Psí vojáci a bratři Topolové

ÚVOD

Když nějaké město, sdružení nebo hudební skupina slaví kulaté výročí své existence, je to skvělá příležitost k ohlédnutí a zhodnocení. Psí vojáci nedávno oslavili 20 let svého působení na české hudební scéně, takže když jsem si měla vybrat téma referátu o osobnosti naší poezie po roce 1945, má volba padla bez přemýšlení právě na Psí vojáky, resp. na bratry Topoly. Texty
i jejich podání jsou naprosto jedinečné. Filip Topol, hlavní osobnost Psích vojáků, hraje geniálně na klavír a má velice osobitý hlasový projev. To vše podbarvuje saxofon Jiřího Jelínka, kytary Luďka Horkého a Jana Hazuky a bicí Davida Skály.
V této práci bych se ale chtěla zaměřit hlavně na Filipova bratra Jáchyma. Ten skládal texty pro Psí vojáky především v jejich začátcích. Myslím si, že se ale bratři navzájem tolik ovlivnili, že zkrátka nejde striktně je od sebe oddělit, a proto se zde nezabývám pouze Jáchymovou osobností.

HISTORIE PSÍCH VOJÁKŮ

Skupina Psí vojáci si dala název podle vojenské organizace indiánského kmene Čejenů
a poprvé se na veřejnosti objevila při vystoupeních na podzimních Pražských jazzových dnech roku 1979. Během několika prošla změnami stylu i obsazení. Nejprve textově spolupracovala s bratrem Filipa Jáchymem Topolem, později skládá texty sám Filip. Od poloviny 80. let vystupuje pod označením P.V.O., Psí Vojáci Osobně. Jejich domovským klubem se stává Juniorklub Na Chmelnici.
Po roce 1989 dále pokračují v živých klubových koncertech, každoročně se zúčastní Žižkovského masopustu, Trutnovského rockového festivalu, festivalu Alternativa, akcí Drop-In, bohnické akce Mezi ploty a charitativních akcí - např. Boskovice 1995.
V říjnu roku 1993 skupina Psí vojáci oznámila konec své činnosti, na základě čehož byl uspořádán poslední koncert Psích vojáků, na kterém Filip v závěru rozdával své texty. Spíše než konec Psích vojáků však nastal zlom v jejich tvorbě. Již v létě následujícího roku totiž skupina vydává album Sestra, která obsahuje básně Jáchyma z jeho stejnojmenného románu. Následuje Brutální lyrika, vlastní projekt Filipa, ale s doprovodem celé skupiny, deska Sakramiláčku, Hořící holubi, nejnovější CD Střepy...
Skupina Psí vojáci vydala od roku 1989 osm původních alb a jedno vzpomínkové - Národ psích vojáků. Téměř každý rok se objevuje nový projekt.

BIOGRAFIE BRATŘÍ TOPOLŮ

JÁCHYM TOPOL (1962) se narodil v Praze jako vnuk spisovatele Karla Schulze a syn dramatika Josefa Topola. Po gymnáziu prošel různými dělnickými profesemi. Je signatář Charty 1977, textař kapel Národní třída, Psí vojáci a Načeva. Vydal básnické sbírky Miluju tě
k zbláznění (1991) a V úterý bude válka (1992). Román Sestra (1994) získal Cenu Egona Hostovského a byl přeložen do několika jazyků (některé ukázky i do čínštiny, mongolštiny a hebrejštiny). V roce 1995 mu vyšly prózy Výlet k nádražní hale a Anděl. Trnová dívka (1997) je volný výbor příběhů severoamerických Indiánů. Pracoval jako redaktor v časopisech Respekt, Revolver Revue a Raut. Nyní externě studuje na filozofické fakultě etnografii. Je ženatý, má dceru Marii.

FILIP TOPOL (1965) od čtrnácti let hraje ve dnes už téměř legendární skupině Psí vojáci, jíž se stal vůdčí osobností. Topolova skladba Žiletky inspirovala i stejnojmenný film, k němuž složil filmovou hudbu. Kromě skládání filmové hudby napsal knihu Mně třináct. Nedávno mu vyšel cestopis Karla Klenotníka cesta na Korsiku a kolibří vydání textů ze stenojmenné sólové desky Střepy.

