Hlavní postavy:
1) Romeo – šestnáctiletý mladík, který upřímně miluje Julii a je odhodlaný obětovat pro ni vše
2) Julie – čtrnáctiletá, chytrá, statečná, citlivá, sličná, oddaná dívka, která bojuje o právo na lásku, na nezávislý život a samostatné rozhodování
3) Montekové x Kapuleti – rodiny milenců, neústupné a nechápající, zaujaté svým vzájemným nepřátelstvím
4) Tybalt – Juliin bratranec, rváč
5) Merkucio – Romeův přítel, výmluvný a vtipný
6) Juliina chůva – lidová postava
Tento příběh o tragické lásce dvou milenců – Montekova syna Romea a Julie Kapuletové - zná snad každý dospělý člověk. Odehrává se v 16. století (obd. vrcholné renesance) v italském městě Verona. Pojednává o nepřátelství, vzájemné zaujatosti a nenávisti obou rodů, která vyvrcholí sebevraždou obou milenců.
Romeo se seznamuje na slavnostním plese Kapuletových s Julií, slibuje ji věrnou lásku (tzv. balkónová scéna). Otec Lorenzo (Vavřinec) je na Romeovu žádost tajně oddává ve své cele. Jednoho dne se Romeo střetává s Tybaltem, nechce však zabít svého příbuzného a nereaguje na jeho provokace. Merkucio ho brání a Tybalt Merkucia v souboji probodne. Romeo pomstí Merkucia tím, že zabije Tybalta. Romeo je odsouzen k vyhnanství, utíká do Mantovy. Mezitím je připravován sňatek Julie s hrabětem Parisem, Julie se vzpírá, otec jí hrozí vyhnáním. Otec Lorenzo jí nabízí uspávací jed, který způsobí zdánlivou smrt. Vysvětlující zpráva se k Romeovi nešťastnou náhodou nedostane, ale Romeo se od sluhy Baltazara dozví o „smrti“ Julie. Nešťastný Romeo odjíždí do Verony, v rodinné hrobce Kapuletů zabíjí truchlícího Parise a otráví se. Julie procitne a spatří mrtvého Romea, probodne se jeho dýkou. Teprve nad hrobem obou milenců uzavírají oba otcové mír.
Příběh Romea a Julie je stále aktuální tím, že se v něm střetává láska, nenávist a její důsledky. Příčinou tragédie je lidská vášeň (rodová zášť) a náhoda (posel nedošel včas).
Vyšší vrstvy – Julie, Romeo – promlouvají formou poezie, nižší vrstvy – chůva – formou prózy. Zajímavé jsou komické prvky – mluva chůvy, neschopnost vyjádřit se jednoznačně nebo například využití kontrastu den – noc; světlo – stín; poezie – próza; vysoký styl – lidová mluva;
Drama Romeo a Julie se mi velmi líbilo, viděla jsem i filmové zpracování z roku 1998. Film byl zajímavý tím, že děj byl zasazen do současnosti a přesto se mluvilo ve verších. Při porovnání bych se přiklonila k původní verzi, protože ve filmu vsadili Američané na lamače dívčích srdcí Di Capria, kterého nesnáším. Dále jsem zhlédla snímek Romeo a Julie od italského režiséra Franca Zeffirelliho, který je věrný Shakespearovým předlohám a myslím si, že přestože od jeho zfilmování uplynulo přes třicet let, je stále nejlepší.
23. leden 2008
9 294×
405 slov