Po roce 1924 slábne proletářská poezie, nastupují nové směry: poetismus je založen na radosti ze života. Ukazuje člověka v okamžicích, kdy se baví, ukazuje exotiku, pestrost života. Ryze český směr, autoři shromážděni kolem spolku Devětsil. Poetisté přijímali vše moderní, svoboda, krása, světla, prstor, zeleň. Protiklad proletářské poezie. Umění má zpříjemnit život, rozvoj filmu.
Obsah
Studenti se rozjíždějí na prázdniny. Mezi nimi jsou i dva přátelé des Grieux a Tiberga. Oba se chtějí stát biskupy. Cestou si jde des Grieux vyzvednout šperk k hodináři, u kterého si ho nechal opravit a staví se v hostinci. Zde se seznámí s krásnou a něžnou Manon, která sem přijela, aby se stala proti své vůli jeptiškou. On se do ní zamiluje a slíbí ji, že ji osvobodí. Na druhý den přijíždí do hostince druhý host, pan Duval. Manon do kláštera neodjela a chystá s des Grieuxem na cestu do Paříže. Těsně před odjezdem se seznámí s Duvalem, ten jí skládá poklony a přitom jí půjčí vzácný náhrdelník. Po příjezdu do Paříže se des Grieux ubytuje s Manon v jednom bytě a napíše svému otci dopis, že se již nechce stát knězem a chce se s ním smířit. Prosí ho, aby mu dovolil oženit se s Manon. V Paříži navštíví Manon pan Duval. Znovu jí skládá poklony a prosí ji, aby mu šperk nadále opatrovala. Mezitím se Tiburga snaží svého přítele zachránit. Navštíví ho v jeho bytě a tvrdí, že Manon ho už nemiluje, ale že miluje Duvala. Des Grieux je velice zklamán a vstoupí k radosti Tiburgově do kláštera, aby se stal knězem. Manon vyhledá v semináři des Grieuxe a podaří se jí, aby se k ní vrátil zpátky. Pan Duval pozval Manon na venkov do svého bytu. Manon mu napovídala, že des Grieux je její bratr. Také slíbí, že mu bude splácet 40 linů na měsíc. Manon přijíždí i se svým milencem za Duvalem. Ten jí daruje naušnice. Za nimi přijede také Tiberga a prozradí tajemství Duvalovi. Duval se rozzlobí a sebere Manon všechny šperky a vyhrožuje jí policií. Tiburga navrhuje, že jediné slovo Duvalova syna by mohlo odvrátit nebezpečí, které jim hrozí. Do Manon se mezitím zamiluje italský kníže. Manon mu však před des Grieuxem řekne, že ho nemiluje. Des Grieux a Manon navštíví Duvalova syna a on slibuje, že se vynasnaží Duvalův hněv odvrátit a pozve Manon do divadla. Tiberga navštíví des Grieux a svěří mu, že schválně ji seznámil s Duvalovým synem, aby ji svedl. Opět získal přítele na svou stranu. Mezitím mu pošle Manon po služce dopis, že je v bytě Duvala a jako náhradu mu posílá pěknou služku. Des Grieux přijede do Duvalova bytu za Manon. Tiberga zatím spatřuje venku mladého Duvala. Přátelé od Manoniny služky zatknou mladého Duvala. Policisté, Tiberga a starý Duval přistihnou Manon v pokoji syna s des Grieuxem. Manon je zatčena a odvedena do věznice. Pak Manon odvezou na lodi trestankyň do Mississippi. Des Grieux ji doprovází. Manon umírá v jeho náručí. Další představitelé: k.teige: svět který voní, surrealismus proti proudu, manifest poetismu, založil Revue devětsilu, dále vítězslav nezval, j.seifert: proletářská poezie: město v slzách, samá láska, poetismus: na vlnách tsf, slavík zpívá špatně, intimní poezie: ruce venušiny, zhasněte světla, okupace a válka: vějíř boženy Němcové, světlem oděná, poválečná tvorba: říp v okně, maminka. Kbiebl: zloděj z bagdádu, s lodí jež dováží čaj a kávu, nový Ikaros, nebe peklo ráj, bez obav, cesta na Jávu.
Autor
Největší osobnost lit. avantgardy, narozen v Třebíči, ovlivněn venkovem. Český básník, dramatik a prozaik. Po maturitě a krátkých studiích v Brně přichází do Prahy, ani tady nedostudoval, stal se nezávislým spisovatelem. Spřátelil se s mnoha umělci, účastnil se politického i kulturního života u nás a jeho význam vzrostl i po druhé světové válce. Dílo: poetismus: Podivuhodný kouzelník, Pantomima, Básně noci, socialní tvorba: Pět prstů, Milenci z kiosků, surrealismus: Praha s prsty deště, Absolutní hrobař, Žena v množném čísle, okupace: Pět minut za městem, Manon Lescaut, Matka naděje, poválečná tvorba: Zpěv míru, Z domoviny, Dnes ještě zapadá slunce nad Atlantidou
6. listopad 2007
3 823×
663 slov