Vlastní životopis Karla IV.se dochoval v jazyce latinském, staročeském a středohornoněmeckém.
Toto dílo psal Karel IV. se záměrem vytvořit jakýsi návod k jednání pro své nástupce. Chtěl ukázat, jakými cestami by se měl ubírat úspěšný politik, který chce dosáhnout více , než se podařilo jeho předchůdcům. Panovník by měl cítit dědický odkaz předků a stát se jeho pokračovatelem. Pro svůj životopis proto vybíral takové příběhy, jež byly nejdůležitějšími událostmi jeho života a které vyjadřovaly jeho představy světonázorové, představy, jak účelně a funkčně řídit organizaci panovnické moci a státu.
Karlův životopis je rozdělen na dvacet kapitol. První část, obsahující kapitoly 1-14, začíná předmluvou, po které následuje vylíčení Karlova mládí a politického působení až do roku 1340.
Druhou částí tvoří kapitoly 15-20,kde jsou popisovány události z let 1344-1346.
V úvodu druhé části je krátká zpráva o letech 1341-1344.
Jedná se o jakési moralizující kázání, kde panovník vyzdvihuje víru v Boha, poté varuje své nástupce před všemi špatnými vlastnostmi (pýcha, lakomství, rozmařilost v jídle…).
Po zdůraznění lásky ke studiím popisuje zážitky ze svého dětství a mládí, tedy pobyt na francouzském královském dvoře. Zmiňuje se o Jindřichovi VII.,podrobuje kritice Filipa VI.,obdivuje Pierra Rosiéres, který se mu záhy stal politickým rádcem. Zajímavé je , že zde Karel IV.nehovoří o svých rodičích ani o svém vězení v dětství na Lokti a Křivoklátě.
Autor nás seznamuje s událostmi v hornoitalské lucemburské signorii, kam byl svým otcem Janem Lucemburským povolán, aby spravoval několik italských městských republik.Působivé je vyprávění o Karlově snu (celá sedmá kapitola),který měl ve vsi Trenzo a který se zabývá mravní obrodou mladého panovníka.
Karel IV. Přichází do Čech. Temnými barvami je zde vylíčen ekonomický o politický úpadek země. Panovník ostře útočí na část šlechty, která krále nejen nerespektuje, ale staví se navíc odbojně proti němu. Popisuje vojenský zásah proti Bolkovi Minsterberskému …..Pouze útržkovitě se zmiňuje i o smrti své matky.
Zde jsou zachyceny dobrodružné zážitky po útěku z Čech před hněvem krále Jana a účast v bojích v severní Itálii.
Karel IV. navazuje ideologickými úvahami na úvod svého spisu.
Hovoří o událostech let 1339-1340, tedy o opětovném návratu Karla IV. do Čech, o jeho ujímání se vlády nad zemí.
Pokračování v dalších šesti kapitolách má zcela odlišný charakter. Není již psáno v první osobě, ale v osobě třetí, vykazuje i podstatnou změnu koncepce, zaznamenány jsou pouze některé události, které však neodpovídají Karlovu původnímu záměru. Ke změně dochází i po stránce stylistické, vyjadřování je mnohem více rétorické.
Je pravděpodobné, že posledních šest kapitol bylo napsáno někým jiným než Karlem IV.
18. červenec 2008
17 163×
446 slov