Členové:
· Richard Krajčo: vokály, kytara
· Nikos Petros Kuluris: saxofon
· Nikolaj Atanasov Arichtev: basová kytara
· Evžen Hoffman: elektrická kytara
· Nikolas Grigoriadis: trumpeta
· Ondřej Kyjonka: pozoun
· Jakub Dominik: bicí a klavír
O skupině:
Hudební, původně folk-punkové sdružení "The Kryštof"* vzniklo v roce 1994, téměř současně s kultovním havířovským divadlem "Crepácy". Zrodilo se tak spojení, které na dlouhou dobu ovlivnilo pionýrskou mládež tohoto zeleného města.
The Kryštof ve složení: Richard Krajčo (voc,g), Nikolaj Arichtev (bass), Jarda Blahut (dr), Bisi Arichtev (g), a Pavel Studník (g) se stali neodmyslitelnou součástí divadla a divadlo částí kapely.
(* Kapela používala před názvem člen "The", jako výsměch českým garážovým skupinám, které se se svou "precizní" angličtinou snažily prozpívat na vlny MTV.)
Už po třech měsících zkoušení absolvovali "The Kryštof" několik koncertů - mimo jiné i jako předkapela legendární "Prouzy". Během jediného roku, po několika "výchovných" koncertech pro nezařaditelnou mládež v Havířově a blízkém okolí, po natočení prvního demosnímku "SQĚLE", se z Kryštofáků stal téměř kult.
Na demu "SQĚLE" se už objevila hitovka "Zvířata", která je také na vydaném debutu "Magnetické pole“.
Přes počáteční úspěch přišly první komplikace. Kytarista Pavel Studník se rozhodoval mezi kariérou hudební a divadelní a přiklonil se k "prknům, co znamenají svět". Bisi Arichtev pro změnu odešel na filmovou školu do Písku a z "The Kryštof" se stalo trio, navíc bez sólového kytaristy.
Naštěstí se zanedlouho našla náhrada v podobě kytaristy Marka Sloniny a navíc se poprvé v kapele objevil i saxofon, obsluhovaný Alešem Koniecznym. V tomto složení vznikl demosnímek "The Kryštof - Kryštof" a na něm písně "Líbej mě", "Padá sníh" a také "Duppa Gruppa" - velehit zpívaný polsky. Tato veselá skladba dosáhla až na špici hitparády místního rádia (na desce ve verzi "Know This Cow"). Na koncertech se začalo scházet až 500 fanoušků a dodnes drží "Kryštof" návštěvní rekord v klubu Modrá Svině (Permon) v Havířově.
V r.96, v době kdy zpěvák Richard Krajčo úspěšně absolvoval přijímací zkoušky na Janáčkovu konzervatoř v Ostravě - obor herectví, začala nová Kryštofácká etapa. Odešli Marek Slonina, jehož životní otěže převzala do rukou manželka (!přísný zákaz!) a saxofonista Aleš Konieczny, který se pro změnu vydal za prací do Prahy. Tyto pak vystřídali řecký vlastenec Nikos Petros Kuluris (sax); inzerátový objev, šoumen Evžen Hofman a na natáčení třetího demosnímku pozvaní hosté - Ondřej Kyjonka (trombón) a Nikos Grigoriadis (trubka), kteří se rozhodli s kapelou zůstat i po nahrávání.
Ono třetí demo vzniklo během týdne v ostravském studiu Barbarella a jak se později ukázalo, bylo pro Kryštofy zlomové. Skladby "Poletím", "Nasavač", "Zvířata", "Cosmoshop", "Duppa Gruppa", "Ženy" a "Motýlek" zaujaly firmu MONITOR-EMI natolik, že jim nabídla smlouvu na regulérní nosič.
A v té době také dochází k poslední změně vesložení, kdy Jardu Blahuta nahradil za bicí soupravou Jakub Dominik. Tento student Janáčkovy konzervatoře v Ostravě svým precizním ovládáním nejrůznějších rytmů a nesmírnou přesností umožnil Kryštofům udělat další mílový krok kupředu.
A vzniklo MAGNETICKÉ POLE - debut natáčený v ostravském "Céčku" pod producentským dohledem Dušana Neuwertha a zvukového mága Dana Václavka.
Jako hosté se na něm představili Milan Cais z "Tatabojs" (Cosmoshop), perkusionista Kuba Kupčík (J.Kirschner), zpěvačka Jitka Andrášková (Buty, Filip M.) a Lukáš Fojtík, kopřivnický DJ, který s Dušanem spolupracoval na tom, aby zněl Kryštof tak moderně, jak zní.
Album bylo pokřtěno 22.6.2001 ve vyprodaném ostravském klubu Boomerang. V tomto roce je také kapela prohlášena novým objevem české hudební scény. Velkou zásluhou na tomto rychlém vzestupu měla píseň "Lolita", která se stala nejhranější písní v českém rádiovém éteru. Kvalitu tohoto alba podpořily mediálně i další písně, např. "Ženy" anebo "Cosmos shop".
