Snad už neexistuje ani jeden člověk, který by neslyšel alespoň jen málo o dnes už kultovní záležitosti – prvním dílu Pána prstenů. Já podlehla tomuto fenoménu, a dokonce jsem jela s kamarádkou do multikina v Praze na Novém Smíchově na premiéru první části trilogie Pána prstenů - Společenstvo prstenu. Film mě natolik zaujal, že mi bylo hned jasné o čem bude pojednávat má slohová práce.
Tento film natočil, podle stejnojmenné knihy od Johna Ronalda Reuela Tolkiena, Peter Jackson.J. R. R. Tolkien byl už jako malý velmi nadaným dítětem. Studoval řečtinu, latinu, později dokonce velštinu, staroangličtinu a severské jazyky. Posléze se stal profesorem anglického jazyka a literatury v Oxfordu. Jenže to mu bylo málo, a tak si začal postupně vymýšlet své vlastní jazyky, které nazval quenijština a sidarština. I to mu bylo málo, a rovnou k nim vymyslel celou zemi, dějiny, postavy a jejich osudy. A tak roku 1937 spatřil světlo světa Hobit. Díky jeho úspěchu vyšla roku 1949 trilogie Pán prstenů ( Společenstvo prstenu, Dvě věže, Návrat krále).
Od té doby všichni producenti světa přemýšleli, jak tohle dílo přenést na filmové plátno. Bylo jasné, že z toho koukají velké peníze, ale taky možná velký průšvih. Tolkienovi fanoušci jsou totiž značně tvrdí, pokud jde o to, jak by měli jejich hrdinové převedení na plátno vypadat. A kromě toho sám Tolkien vymyslel sice nádherný svět, ale nikdo nevěděl, jak ho vytvořit. A to se naprosto mistrně povedlo až Peatrovi Jacksonovi.
Díky jeho kariéře režiséra hororů se mohou diváci opravdu bát o Froda Pytlíka, kterého velmi zdařile ztvárnila mladá herecká hvězda Eliah Wood. Eliah po této roli tak toužil, že ihned jak zjistil o vypsání konkurzu na Froda, vyrobil si hobití kostým a s pomocí svých přátel natočil amatérský snímek, ve kterém co by hobit pobíhá po lese a odříkává části textu. Peatrovi bylo hned jasné, že tenhle klučina splňuje jeho představy o vzhledu i chování hobita.
Peter Jackson se narodil o Hellowenu roku 1961 na Novém Zélandu. Už jako malý chlapec zbožňoval Tolkienovu tvorbu. Pro natočení všech tří dílů Pána Prstenů potřeboval malebnou přírodu, roklinky, sněhem zaváté hory a skalnaté kopce. To vše mu rodný Zéland mohl poskytnout. Svůj projekt neomezoval. Během jednoho roku natočil všechny tři díly. Během 274 natáčecích dnů dal podobu všem postavám i prostředí, které popsal J.R.R. Tolkien ve své čtrnáctileté práci. Věděl, že musí vytvořit dokonalou iluzi, a tak všechny herce a spolupracovníky přesvědčoval o tom, že musí věřit, že Středozemě skutečně existuje. Šel dokonce až tak daleko, že zeleninu a květiny pro hobití zahrádky pěstovali už rok dopředu, aby vypadaly naprosto přirozeně. Celý Hobitín tak není jen pouhá filmová kulisa, ale skutečně existuje. Je to opravdová vesnice, kde roste tráva, kvetou květiny a dozrává ovoce. Nic z toho není umělé nebo falešné!
„Tři prsteny pro krále elfů pod nebem,
Sedm vládcům trpaslíků v síních z kamene,
Devět mužům: každý je k smrti odsouzen,
Jeden pro Temného pána, jenž dlí na trůně
v zemi Mordor, kde se snoubí šero s šerem.
