Golem je člověkem oživená socha. Takovýchto golemů je známo poměrně dost a ačkoli si golema většina lidí představuje jako oživenou sochu s podobou člověka, může mít i podobu jinou.
Slovo golem znamená v hebrejštině neúplnost, nedokonalost a takto byla také tato oživená bytost pojímána. Neměla vlastní myšlenky ani vlastní vůli, pouze doslovně plnila příkazy svého pána. Historicky lze toto pojetí najít již ve 12. století. Víra v možnost stvořit věc vychází z přesvědčení, že dobří lidé mají tvůrčí sílu, která ovšem není taková jako síla Boží. Golem ožívá pomocí šému.
Jedním z nejslavnějších golemů je golem, kterého roku 1580 údajně stvořil židovský rabín Jehuda Löw ben Becalel. Poté, co ho vytvořil, ho i pojmenoval – Josille (zdrobnělina od jména Josef). Účelem jeho stvoření měla být ochrana židovského ghetta před křesťany, kteří pravidelně ghetto napadali. Ke zničení tohoto golema došlo jeho stvořitelem roku 1593. Rabín Löw totiž golemovi nevyndal šém v průběhu židovského svátku a golem začal být agresivní. Pověst o pražském golemovi pochází sice z období středověku, ale s postavou rabína Löwa se spojila teprve v 18. století. Podle legendy je Golem uložen na půdě Staronové synagogy. Pražský hliněný golem se objevuje také v české historické dvojdílné komedii Císařův pekař a Pekařův císař (1951).
blacky
28. prosinec 2012
7 784×
206 slov