Tolkien, J.R.R.- Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Tolkien byl anglický prozaik,filosof,a literární kritik.Narodil se 3.1.1892 v jihoafrickém Bolemfontienu.Záhy však přesídlil do Británie,kde také absolvoval střední školu i universitu.Jeho první publikovanou prací byl Slovník střední angličtiny.Během svého dlouhého života zveřejnil množství odborných literátně-historických studií a řadu drobných pohádkových příběhů.Proslavil se ovšem teprve knihou Hobit,po níž následovala trilogie Pán prstenů.Všechna tato díla těží z autorovy vynikající znalosti starogermánské a keltské mytologie,odehrávají se ve fiktivních krajích a přinášejí obecné poselství o smyslu života a dějin.Ústředním motivem je archetypální souboj dobra se zlem.Ačkoli to sám autor často popíral,k atmosféře knih významně přispěla doba jejich vzniku-období druhé světové války a poněkud bezútěšné roky před a po ní.Tolkienova vědecká erudice,vypravěčské schopnosti,mimořádný jazykový cit a nesporný básnický talent učinily z jeho díla skutečný literární skvost,který oslovil bezpočet dospělých i dětských čtenářů po celém světě.

Jednou za Bilbem Pytlíkem přišel čaroděj Gandalf s třinácti trpaslíky a oznámil mu, že byl spolu s těmito trpaslíky vybrán, aby se zúčastnil dobrodružství za účelem znovuzískání trpasličího pokladu, který jim kdysi ukradl drak Šmak. Bilbo se nejprve zdráhal, ale nakonec šel s nimi. Po cestě je zajali zlobři, na poslední chvíli je zachránil Gandalf a vydali se na další cestu. Protože začal pořádný liják, schovali se do malé jeskyně. V noci však puklinou ve skále vylezli zlí skřeti a zajali je. Zázračným způsobem se jim podařilo uniknout, avšak když se počítali, zjistili, že jim chybí pan Pytlík. Ten zatím bloudil v temných štolách skřetů, až najednou narazil na podzemní jezero, v němž žil Glum. Hádankovým soubojem si uhájil život a pomocí kouzelného prstenu se dostal zpět ke své družině, Netrvalo dlouho a narazili na zuřící vlky. Utekli před nimi na stromy. V poslední chvíli je odtamtud orli a odnesli daleko ve směru jejich cesty. Zde se setkali s Meddědem, který jim půjčil na cestu poníky. Před Temným hvozdem se rozloučili s Gandalfem, dál už museli jít sami. Byli zde napadeni obřími pavouky a zajati lesními Elfy, ale ze všeho je nakonec Bilbo vysvobodil. Po lesní řece se dopravili do Jezerního města, kde se spřátelili s Jezerními lidmi. Po namáhavé cestě se konečně ocitli před Opuštěnou horou, kde bydlel drak Šmak. Našli tajný vchod a vyrušili Šmaka, který rozčilením letěl zničit Jezerní město, to se mu však nepodařilo a byl zabit. Tato zpráva se rychle šířila a začínali se sen hrnout lidé, Elfové, trpaslíci a skřeti, aby ukořistili alespoň část pokladu. Ztrhla se bitva pěti armád. Nakonec se všichni spojili proti skřetům a ti přesile podlehli. Po ročním dobrodružství se Bilbo spolu s Gandalfem rád vrací domů.

Tato kniha je napsána v chronologické kompozici.tolkien zde použil obecnou češtinu,ale vymyslel spoustu názvů a jmen jako například MEDDĚD,ZLOBŘI,atd.

Tato kniha se mi velmi líbila a doporučil bych ji všem,kterým se líbí příběhy inspirované severskými ságami, a těm, kteří rádi sní.

Hodnocení čtenářského deníku Tolkien, J.R.R.- Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  30. říjen 2007
  9 483×
  485 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Tolkien, J.R.R.- Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

olga
ujde.muzu to napsat (opsat od vás)
Honza Walter
Referát je pěkný, knihu jsem přečetl. Jenom mi ve vyprávění chybí jak získal prsten, jak utekl před skřety atd.... pokaď by někdo chtěl napište na mail Honzik866@seznam.cz a já vám příběh napíšu....