Autor: Bohumil Hrabal byl český prozaik, který žil v letech 1914 – 1997. Psal povídky, novely, experimentální texty, romány. Pochází z Brna, ale vyrůstal v Nymburce v pivovaru. Narodil se jako nemanželský syn. Začal studovat práva, avšak během 2. SV byly VŠ zavřeny, tak se živil porůznu. Zároveň během okupace psal i básně, které nikdy nepublikoval. Po 2. SV dostudoval práva, ale jako právník nepracoval. Od r.1963 se živil jen literaturou. Po roce 1968 měl zakázáno psát, takže vydával v zahraničí a nebo v samizdatu (z ruštiny, samo – vydáváno). Od roku 1974 svá díla upravoval k obrazu režimu a byl tzv. „připuštěn“, ikdyž jeho díla byla nadále cenzurována. Zemřel 3.2. po pádu z okna v 5. patře Ortopedické kliniky na Bulovce, údajně při krmení ptáků.
Období: Česká literatura 2. poloviny 20. století.
Díla: Obsluhoval jsem anglického krále, Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek a další.
Jazyk: Hovorový a slangové výrazy, Pepinovo slovácké nářečí, košatější a obraznější soustřeďující se na detaily, proud řeči je pozvolný a klidný.
„ ... Nechajó tě všichni pozdravovat, akorát Bóchalena, ta už má po smrti, nějaké tachonýr jí dal do polena prach a baba, jak to dala do šporherto, tak to vybuchlo a lísklo to babu po čuni a zatřepala se a bylo po ní.“
Téma: Zkracování času a vzdáleností, stříhání vlasů, koňských ohonů a dámských sukní. Nápor moderního věku, loučení s poklidem maloměsta a s tradičními morálními hodnotami.
Námět: Vzpomínky na dětství, rodiče, příbuzní a přátelé. Očima vlastní maminky přibližuje autor atmosféru města v době převratných změn.
Motiv: Groteskní situace a šokující nápady jednotlivých postav. Vyjádření radosti, ale i odpovědnosti v životě.
Postavy:
Maryška – žena správce pivovaru, krásná mladá a energická, nesvázaná a co si usmyslí, to taky udělá.
Francin – správce pivovaru, spořádaný člověk, který má rád řád a věci na svém místě, puntičkář milující svou ženu, o kterou by se rád staral.
Pepin – švagr Maryšky, nespoutaný živel, pábitel, když vyprávěl vymyšlené historky, hrozně hulákal, rakouský voják, který víc než bojoval, pásl kozy. Dal by se označit za dominantní postavu tohoto díla.
Gruntorád – doktor, který léčí Maryšku.
Dóďa – holič, který se stará o vlasy Maryšky, a který jí je potom ustřihne.
Prostředí: Středočeský kraj, město Nymburk, prvorepublikový městský pivovar.
Postoj autora: Autor pomocí vyprávění přiblížil maloměšťácký život, jeho hodnoty a vývoj.
Retrospektivní vyprávění příběhu očima své vlastní maminky. Volná návaznost epizod.
Charakteristika díla: Postřižiny - krátký román, vzpomínková próza, v níž se autor vrací do Nymburka svého dětství a mládí, do pivovaru a ke strýci Pepinovi. Příběh vypráví o pivovaru za první republiky a rodině jeho správce, který byl ve skutečnosti jeho nevlastní otec.
robertred
28. prosinec 2012
36 196×
435 slov