Tyl, Josef Kajetán - Fidlovačka

Fidlovačka byla poprvé uvedena 21.12.1834 odpoledne na Scéně Stavovského divadla. Tehdy nebyla úspěšná, hrála se pouze dvakrát. Kritika jí vyčítala obhroublost a sprosté prostředí. Byla v pořadí druhou Tylovou hrou. Autor ztvárnil ve hře postupně několik postav. Sám nazval Fidlovačku „přenešťastným plodem“ a v následujícím století dokonce rezignoval na hru z českého soudobého života. Knižně vyšla hra poprvé roku 1877, ale tato verze byla neúplná. Autorkou nejnovějšího zpracování hry z roku 1998 je Helena Šimáčková.
Vzorem k napsání Fidlovačky byly Tylovi vídeňské frašky. Hra měla být původně zpěvohra.

Děj tohoto díla je velice jednoduchý. Antonie Mastílková, prosazující vše německé, má neteř Lidunku a ta se zamiluje do Jeníka. Jeník je synem českého ševce Kroutila. Mastílková i otec Kroutil jim však v jejich lásce brání. Mastílková má už pro Lidunku vybraného bohatého ženicha. Nastává den ševcovské slavnosti fidlovačky, kde se schází celá ves. Jeník z inscenuje falešné přepadení Mastílkové a sám ji pak naoko zachrání. Mastílková se navíc dozví, že ženich, kterého Lidunce vybrala je chudý podvodník. Nyní už je tetiččino srdce dosti obměkčeno, aby pochopila, že je Češka a má vše české chtít. Stává se z ní vlastenka a svoluje ke svatbě Lidunky a Jeníka. Sama se sbližuje s Jeníkovým otcem Václavem Kroutilem.
Na konci hry přichází slepý muzikant Mareš, jedinečně ztvárněný Petrem Haničincem, a zpívá píseň Kde domov můj.

Charakteristika postav :
Antonie Mastílková – zpočátku je hamižná a „panovačná“, opovrhuje vším českým. Dochází u ní však k proměně a stává se českou vlastenkou
Lidunka – velmi miluje Jeníka, ale nedokáže se postavit své tetě. Je mladá a naivní
Jeník – je mladý energetický muž, který se nehodlá za žádnou cenu vzdát své lásky
Václav Kroutil – poctivý český švec, vlastenec

Co je to Fidlovačka:
Tradiční slavnost ševcovského cechu, konaná každoročně první středu po Velikonocích na louce v nuselském údolí. Bývala to nejoblíbenější pražská pouť. Podle legendy stál u jejího zrodu císař Josef II.. Ve skutečnosti se však Fidlovačka slavila již mnohem dříve.

Píseň „Kde domov můj“
Autorem písně je František Škroup. Poprvé zazněla v podání Karla Strakatého. Český text písně „Kde domov můj“ byl poprvé otištěn hned po premiéře v Bohemii. Paradoxně se tak stala zásluhou významného kritika prof. Müllera, který jinak Tylovu hru příkře odsoudil.
Píseň byla zpívána při rozličných příležitostech v Praze i na venkově. Postupně se stávala „ jakýmsi hudebním odznakem české národnosti “ a začala existovat nezávisle na Tylově hře. Význam písně zesílil při převratu roku 1918 a o dva roky později, roku 1920, se stala naší hymnou.

Hodnocení čtenářského deníku Tyl, Josef Kajetán - Fidlovačka

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  18. březen 2008
  12 733×
  409 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Tyl, Josef Kajetán - Fidlovačka