Punk a vývoj Punku

V 70. letech nastoupila v USA první vlna punku. Punk-rock se stal tím nejtvrdším co jste mohli na hudební scéně slyšet. Hudba nebyla složitá, zato rytmická a texty úderné, vyjadřující pocity a vystupující proti nespravedlnostem režimu, volající po anarchii. Mnozí dosud žijí v představách, že punk je strašlivý hluk, který nemá s hudbou nic společného. Tento dojem posiluje i zjev jeho vyznavačů. Punk, který šokoval agresivitou svého projevu, je výrazně melodický. Důležitá je tedy silná melodie a refrén, který si může opakovat publikum.

AMERICKÁ SCÉNA
Když detroiská a newyorská scéna vybujela do úctihodné šíře v sedmdesátých letech,pak bylo na řadě Los Angeles,které se mělo z města andělů proměnit v kůži a číry provoněné místo rebelů,a rozrůst se v omamný suterén, v němž to nebývala kypělo životem.Ze začátku to byla opravdu jen legrace,ale po nárůstu násilí na koncertech nebyl punk na dobré cestě.
Nadešel rok 1988 a punková scéna v Los Angeles se stala karikaturou sebe sama, poškozena násilím, drogami, a absencí jakékoli kreativity. A pak najednou vydají Bad Religion album Suffer a jako kouzelným proutkem spasí kalifornský punk, odkopnutý a odsouzený k zániku. Asi už nikdy se nevrátí staré časy,ale v skrytu tu stále kořeny punku jsou a sem tam vyšlehnou na povrch.

ANGLICKÁ SCÉNA
Zatím nejširší vlna punkových kapel zasáhla Anglii v letech 1976 a hlavně v r. 1977 a nejdůležitějšími představiteli byli Sex Pistols Angličtí punks byli většinou dělníci, pracovníci ve službách nebo nezaměstnaní ve věku okolo dvacítky. Punkeři se poflakovali po klubech, kde nadšeně obdivovali rockové kapely, hrající jednoduchý přímočarý rock. A tyto pub rockové skupiny jako třeba Dr. Feelgood nebo Eddie & The Hot Rods se staly největší inspirací právě se rodícího anglického punku. Texty byly obohaceny novou poetikou, poetikou drsného života na ulici, života bez budoucnosti. „Nemůže se věřit nikomu“, hlásali tehdy punks, „no future - žádná budoucnost“.

ČESKOSLOVENSKÁ SCÉNA
Punk se k nám dostal přelomem 70. a 80.let. . Punkové komunity se objevovaly hlavně v Praze a velkých městech – Ostravě a v Severních Čechách. Jaká byla vizáž prvních čs. Punkáčů? Velmi prostá. Na hlavě číro,provokující tričko , úzké protrhané džíny, tenisky, posléze se objevily košile s úzkými kravatami a odrbané kožené bundy, pomalované punkovými nápisy a místo tenisek vysoké těžké boty.
Z Velké Británie se k nám dostal i punkový tanec, kterému se říkalo pogo. Jeho účastníci okolo sebe divoce máchali pažemi a kopali nohama, vráželi do sebe, strkali se a nezřídka vypukla i menší šarvátka. Tento neučesaný, drsný tanec byl však jedinou adekvátní možností jak pohybem vyjádřit onen hlasitý a divoký hudební styl - punk rock.
V letech 1982 - 85 vzniklo v Praze ještě několik skupin, hlásících se, ať už vážně nebo z recese k hnutí punk. Jejich hlavní období hraní a „proslulosti“ však přišlo o něco později, takže jenom ve zkratce - šlo o skupiny Visací zámek, Plexis, Mrtvý miminka, Tři Sestry atd.

Punk´s not dead

Hodnocení referátu Punk a vývoj Punku

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  4 670×
  479 slov

Podobné studijní materiály

Komentáře k referátu Punk a vývoj Punku

Dan
jo tak tohle je fak slušny !!!!! PUNk´S NOT DEAD