Vážení patří mezi nejzákladnější a nejpřesnější práce.
Podle požadavků na přesnost a podle množství važené látky používáme v laboratořích různé typy vah.
U vah udáváme hlavné váživost a citlivost.
Technické váhy používáme, nevyžadujeme-li přesnost vyšš než 0,01.Tvoří je páka na jejich koncí jsou misky. Jsou-li prázdné, jazýček vahadla se ustálí ve středu stupnice. Vážení předmětu nikdy nepokládáme přímo na misku, ale používáme hodinová skla, porcelánové kelímky atd. Po skončení vážení váhy aretujeme, pinzetou bereme z misky postupně nejtěžší závaží k nejmenšímu a jejich hodnoty si zapisujeme. Teplé předměty nikdy nevážíme přímo, ale necháme je nejprve vychladnout.
K přesnému vážení používáme analitické váhy (0,000001). K rychlému odvážení malého množství látek, ale s malou přesností, používáme ruční vážky.
K přesnému odměření malého množství kapalin používáme pipety.
K přenášení velkých množství kapalin používáme kopilární pipety.
V odměrné analýze používáme k odměřování roztoků byrety. A ještě k přesnějšímu odměřování kapalin používáme baňky.
Nyní jsme provedli méně přesné odměřování kapalin. A to tak, že jsme si napřed připravili nějakou chemickou pomůcku. Mohla to být lodička, hodinové sklíčko nebo porcelánový kelímek. Tuto pomůcku jsme zvážili na technických vahách a digitálních přepážkách. A vše jsme si postupně zapisovali. Já jsem vážila hmotnost porcelánové vaničky. Této vaničky byli údaje následující:
Také jsme odměřovali kapaliny:
Při těchto pokusech si vždy musíme také uvědomit, že jedovaté kapaliny nebo žíraviny nesmíme NIKDY nasávat ústy, ale pouze gumovým balonkem.
28. říjen 2007
5 115×
289 slov