Už pětisetletou historií se dnes může pochlubit orloj v nejpamátnějším městě naší Moravy v Olomouci. Ačkoliv jeho trochu kuriózní, moderní podoba v duchu a v pojetí socialistického realismu je poměrně mladá, pověsti o samotném stáří tohoto stroje se zvonkohrou pocházejí až z 15. století. Podle pradávné pověstí dostal zakázku na zhotovení velkých hodin od olomoucké městské rady hodinářský mistr Hans Pohl, který do Olomouce přišel ze Slezska. Orloj zhotovil na základě svého podivného snu prý na jaře roku 1422 (historici ale tvrdí, že orloj nevybudoval v 15. století, ale jen jej opravil, a to až v letech 1570-1575). K orloji se váže prastará pověst o jeho tvůrci, oslepeném ze sobectví měšťanů, aby nemohl podobný orloj vystavět ve Vídni. Ale báje není původní. Byla zřejmě do Olomouce přenesena z Prahy, která ji převzala zase z německého Norimberku či odjinud. Pro domněnku, že orloj byl zhotoven už na počátku 15. století nejsou žádné důkazy. První písemná zmínka o olomouckém orloji pochází od humanistického básníka Štěpána Taurina až z roku 1519. Samotný orloj pravděpodobně ale vznikl už někdy na přelomu 15. a 16. století. Dříve zřejmě ne, protože jinak by se o tak významném technickém a astronomickém díle na Moravě jistě dochovala aspoň jediná písemná památka nebo zmínka.
Památka prošla během staletí několika významnými renovacemi, které postupně měnily tvář orloje. Jako u staroměstského orloje, tak i u olomouckého orloje byla jeho vnější podoba svévolně zničena hlavně ustupujícími německými okupanty v posledních hodinách před osvobozením v květnu 1945. Původní vzhled olomouckého orloje nebyl, na rozdíl od Prahy, ale již obnoven. Jeho renovace se po válce na požádání ujal národní umělec Karel Svolinský, rodák z nedalekého Sv. Kopečku u Olomouce, který dal v roce 1955 památce její současnou podobu. Mozaika orloje vyjadřuje apostrofující život a práci lidu tohoto kraje, na podkladě svítícím zlatem hanácké rži. Zatímco hodinový stroj (z roku 1898) zůstal nedotčen, církevní motivy tady nahradily nové Svolinského motivy. Součásti původního orloje si mohou zájemci prohlédnout už jen v prostorách olomouckého Vlastivědného muzea. Olomoucký orloj je spolu se staroměstským orlojem v Praze jedinou památkou svého druhu v České republice. Každé poledne přitahuje olomoucký orloj s pětisetletou tradicí před budovu radnici v centru Olomouce obdivovatele a především turisty z tuzemska i zahraničí.
Olomoucký orloj si v současné době už ale žádá provedení opravy, zejména technické části památky jsou již ve špatném stavu. Proto magistrát města vypsal nedávno výběrové řízení na jeho renovaci. Téměř dvě desítky figurek z historického orloje v centru Olomouce si budou muset ale na svou opravu ještě počkat. Radní chtěli původně součást orloje začít opravovat ještě v letošním roce. Ve výběrovém řízení však ale nenašli vhodné restaurátory. "Tak špatné nabídky jsem neočekával. Zájemci nám nabízeli, že figurky na orloji opraví během 1,5 až 2,5 roku. Rekonstrukce po tak dlouhou dobu je pro nás ale nepřijatelná. Výběrové řízení jsme proto museli zrušit, musíme jej vypsat znovu," řekl novinářům olomoucký primátor Martin Tesařík. Upřesnil, že letos proto město opravu figurek už nezahájí. "Musíme popřemýšlet, jak z té šlamastyky ven. Do příští sezóny jsme přitom již chtěli mít opravu figurek hotovou," dodal primátor města Olomouce.
28. prosinec 2012
6 251×
513 slov