- autobiografický román
V červnu 1947 se v brooklynském penziónu Růžový palác setkávají New Yorčan Nathan Landau, krásná polská imigrantka Sophie Zawistowska a začínající jižanský spisovatel Stingo (W. Styron).
Stingo přijíždí do New Yorku, aby napsal svůj první román. Seznámí se se Sophií a Nathanem, kteří jsou milenci. Stane se z nich nerozlučná trojka. Sophie postupně začne Stingovi vyprávět svůj příběh:
Vyrůstala v Krakově. Její otec byl univerzitní profesor a antisemitista a matka klavíristka. sophiin otec se hodně zabýval otázkou antisemitismu. Psal články do novin a dělal přednášky. Sophie musela svému otci dělat sekretářku - uměla plynně polsky, německy a psát na stroji, takže do toho byla také vtažena, i když jí samotné židé nevadili. Musela si vzít antisemitistu, který pomáhal jejímu otci, a kterého vůbec nemilovala. Když začala 2. světová válka Němci odvezli Sophiina otce i manžela do koncentračního tábora, kde je zastřelili. Sophie s matkou a dvěma dětmi se odstěhovala do Varšavy. Zde se seznámila s Josefem (později to byl její milenec) a jeho sestrou Wandou. Oba pracovali pro Zemskou armádu (ZA). Ta chránila židy a pomáhala jim. Wanda přemlouvala Sophii, aby také vstoupila do ZA, ale ta ze strachu odmítla. Jednou, když vezla Sophie maso z venkova své nemocné matce, zatklo ji gestapo. Měla smůlu, protože v té době byl zátah na Za a ve vězení se octla i Wanda a Sophiiny dět. Všichni byli odesláni do koncentračního tábora Osvětim. Protože jsou zravna do provozu uvedeny velké spalovací pece (Brzezinka), jsou všichni židé bez selekce posláni na smrt a někteří nežidé taky. Při selekci donutil opilý velitel Sophii, aby si vybrala jedno ze svých dětí - druhé poslal do plynu.
Sophie měla štěstí v neštěstí, poněvadž jedna velitelka zjistila, že umí sophie německy a psát na stroji. Tak se dostala do domku velitele tábora - Rudolfa Hoesse - jako sekretářka. sophie u sebe měla schovaný dekret, který napsal její otec a snažila se Hoesse přesvědčit, že je na straně Reichu. Byla připravena ho i svést. Chtěla takto zajistit svému synovi, aby se dostal do programu, který poněmčoval děti.
ZA pracovala i v Osvětimi a Wanda se snažila přemluvit Sophii, aby ukradla rádoi, aby mohli poslouchat Londýn, ale Sophie byla na posledni chvíli přistižena. Krátce po té je Hoesse odvolán a Sophie se vrací do tábora.
Po skončení války je Sophie nějaký čas v táboře pro lidi, kteří nemají kam jít a pak se vydá hledat nový život do Ameriky. Snaží se naučit anglicky a tak čte. V knihovně se seznámí s Nathanem, který se o ní postará. Zamilují se do sebe. On tvrdí jí, že je významný biolog, ale je obyčejný knihovník, který všechny své vědomosti vyčetl.
Jednou se strašně pohádají (už znají Stinga) - Nathan je schizofrenik a nadává Sophii - Nathan ji vyhodí a sám se také odstěhuje. Stingo vezme Sophii a veze ji domů na jih. Už jsou skoro tam, když se spolu vyspí a když se stngo vzbudí, je Sophie pryč. Odjela zpět do New Yorku za Nathanem. Stingo jede za ní, ale už je pozdě. Nathan se Sophii se otrávili kyanidem sodným (ten se používal v Osvětimi v plynových komorách).
Příběh je proplétán Stingovými milostnými zkušenostmi, jeho úvahami o životě, o tom, co dělal on, když Sophie byla v těžkých životních situacích a o zle, které je nevyhnutelné.
2. březen 2008
5 226×
539 slov