbená země se odehrává v 1.stol.n.l. a je o židovském historikovi Josefu Flavoivi. Od Hitlerova nástupu k moci žil Feuchtwanger trvale v emigraci, nejdříve v Sovětském svazu, pak ve Francii a posléze ve Spojených státech. Po válce napsal ještě pět románů, a sice z francouzských dějin. Lišky na vinici, Bláznova moudrost, Židovka z Toleda. Ze španělského prostředí čerpá životopisný román Goy. Poslední román - Jefta a jeho dcera - zpracovává biblický příběh z Knihy soudců. Z jeho pozůstalosti vyšel obsáhlý fragment eseje o historickém románů Desdemonin dům. Zemřel v U.S.A. 21.12.1958.
Povídky, které jsem četla, patří k jeho nejvýznamnějším. V knize je jich osm. Dům na Zelené cestě, Příběh neurofyziologa dr. Bl., Sázka, Mariana v Indii, Wollstein, Po sezoně, Benátky(Texas) a Letecký výškový rekord. Vybrala jsem pro vás obsahy tří z nich:
Příběh Neurofyziologa Dr.Bl.-Neurofyziolog vymyslel přístroj, se kterým může změřit lidskou inteligenci. Diktátor se o to začne zajímat a využije jeho přístroje k měření inteligence lidí, které chtěl dosadit na vysoké posty. Na doktora neplatili diktátorovy výhružné pohledy, a proto spolu mluvili už od začátku jako staří přátelé. Jednou diktátor požádal, aby doktor změřil jeho inteligenci. Doktor to udělal, ale diktátor papír s výsledky uložil do kapsy. Ještě ten den doktor zemřel. Pár dní na to měl diktátor proslov a chystal se před ním výsledky přečíst, ale neudělal to a papír roztrhal.
Sázka-Básník vypráví o tom, že když dá nějaké své postavě vlastnosti skutečného člověka, tak se člověku stane to, co jeho postavě. Vědec mu to nevěří a vsadí se s básníkem, že když se do 5 let vyplní osud, který mu básník přiřkne, už nikdy se spolu nesejdou. Když ne, zaplatí básník láhev vína. Básník o jeho postavě - politikovi - napíše, že ztratí paměť a je z toho velmi nešťastný, protože už se na ni nemůže spolehnout. Než ale uplyne 5 let, zavřou oba do koncentračních táborů. Básníka dostanou ven jeho přátelé a on pak dostane ven i vědce. Sejdou se v Londýně, kde se ukáže, že vědec začíná pomalu paměť ztrácet.
Wollstein-Děj začíná v Německu, kdy autor seznamuje čtenáře s významným sběratelem obrazů Wollsteinem. Ten autorovi představí mladého umělce a jeho obrazy. Autorovi se ale obrazy nelíbí. Wollstein slibuje, že z mladíka vyroste genius. Pak se znovu s Wollsteinem setkává v koncentračním táboře. Tam mu Wollstein řekne, že rozeslal nejlepší obrazy zašité v kufrech do všech koutů Francie. Přátelé dostanou autora ven a ten se ještě tajně setká s Wollsteinem, že ho může vzít s sebou do U.S.A. Wollstein odmítne, protože nechce ztratit své obrazy. O několik let později se dozví, že se dostal pryč z Francie i s velkou částí svých obrazů. Dokonce i mladý malíř začal malovat velmi kvalitní obrazy.
Po sezoně-Básník Wickersberg přijel do malého městečka, aby tam napsal svou další hru. Všem místním lidem připadal velmi zasmušilí a velmi nepřístupný. Nikdo ve městečku nevěděl, že je to známý básník. V tu dobu ve městečku nebylo moc turistů, ale přesto měl rande s mladou dívkou. Ta ho ale odbyla a druhý den ji Wickersberg viděl s jedním mladíkem u jezera. Chtěl se ukázat, a tak plaval až k ostrůvku. Když plaval zpátky, už se setmělo a doplaval až za noci. Vrátil se do hotelu, odkud ho ale druhý den pro vytrvalou horečku dovezli do nemocnice ve vedlejším městě. Když se novináři dozvěděli, že je nemocen, psali o něm všude. Z dívky, kterou v městečku potkal, se stala jeho poslední láska a mohla tak odstartovat svou kariéru tanečnice. Wickersberg zemřel a městečko se díky jeho smrti stalo velmi známé.
Benátky (Texas)-Perry potká krásnou Glorii v cestovní kanceláři Sindibád. Zamiluje se do ní a vezme si ji. Glorie ho inspirovala, aby vystavěl Benátky Texas - kulturní centrum. Pan Brent jim na to dá peníze, ale Benátky jako kulturní centrum neprosperují. Glorie uteče s jedním Italem do Evropy a Perry si vezme Catheelen, která mu pomáhala Benátky rozjet. Přes větší problémy zruší Benátky Texas-kulturní centrum a vznikne Benátky Texas-město krásy a zábavy. Při stavbě Kasina najdou Petrolej a Perry zbohatne. Za rok jede se svou ženou do Benátek v Itálii, ale ty ho ničím neuchvátí.

Hodnocení čtenářského deníku Lion Feuchtwanger - Povídky

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  22. říjen 2007
  3 791×
  798 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Lion Feuchtwanger - Povídky