- V roce 2002 kapela sbírá cenné zkušenosti z koncetních pódií.
- Odehrála přes 130 vystoupení
- Uzavřela se opět do studia a po roce vydala novou desku s názvem "V siločarách"
- Tato druhá deska byla pro kapelu důležitá, neboť musela přesvědčit, že Kryštof není jednoalbovým zázrakem
- Povedlo se to a skupina má úspěch nejen s písní "Obchodník s deštěm", která potvrdila kvalitu tohoto druhého alba
- Tento rok 2003 byl ve znamení koncertů
- V této době přichází expanze do ciziny, kdy kapela je např. hostem Richarda Mullera v rámci jeho slovenského turné
- V tomto roce nebyla natočena studiová deska, ale pro změnu a zpestření byly písničky Kryštofu upraveny do "remixů" zajímavými hudebními interprety a posléze tak vyšly na CD nosiči s názvem "Kryštof 03"
- V roce 2004 se natáčí nové studiové album s názvem "Mikrokosmos", na kterém se nachází např. skladba Srdce nebo Zrcadlení.
- Je oceněno soškou Anděla Akademií populární hudby
- V prosinci se uskutečnil koncert k 10. výročí vzniku kapely a to na domácí půdě, v Havířově, za asistence České televize
- Jaro roku 2005 je ve znamení příprav na první velké turné Kryštofu - na "Mikrokosmos tour"
- Uskutečnilo se přes deset koncertů v největších městech ČR
- Atmosféru pražského vystoupení se podařilo zachytit na DVD a CD disku s názvem "Kryštof Ži(v)ě"
- Od ledna 2006 probíhají přípravy a skládání pro novou desku "Rubikon", která se pro změnu poprvé natáčela v zahraničí
- Recording desky se realizuje v Bratislavě a finální zvukové úpravy v Praze
- Album i potažmo singl "Rubikon" se povedl a kapela opět boduje na předních příčkách rádiových hitparád
- Tento úspěšný rok korunovalo dvouměsíční podzimní turné k této desce
- "Rubikon tour 06" obsahovalo 11 koncertů v největších městech ČR na kterých skupinu Kryštof vidělo přes 35 000 návštěvníků
Richard Krajčo
Richard Krajčo (* 1. června 1977 v Ostravě) je znám především jako divadelní i filmový herec a hlavní zpěvák punkfolkové skupiny Kryštof. Původně se vyučil elektrikářem. Po maturitě studoval na Vysoké škole báňské v Ostravě, zde ale dlouho nevydržel a začal se věnovat hudební kariéře, nejdříve jako DJ v klubech. Roku 1996 byl přijat na Janáčkovu konzervatoř na hudebně dramatický obor.
Od roku 1998 moderuje v České televizi hudební hitparádu Medůza. V roce 1999 získává první angažmá v Divadle Petra Bezruče v Ostravě – roli Hamleta. O rok později získal Cenu Alfréda Radoka v kategorii Talent roku. V současné době se střídavě objevuje v inscenacích Národního divadla v Praze.
6. srpna 2005 se oženil se zpěvačkou Ivou Frühlingovou. Začátkem roku 2006 se jejich manželství rozpadlo.
Divadelní role
· W. Shakespeare - Hamlet, hl. role Hamlet
· W. Saroyan - Tracyho tygr, hl.role Tracy
· Na motivy - Orfeus a Eurydika, hl.role Orfeus
· Ch. Durang - Nevyléčitelní, hl.role Bruce
· T. Williams - Skleněný zvěřinec, hl.role Toma (stále se hraje)
· A. Fadějev - Mladá Garda
· W. Shakespeare - Romeo a Julie, role Benvolia
· W. Shakespeare - Romeo a Julie, role Merkucia (stále se hraje, Národní divadlo Praha)
· H. Müller - Hamlet - machina, hlavní role Hamleta
· Molière - Lakomec, role Kleanta (stále se hraje)
· A. Basseti - Prodavač duší, hlavní role Mladík
· V. Sigarev - Černé mléko, hlavní role Levčika (Divadlo Kolowrat, premiéra 13.11.2004, stále se hraje)
· W. Shakespeare - Richard III., role Richarda III. (Stavovské divadlo, premiéra 2.3.2006)
· J. Penhall - Láska a porozumění, hlavní role Richieho (Divadlo Ungelt, premiéra 6.2.2004, stále se hraje)
Filmové role
· Comeback (TV) (2005)
· Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště (2005)
· Sametoví vrazi (2005)
· Non Plus Ultras (2004)
· Post Coitum (2004)
· Krysař (2003)
· Nuda v Brně (2003)
· Udělení milosti se zamítá (TV) (2002)
· Z rodinného alba (TV) (2002)
28. prosinec 2012
15 160×
1163 slov