DISKOFRAFIE PSÍCH VOJÁKŮ A SAMOSTATNÝCH PROJEKTŮ FILIPA TOPOLA

Psí vojáci Vol.1 (Black point 1987) - texty Filip Topol
"Nalej čistýho vína, pokrytče..." (Globus International 1990) - texty Filip Topol
Leitmotiv (Globus International 1991) - texty Filip Topol, Jáchym Topol (Hospoda)
Baroko v Čechách (Black Point 1993) - texty Jáchym Topol
Live I (Gang Records 1993) - texty Filip Topol
Live II (Gang Records 1993) - texty Filip Topol
Sestra (Indies Records 1994) - texty Jáchym Topol
Brutální lyrika (Indies Records 1995) - texty Filip Topol
Hořící holubi (Indies Records 1995) - texty Filip Topol
Nechoď sama do tmy (Black Point 1995) - texty Filip Topol, Jáchym Topol (Hospoda, Zavři)
Sakramiláčku (Indies Records, 1995) - texty Filip Topol
Mučivé vzpomínky (Black Point 1996) - texty Filip Topol, Jáchym Topol (Vzestup)
Národ Psích vojáků (Indies Records 1996) - texty Filip Topol, Jáchym Topol (Hospoda)
Střepy (Indies Records 1999) - texty Filip Topol

JÁCHYM TOPOL
Hospoda

(CD Leitmotiv - Globus International 1991,
CD Nechoď sama do tmy - Blackpoint 1995)

V špinavý hospodě na kraji města
Pro ráno osiřelý
V špinavý hospodě
Na příští dny

V špinavý hospodě
V díře
Na půl boty na dupnutí
V špinavý hospodě
Ve střevech božích

V špinavý hospodě na kraji města
Pro ráno osiřelý
V špinavý hospodě na příští dny

Ve střevech božích
V sobotě pražský
V špinavý hospodě na kraji města
Na okraji
A tak dál

JÁCHYM TOPOL
Zavři

(CD Nechoď sama do tmy - Black point 1995)

Zavři ta okna
A přimkni závoru
Venku je jim těsno
To hlasy se přišly ohřát
Ze tmy kde bloudí

Zavři ta okna
jejich nehty jdou po skle
Zavři ta okna
To není vítr
Kdo rozvívá tabulky
Zavři ta okna
To není mráz
Kdo na ně dýchá
Tma venku ztěžkla
Zavři ta okna
A upevni okenice
Asi jen smrt
Jde takhle potichu
Černé peří na prahu
A drápek na skle

JÁCHYM TOPOL
Vzestup

(CD Mučivé vzpomínky - Black point 1996)

Nikdy jsem nebyl
tvůj milovník
vleču tě pod nůž
zvířátko

Necukej
ještěrko mučená
jsem pán kladiv
vejdu k tobě
v micvě

Sžíhám tě pravou láskou
v lázni ocele
věčně se koupat
budeš

A pak tě pohoupu
tak připravenou
tě pohoupu
rozpaky znachovíš
děťátko
na trámu tě pohoupu
vzestoupíš

INSPIRACE A TÉMATA POEZIE JÁCHYMA TOPOLA

Hlavní inspirací pro Jáchyma Topola je Praha, hlavně Smíchov. I jedna z jeho knih se jmenuje Anděl - podle známé stanice metra. Představme si tuto část Prahy v době Jáchymových básnických začátků, tj v 80. letech: špinavé ulice, zaplivané hospody, pavlačové domy, hospodští povaleči... V takovémto prostředí nelze nalézt příliš poetické inspirace.
Hlavními tématy Jáchymových básní jsou hospody, putyky, bary, znechucení, zoufalství, ale i "hořkosladká" láska. Je samozřejmé, že básník, který se pohybuje v těchto sférách, nemůže používat spisovný jazyk. Jeho texty jsou psány spontánní obecnou češtinou s výskytem vulgarismů a pražského slangu. Jáchymův styl psaní se v podstatě od jiných "undergroundových" textů neliší, ale přesto ho lze bezpečně rozpoznat.
Jak jsem se již zmínila v úvodu, tvorbu Psích vojáků a Jáchyma od sebe nelze oddělit.
V roce 1994 vyšlo u Indies Records CD Sestra, které obsahuje část textu ze stejnojmenné Jáchymovy knihy a vybrané básně zhudebněné právě Psími vojáky.
Jáchym se ale také velmi často nechává inspirovat indiánskými kulturami. Nedávno vyšla kniha Trnová dívka, která obsahuje vybrané indiánské báje v jeho překladu.

POUŽITÁ LITERATURA

Jáchym Topol: Trnová dívka. Hynek, Praha 1999
Booklety z CD
Internet

Hodnocení referátu Psí vojáci a bratři Topolové

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  3 971×
  1008 slov

Komentáře k referátu Psí vojáci a bratři Topolové