Kniha je rozdělena do tří knih. Ovidius dává RADY MUŽŮM: JAK DÍVKU ZÍSKAT, RADY MUŽŮM: JAK SI DÍVKU UDRŽET, RADY ŽENÁM. Vydala ACA-DEMIA, nakladatelství AVČR, Praha 2002. Počet stran 195.
Ovidius byl římský básník, který pocházel ze starobylého jezdeckého rodu z městečka Sulmony ve střední Itálii. V Římě a Athénách studoval rétoriku, po návratu z Řecka se věnoval básnické činnosti, k níž měl mimořádné předpoklady. Pohyboval se v nejvyšších kruzích římské aristokracie a byl uznáván jako vážený básník. Z neznámého důvodu byl císařem Augustem vyhnán na Tomidu, kde také zemřel. Jeho ranou tvorbu charakterizují erotické sbírky Lásky a Listy heroin (fingované dopisy mýtických žen) a dvojice naučných básní Umění milovat a Jak léčit lásku. K hlavním dílům patří mytologická epická skladba Metamorfózy, básnicky zpracovávající báje s tématem proměny, a Kalendář, popisující v kalendářním pořádku římské svátky a obřady. Z doby jeho vyhnanství pocházejí elegické sbírky Žalozpěvy, Epistulae ex Ponto a Halieutika.
V první knize:
I. UMĚNÍ HLEDAT: mluví se o tom, kde dívku hledat, jak ji získat a jak si jí udržet. Jsou tři cíle- nejdříve svou lásku najít, dát se s ní do řeči a nakonec, aby láska vydržela. Řím je velkou příležitostí, nějakou tu dívku najít. Zde jsou ženy všeho věku. Nejvíce žen se nachází na veřejných slavnostech, v Ísidinu chrámu, divadlech, závody koňských spřežení- zde lze není potřeba mluvit, ale jen se ke své vyvolené tisknout, což je způsobeno stísněným prostorem, na hostinách- pomocí alkoholu se zde dobře seznamuje.
II. UMĚNÍ ZÍSKAT: je potřebná sebedůvěra- každá žena se nechá ulovit. Buď za dobře se služkou své vyvolené- ta odklidí všechno křoví. Musí to, ale být ta, na kterou paní nejvíce dá. Má na ní velký vliv a může se k ní chodit i za něj přimluvit. Ovidius jako radu dává i několik taktik- odtažnost, volba správného okamžiku, dopisy (lichotící, prosebné, slibující), výmluvnost a vytrvalost, zdržování se v její blízkosti co nejvíce, péče o svůj vzhled, chování u stolu, slzy, polibky, jemné násilí, „přátelství“, image „zamilovanosti“ (bledost, hubenost) jako cesta k dobytí dívky.
V druhé knize dává rady, jak si svou milovanou udržet. Udržet znamená umění! Muž musí být žádoucí, přecházet sporům, trpělivý a galantní. Může jí okouzlit drobnými dárky, básničkami, ale hlavně svojí osobností, pozorností a oddanosti. Ale ne vždy je láska oplácena a brána, tak jak muži myslí.
A ve třetí knize zase naopak dává rady ženám, aby se zalíbila muži. Jak má vypadat vzorná partnerka, využívat darů mládí společně s láskou. Péče o vzhled- vlasy (volba účesu), oblékání ( výběr látky a barev), hygiena. Co nejvíce vylepšit své tělesné nedostatky. Umět se smát, plakat a mluvit. Umět hrát na hudební nástroj, tancovat. Vzdělání. Výběr vhodného muže- jací jsou nejlepší a naopak, na které si mají dávat pozor. Umět ovládat své emocionální projevy. Umět projevovat lásku, aby nepřerostla v žárlivost.
Tato knížka se mi četla velice špatně. Byla tam někdy nesrozumitelná přirovnání, ale jinak byla velice zajímavá. Podle mého, všechny ty rady patří i do současné doby. Muži také o sebe pečují a ženy se malují. V minulých letech i dnes, se ženy chtějí líbit a být dobývané a muži chtějí zase dobývat srdce žen. Je to erotická poezie, v této formě je jedinečná v historii literatury.
Ukázka z díla:
Avšak ty, kdo máš za cíl
s tou dívkou jít dál i po letech,
musíš ji vnuknout, že bacil
její krásy ti bere dech.
Bude-li oděna nachem,
pochval ji nachový šat;
když hedvábím, pak jedním dechem
jí sděl, že jí máš v hedvábí rád.
Má zlaté ozdoby? Jen ona
je pro tebe (říkej) nad zlato.
Nebo ji dnes halí vlna?
Neváhej a pochval to.
Přijde-li v košilce pouze,
zavolej „Já z tebe uhořím!“
(tenkým hlasem však sáhodlouze
ji pros, ať na chlad dbá především).
Nosí-li vlasy na pěšinku,
pěšince odevzdej hlas;
má-li vlas samou kudrlinku –
kudrnatý ať žije vlas!
Při tanci pohyby paží,
při zpěvu obdivuj hlas;
jak ten, kdo se ne a nenabaží,
škemrej, ať začne brzičko zas.
matuskova22
28. prosinec 2012
9 960×
662 slov