Před 32 lety poslal jeden americký profesor ze svého počítače kolegovi na jeho počítač slovo LOG, což znamená připojit. Vzápětí bylo spojenín přerušeno a počítač se zhroutil. Tím odstartovala éra Internetu.
Internet je celosvětová počítačová síť velice podobná té, kterou známe ze zaměstnání, jen trochu rozsáhlejší. Počítače jsou propojeny kabely nebo i bezdrátově. Díky tomu je možné komunikovat, předávat informace a data komukoli na světě, pokud to výslovně nezakáže. ( není příjemné zjistit, že se vám někdo prohrabuje osobními daty ). K tomuto účelu existuje mnoho ochranných systémů. Původně byl Internet vyvíjen americkou armádou za účelem rychlejší komunikace v případě jaderné války. Až později vznikla myšlenka celosvětového systému volně přístupných dat.
Jak to vlastně všechno funguje? Snadno. Každý počítač má svou specifickou adresu, takové svoje „trvalé bydliště“. Žádný jiný počítač nemůže mít stejnou adresu. Veškerá data se do PC dostávají prostřednictvím serverů, velmi výkonných počítačů, které obsahují, mimo jiné, databázi adres počítačů a data na ně rozesílají. Z toho vyplývá, že k Internetu je připojeno více druhů počítačů. Ať už jde o jeden exemplář z rozsáhlé sítě nějakého podniku nebo mazlíčka čekajícího v obýváku až jeho pán přijde z práce a připojí ho. Žádný z těchto PC nemusí být neustále zapnutý ani trvale připojený k Internetu. Jinak je to ovšem se servery, které tvoří páteř celého Internetu. Ty musí být v chodu neustále a trvale připojeny. To samozřejmě není všechno. I serverů je mnoho druhů, ale to už je jiná kapitola.
Co vlastně Internet nabízí? Především obrovské, nepřeberné množství informací. Ať už toužíte po adrese na mapě, odjezdu vlaků, prodejně elektroniky, životopisu vašeho oblíbeného zpěváka nebo tisíci dalších věcí, najde vždy cokoli si vymyslíte. Připojením ke službě „chat“ si můžete živě povídat s mnoha jinými lidmi z celého světa. Další možností Internetu je e-mail (elektronická pošta ). Oproti klasické poště má řadu výhod. Je rychlá. Na druhý konec světa putuje zpráva slabou minutu. Můžete do ní vložit obrázek, hudbu, krátký filmeček a to vše za cenu místního hovoru. Problémem však je její utajení. Prochází několika jinými počítači, kde by si mohl nudící se slídil přečíst všechno co jste napsali. V neposlední řadě na Internetu narazíte na www neboli „web“, což znamená pavučina.Jsou to vlastně stránky obsahující text a obrázky. Části textu mohou být zvýrazněné tzv. hypertext. Poklepáním myší se zobrazí další stránka. Je to jednoduché, pěkné a hlavně funkční.
Celá kniha by nestačila k popsání toho, co Internet poskytuje. Člověk nemusí být počítačový expert, aby s ním mohl pracovat, vzdělávat se nebo se jen bavit. Takže stačí si jen sednout, zapnout PC, klik, klik a udělat první krok do obrovského, fascinujícího světa moderní komunikace.
29. říjen 2007
7 570×
433 slov