Jeden prsten vládne všem, jeden jim všem káže,
Jeden všechny přivede, do temnoty sváže
v zemi Mordor, kde se snoubí šero se šerem.“
Těmito slovy začíná i první díl Pána Prstenů – Společenstvo prstenu. Všechny prsteny, které zaručovaly majitelům úspěchy byly zničeny, až na jeden, který vlastní Bilbo Pytlík (jeho postavu ztvárnil Ian Hohn) žijící v bájné Středozemi, kde se nachází Kraj - městečko hobitů. Hobitové jsou malí človíčci, drobnější než trpaslíci. Jejich výška se pohybuje od dvou do čtyř stop. Veselý lid, oblékající se do jasných barev, obzvláště do zelné a žluté. Boty nosili jen zřídka, protože jejich nohy jsou porostlé hustými chlupy a na chodidlech mají tvrdou kůži. Jelikož nad Bilbem přerůstá moc prstenu, je donucen moudrým kouzelníkem Gandalfem (Ian MecKellen), aby jej předal svému synovci Frodovi. Uposlechne ho a při oslavě svých sto jedenáctých narozenin jej zanechá ve své noře a odejde na dalekou cestu, z níž už nemá plány se vrátit.
Tím, že prsten Frodovi odkáže, přenese na něj i zodpovědnost nesenou s jeho zničením. Prsten se totiž nesmí dostat do rukou zlého pána Mordoru – Saurona (Christopher Lee). Kdyby se tomu tak stalo Sauron by zničil všechny vesnice a zotročil by pomocí svých vojáků, podlých a lstivých skřetů a ještě hrůzostrašnějších Orků, celou Středozem. Frodo se vydá ihned na cestu se svými přáteli hobity. Smíškem (Dominic Monagham) , Pipinem (Billy Boid) a Samem (Sean Astin). Již od začátku je pronásledují černí rytíři, kteří nejsou nikdo jiný než devět mužů, bývalých majitelů prstenů, odsouzených k smrti a spřaženích se Sauronem. Hobiti se s pomocí Gandalfa dostávají do země elfů. Elfové jsou nesmrtelní,vysocí, krásní, povětšinou blonďatí,oduševnělí a stateční bojovníci vynikající v lukostřelbě. K jasnému znaku elfů patří špičatá ouška a řeč. Zde také zakládají Společenstvo.
K hobitům tak přibude nejlepší elfí lukostřelec Legolas (ztvárnil jej Orlando Bloom), bojovný trpaslík Gimli , muž Boromir (Sean Bean), chodec hraničář jménem Aragorn (Viggo Mortensen), pro kterého se dcera krále Arven (Liv Tiler) vzdá nesmrtelnosti, aby mohla být s ním. Společenstvo se zaváže k zničení prstenu a vydává se na cestu. Na strastiplné cestě směřující k Ohnivé hoře, která nabízí jedinou šanci jak prsten zničit, jsou pronásledováni nejen skřety a Orky a černými rytíři -prstenovými přízraky, ale i samotným Sauronem.
Přichází i o dva členy společenstva. Boromir je zabit a i Gandalf zaplatil za záchranu členů společenstva tou nejvyšší cenou. Po napadení skřety v Sarn Gebir je unesen Smíšek s Pipinem. Aragorn, Legolas i Gimli se proto vydávají za jejich záchranou. Společenstvo se tak rozpadá. Frodo a Sam se vydávají na poslední část pouti spolu. Přepluli řeku a ztratili se z dohledu jejich tří přátel v Zemi stínů.
Nedočkavým fanouškům filmového Pána prstenů – Petra Jacksona nezbývá než čekat rok na další ze dvou pokračování veleúspěšného filmu.
A nakonec mé práce bych ráda zdůraznila některé perličky z natáčení filmu.
Vše co potřeboval Peter Jackson v číslech:
Film se mi opravdu moc líbil a každému ho ze srdce doporučuji. Myslím však, že než se rozhodnete navštívit tento film, je lepší si nejprve přečíst knihu. Pak můžete teprve rozhodovat, jestli se Peteru Jacksonovi film povedl. Kritici se shodli na faktu, že film je naprosto totožný s představami mnoha diváků, a proto ho označil jako velmi zdařilý.
28. prosinec 2012
15 589×
1083 slov