Počítačové systémy je vše, co má něco společného s počítačem. Takže je to software i hardware. Software jsou počítačové programy, tudíž něco na co si nemůžeme fyzicky šáhnout a hardware je počítač a to co je k němu připojené, například: myš, klávesnice anebo tiskárna. PC - personal computer znamená osobní počítač. Počítačů je několik druhů. Dělíme je podle procesoru a podle provedení. Podle provedení je označujeme jako minislim, slim, minitower, desktop a přenosný notebook. Procesorů je také několik. Některé se už ani nevyrábí, jelikož moderní technika spěje dopředu. Například : 286 - málo výkonná třída, která se již nevyrábí a už není ani v prodeji. Možná ji nejdete prodávat v bazarech, ale jistě za velmi nízkou cenu. Podobně je na tom i 386, která se dnes už také nevyrábí. Ta už se ale rozděluje do dvou tříd. Ta méně výkonná se značí SX a ta více výkonná se značí DX. 486 - ta se ještě asi před dvěmi lety vyráběla, ale teď už se také nevyrábí, i když v prodejnách je pořád k sehnání. Intel Pentium I patří mezi novější počítače, které se stále vyrábí a jsou tudíž i ke koupi v obchodech. Intel Pentium II patří mezi kvalitní počítače a je výkonnější než Intel Pentium I. Úplně nejnovější počítače jsou Intel Pentium III, jsou poněkud dražší než ostatní počítače, ale zato jsou velmi výkonné.
K počítači patří také potřebné vybavení. Základní vybavení každého počítače je monitor, klávesnice, disketová jednotka, myš a většinou i tiskárna. Tiskáren je více druhů. Máme mechanické tiskárny jako třeba jehličkové, které jsou 9 - 24 jehličkové. A potom jsou tiskárny nemechanické inkoustové a laserové. Samozřejmě že laserové tiskárny mají nejkvalitnější tisk, pak jsou inkoustové a nejhorší kvalitu tisku mají jehličkové. Tiskárny můžeme také rozdělit na dva druhy a to na barevné a nebarevné. Ale k počítači může připojit i jiné zařízení než to nejzákladnější. Do počítače se dají vložit různé karty, jako třeba zvuková karta, aby počítač mohl vydávat zvuky a když máme CD ROM a nějaké bedýnky tak muže přehrávat i CD. Dále do počítače můžeme vložit videokartu, faxmodemovou kartu, a k počítači můžeme připojit mikrofon, kameru jiné zařízení.
Počítače můžeme také propojit mezi sebou a tomu říkáme síť neboli cizím slovem network. Sítí je několik a mezi nejrozšířenější patří Novel. Přes síť se můžeme napojit také na e-mail a Internet. E-mail je síťová pošta připojená přes telefonní linku. Inetrnet je síť na které jsou informace, kontakty, elektronická pošta. Na Internetu najdeme dnes už snad vše co potřebujeme. Takže i obchody, kontakty na firmy ale i na lidi kteří si chtějí jen dopisovat pomocí Internetu, počítačové hry. Na Inetrnetu nejdeme i horší věci jako nelegální prodeje, prodeje drog a stránky se sexem. A možná i díky těmto stránkám má Internet větší popularitu.
PC a zařízení které k němu můžeme připojit je nám na nic bez softwarového vybavení. Softwarové zařízení jsou programy. Nejznámější firma, která vyrábí programy je firma Microsoft. Mají nejrozšířenější programy na světě. A díky tomu, že každý počítač potřebuje operační systém, což je sytém který má na starosti celý software v počítači, se firma Microsoft nejvíce proslavila a rozšířila svými výrobky. Jejich operační systémy se nejvíce používají a jsou to tyto systémy: MS DOS a Windows. Windows je několik druhů, například: Windows 3,11, Windows 95, Windows 98 a Windows NT. Windows NT jsou pro síťové použití. V každém operačním systému je dobré mít manažera. Pro DOS to je třeba NC neboli Norton Comander, ten nejpoužívanější, ale je jich několik. A pro Windows je to průzkumník nebo WinComander, ale i těch je plno. Přes takové manažery můžeme zjistit kolik je ještě místa na disku, můžeme přes zněj kopírovat, přenášet soubory a nebo přejmenovávat soubory a adresáře. Většinou mají i jiné vlastnosti. Když takový to program spustíme, tak vidíme adresáře. Adresář je složka do které se dávají soubory. Adresář většinou nese jméno programu. V adresáři můžou být ještě podadresáře. U her jsou v podadresáři soubory s koly her. Jinak v adresářích nacházíme soubory, což jsou obslužné části programu. Soubory jsou i texty. Pokud máme program, který nazýváme textový editor, napíšeme vněm nějaký text a uložíme ho, text se nám uloží jako soubor s příponou, kterou používá váš textový editor. Programů je samozřejmě velká řada.
Počítač se dá také využít na hry. Docela často se hrami dostávají do počítače viry. To jsou programy vyrobené proto aby pokud možno nějakým způsobem zničily počítač. Některé viry napadají jen spouštěcí soubory, takže potom nespustíte program který byl napadený virem. V těch horších případech muže vir zničit celý počítač. Proti takovýmto škůdcům jsou vyrobeny antivirové programy, ty dokážou vir zničit, zastavit jeho činnost, odstranit vir a ty lepší dokážou opravit chyby které vir způsobil. Proto je lepší každý program než ho nainstalujete do počítače, prozkoumat jestli vněm není vir a zejména hry. Her je velice mnoho a i jejich výrobců je mnoho. Ty starší hry jdou hrát jen pod operačním systémem DOS. Ty novější se dají hrát jen pod systémem Windows a ty nejnovější se dají hrát už jen pod Windows 98. Hry rozlišujeme na strategie, evidence, textové hry, sportovní hry, logické hry a na akční a těm se většinou říká doomovky.
Počítače se není třeba bát. Dnes se už skoro nikdo bez počítače neobejde. Stal se potřebou jak domácí tak i pracovní. Pro některé je to pomůcka, pro některé pracovní nástroj a pro jiné zas zařízení na plno her. Někteří se dokonce staly na počítači a Internetu závislí. Každý by měl počítač využít jak potřebuje a někdy se u něj i odreagovat od světa, ale nikdo by ho neměl dávat na první místo. A každý by sy měl uvědomit že skutečný život není jen virtuální realita a nebo nějaká hra. Hodně lidí bere život jako hru na počítači. Myslí si že když se něco zlého stane, tak že se nic nestane. Protože mají další život, ale ono to tak není. Neměli bychom se stát závislí na počítači, ale měli bychom se naučit ho využívat a pracovat sním.
Ivoš Andrle, František Bělohlávek : Osobní počítač, Rubico s.r.o, Olomouc, Březen 1994
Internet
4. prosinec 2007
5 473×
1000 slov