Ústředním příběhem válečného filmu Stevena Spielberga ověnčeného několika Oskary je záchranná operace jednoho amerického vojáka – Jamese Ryana, který během druhé světové války ztratil své tři bratry. Aby jeho matka mohla aspoň částečně zapomenout na tak bolestivou ztrátu, velitelství americké armády rozhodlo poslat tým, který měl najít jejího posledního syna, v té době se nacházejícího někde v Normandii, a poslat ho domů do Spojených Států. Velitelem záchranné operace byl určen kapitán Miller. Děj začíná grandiosní scénou vylodění amerických jednotek na pláži Omaha v Normandii, které se zúčastnil také kapitán Miller se svojí jednotkou. Podle mého mínění ještě nikomu před Spielbergem se nepodařilo tak působivě realisticky zachytit atmosféru válečné bitvy. Obyčejní mladí kluci se setkávají s hrůzostrašnou realitou války – ani nestihnou se vylodit, a po palbě německých kulometů už většina z nich je mrtvá. Celá pláž je pokrytá jejími těly, jeden hledá utrhnutou ruku, druhému dává poslední pomazaní kaplan, třetí se loučí s kamarády, čtvrtý volá mamu... Vlny oceánu mění svou barvu z modré na krvavou.
Přes všechnu tuto hrůzu kapitán Miller zůstává naživu a v čele své jednotky dobývá německé bunkry. Po skončení bitvy na velitelství dostává nový úkol: najít vojína Ryana, který se nachází bůhvíkde v Normandii. Hledání není jednoduché, během cesty ztratí dva muže. Jeho vojákům, zvyklým poslouchat rozkazy, je nepochopitelné, že kvůli jednomu člověku musí riskovat život celá jednotka. I kapitán Miller se občas nad tím přemýšlí. Všichni přejí aby ten voják Ryan byl takový, který si to zaslouží. Po dlouhém hledání konečně ho najdou, a opravdu nezklame jejích očekávání. Místo toho, aby vrátil se domů, pryč od zabíjení a smrti, rozhodne zůstat a splnit rozkaz – chránit poslední ze dvou zbylých mostů před Němci i za cenu ztráty svého života. Spolu s vojínem Ryanem rozhodne zůstat i jednotka kapitána Millera. Svůj úkol splní a bohužel během útoku kapitán Miller a většina jeho vojáků zahyne. Umírajíc Miller zašeptá Ryanovi: „Zasluž si to...“
Kapitána Millera skvělé zahrál vynikající herec Tom Hanks. V jeho podání postava kapitána získává přesvědčivost a opravdovost jímž lze věřit. Prostý učitel anglické literatury na střední škole v Minnesotě je člověk, který získal srdce svých vojáků. Kvůli němu a ideálům ve které věří jsou ochotní ho následovat v boji na život a na smrt. Mezi vojáky má autoritu a zasloužený respekt už proto, že je pořad v první linii a riskuje především svůj život – a tím dává příklad ostatním. Život jiných lidí cení více než vlastní, to se projevuje v epizodě útoku na radarovou stanici obsazenou Němci. Tento útok vůbec se nemusel konat, protože úkolem čety bylo něco jiného, ale kvůli záchraně života dalších jednotek Miller rozhodl k útoku. Na poznámku: „Pane, tohle není naším úkolem“ odpověděl: „Naším úkolem je vyhrát válku“. Kapitán Miller si na hrdinu nehraje – on jím je.
Současně je to citlivý a mírumilovný člověk, který s láskou vzpomíná na domov – houpací síť na dvorku, ženu stříhající růže. Miller více než kdokoliv jiný z jeho okolí si uvědomuje absurditu války:“ Překročili jsme zvláštní hranici. Náš svět se změnil v surrealitu.“ Zabíjení, i když ve jménu záchrany lidských životů, nepřipadá Millerovi správné: „Nevím, jestli budu schopen vyprávět o válce... S každým, koho zabiji, se vzdaluji domovu...“ Když při útoku na radarovou stanici padne jeden z jeho vojáků nedokáže udržet slzy. I přesto nařizuje propustit německého zajatce který před chvílí na ně střílel.
Kapitán Miller beze zbytku splnil svůj úkol – položil svůj život za záchranu života jiného člověka: „Záchrana ... byla jedinou slušnou věcí v tomto bordelu... Když to uděláme, získáme právo jít domů...“
Téma druhá světová válka je mi velmi blízké, proto mě tento film velice nadchl. Překvapilo mě, jak Spielberg mistrovsky vystihl atmosféru, tohoto obrovského konfliktu.
28. prosinec 2012
7 846×
601 slov