Zpráva a oznámení

Rozdíly:
Hlavní rozdíl mezi zprávou a oznámením je ten, že oznámení vypovídá o události, která se teprve stane, přičemž někdy vyzývá k účasti (jako plakát, pozvánka, program kin, divadel, koncertů apod.), zatímco zpráva podává informace o tom, co se už stalo (někdy i s hodnocením), připomíná dávné události jako jsou výročí, nebo popisuje co se právě děje. Je aktuální, věcná, objektivní, stručná, nestranná, má nahradit osobní nepřítomnost, zachováváme chronologický postup. Nejvíce jich nacházíme v novinách, v televizi či na radiových přijímačích i na internetu. U zprávy a hlavně u oznámení nesmí chybět název akce, místo konání, datum, bližší časová informace, kým je akce pořádána aj. stručné informace. Nesmíme zapomínat na heslovitost a grafickou úpravu.
Oba útvary patří do postupu informačního, a to do stylu prostě sdělovacího. Zpráva pak ještě do publicistického.

Ukázky:

Zpráva
Z oblasti kultury
PRAHA - Dne 21.1.2000 byl od 20.00 hod. v kině Květen promítán naučný film o Tomáši Garygue Masarykovi. Film byl uveden před sálem zcela zaplněným studenty, pro které byla akce pořádána, pod patronací ministra kultury Pavla Dostála. Film měl napomoci tomu, aby byla česká mládež více informována o životě našeho prvního presidenta.
Oznámení
Dnes bude znám šestý držitel Ceny Vladislava Vančury
BEROUN - Nového držitele Ceny Vladislava Vančury udělované za přínos k rozvoji audiovizuální tvorby vyhlásí dnes večer v Berounském kulturním domě Český filmový a televizní svaz FITES ve spolupráci s Nadací Český literární fond. Dosud toto prestižní ocenění získali režiséři Jiří Menzel a František Vláčil, dramatici Oldřich Daněk a Jiří Hubač a dokumentarista Jan Špáta.

Zpráva spojená s popisem pracovního postupu
Objevena další mumie
Egypt-Gíza - V pondělí 11.12.1997 byla v Egyptě v posvátné Gíze v pyramidě "Slunce" nalezena mumie kněze Ramanose 1. Byla nalezena v sakrální části pyramidy v poměrně dobrém stavu. Zachovány byly dokonce i vlasy.
Jak je ovšem možné, že se tělo kněze zachovalo v takovém stavu? Odpověď na tuto otázku nám podají odborné knihy o starém Egyptě.
Několik tisíc let př. K. staří Egypťané vynalezli metodu, která zabraňovala rozkladu lidského těla. Tato metoda se nazývala mumifikace.Byla to náboženská záležitost. Staří Egypťané i ostatní národy, které tuto metodu prováděly, totiž věřili v jakousi formu posmrtného života a v to, že pokud zachovají tělu mrtvého rozeznatelnou podobu, připraví mu lepší budoucí život.
A jaký byl samotný postup? Tělo se vysušovalo pomocí natronu, což byla přírodní sůl. Celé balzamování trvalo asi 70 dní, z nichž právě vysoušení zabralo dní 40. Předtím se však museli vyndat důležité orgány, které se rozkládaly nejrychleji. Nechávalo se však srdce pro poslední soud. Poté bylo tělo omyto palmovím vínem a aromatickými látkami a obaleno solí. Kvůli odolnosti se polévalo pryskyřicí. Aby pokožka nepraskla, bylo tělo potřeno směsí cedrového oleje, vosku, natronu a arabské gumy. Pro náležitý tvar, bylo tělo vycpáno plátnem či pískem nebo dokonce pilinami. Mumie pak byla ovinuta vrstvami plátěné bandáže.
Dosud bylo nalezeno již mnoho mumií v různém stavu. Byly nalezeny i tzv. přirozené mumie. Těla těchto lidí se mumifikují v bažinách či v mrazu. Zvláště však egyptské balzamování je opravdovým uměním. Egyptská civilizace nám neustále dokazuje, že už oni byli velmi vyspělým národem s rozvinutou kulturou.

Zpráva spojená s hodnocením
Jak si vydělávají dnešní vysokoškoláci?
S příspěvky od rodičů by si studenti na vysokých školách pravděpodobně nevystačili. Proto si musejí vyhledávat brigády. Stále častěji se však než inzeráty obracejí na zprostředkovatelské agentury. Marek Lazor z ostravské agentury Job centrum nám vysvětluje proč: "S námi mají výdělek vždy jistý. V Ostravě si vysokoškolák vydělává na hodinu průměrně 35,-Kč čistého. Vybírat si ale nemůže protože v regionu moc práce není." Agentura Job centrum nabízí své služby na své webové stránce. Navštívilo ji již mnoho studentů, kteří si konečně jistě mohli vydělávat na slušné práci.

Oznámení spojené s výzvou
Kde je sníh?
Tak to tak vypadá, že letošní Vánoce strávíme beze sněhu. Sníh se nejspíše objeví pouze na horách. Na zasněženou Prahu můžeme zapomenout. Alespoň to tak zatím vypadá. A přitom je to stejně všechno naše vina. Globální oteplování se nám vymklo z rukou a začíná se přiživovat na naší vlastní hlouposti. Kdybychom ovšem žili lépe, rázem by to tady vypadalo jinak. Sníh všude, závěje i ve městech. Pokud máte stejné přání jako já, tak pro to prosím něco udělejte. Platí totiž jen činy, ne slova…

Hodnocení referátu Zpráva a oznámení

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  12. duben 2008
  76 420×
  699 slov

Komentáře k referátu Zpráva a oznámení

reza
Anonym
Kňá
Roxy
Supr, skvěle jsem pochopila
H3lpixor
fakt dobrá stránka sice jsem v 6.ročníku ale pomohlo