Rozvoj vědy a techniky ve světě 2/2 20. století

Základním znakem vědeckého a technického vývoje ( někdy označovaného jako vědeckotechnická revoluce) po druhé světové válce byla především využít nové zdroje energie(zvláště pak jaderné), automatizovat výrobu, zvýšit rychlost přepravy a vyvinout nevé materiály a informační technologie.

Po skončení války se stále celkem velká část výzkumu soustřeďovala na vojenskou oblast. Vojenský průmysl výrazně dominoval v hospodářství USA a SSSR.

Dále se rozvíjel výzkum jaderné energie a vesmíru. Bouřlivý rozvoj zažila kybernetika s níž se pojí vynález tranzistorů a mikročipů které se začaly vyrábět v roce 1971. Velkým rozvojem si prošly počítače. První z nich zabíraly svou velikostí několik sálu a ovládali je pouze odborníci za třicet let jsou však běžnou součástí kanceláří a domácností.

USA a SSSR mezi sebou soupeřilo v dobývání vesmíru.

Roku 1957 vpustil Sovětský svaz do vesmíru první umělou družici Sputnik I a krátce nato Sputnik II, který s sebou vezl první živou bytost která se dostala do vesmíru a to psa LAJKU ten byl nalezen v ulicích Moskvy jako toulavý pes. Jeho návrat nebyl nikdy plánován, takže se stal zároveň první obětí dobývání vesmíru. Zemřel několik hodin po startu na následky stresu a přehřátí.

12. dubna 1961 v 6 hodin a 7 minut světového času odstartoval Jurij Gagarin v kosmické lodi Vostok 1 z kosmodromu Bajkonur. (Traduje se jeho radostné zvolání při zážehu motorů: „Поехали!“ – Jedeme!) Uskutečnil jeden oblet Země a po 108 minutách pomocí padáku přistál.

USA založilo v roce 1958 organizaci NASA, která se věnovala výzkumu vesmíru. Po roce svého vzniku první dvě americké družice a v roce 1960 se uskutečnil pomocí družice Telestar I první televizní přenos mezi Amerikou a Evropou.

První programy NASA byly zaměřeny na výzkum letů člověka do vesmíru. Program Mercury, zahájený v roce 1958, měl za cíl hlavně zjistit, zda člověk může přežít ve vesmíru.

Poté, co program Mercury prokázal, že kosmické lety s lidskou posádkou jsou uskutečnitelné, byl zahájen program Apollo. Ten měl původně za cíl další výzkum vesmíru a eventuálně dosažení oběžné dráhy Měsíce. Hlavním cílem programu Apollo se stalo právě přistání na Měsíci. 20. července 1969 po osmi letech neúspěchů se podařilo posádce Apolla 11 přistát na měsíci jako první člověk na něj vystoupil Niel Armstrong.

Medicína

Po druhé světové válce se začaly používat antibiotika, uskutečnily se složité operace srdce a transplantace orgánů, které mnoha lidem zachránily život. Menší úspěchy zaznamenala léčba rakoviny.

Počátkem 80. let se ale objevila zákeřná nemoc proti které nejsou i v dnešní době léky AIDS která zachvátila vyspělé i rozvojové země. Na konci 20. století dosahuje úspěchů i genetika, která odhaluje tajemství genetického kódu lidských buněk.

Hodnocení referátu Rozvoj vědy a techniky ve světě 2/2 20. století

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  7 705×
  424 slov

Komentáře k referátu Rozvoj vědy a techniky ve světě 2/2 20. století

martaskartas
pomohlo mi to v referátu
Milan Vítek
Zdravim, jsem GAY z Chocně a hledám kluka !!!!