Jan Ámos Komenský

Jan Ámos Komenský (1592 - 1670), narozen pravděpodobně v Nivnice na jižní Moravě, pocházel z rodiny drob-ného podnikatele, brzy úplně osiřel. Dětství prožil v Uherském Brodě, vzdělával se na bratrských školách ve Strážnici a v Přerově a v Německu na Herbornské akademii a na univerzitě v Heidelbergu. Po návratu učil v Přerově, později ve Fulneku, kde působil také jako bratrský kněz. R. 1621 prchá se ženou a dvěma dětmi, skrý-val se ve východních Čechách, brzy ztrácí celou rodinu - zemřela na morovou epidemii. R. 1628 po vydání Obno-veného zřízení zemského odchází do emigrace - natrvalo. Po odchodu do exilu tvoří většinou latinsky. Nikdy se již nevrátil. Nejprve se usadil v polském Lešně, kde byl zvolen posledním biskupem Jednoty bratrské, potom po-býval v Anglii, Švédsku, Uhrách. Pokaždé se vracel znovu do Lešna. Zde mu zemřela i druhá žena. V té době byl vyhlášen Vestfálský mír mařící možnost návratu do Čech. Za Švédsko-Polské války Komenskému v Lešně shořela většina majetku a část rukopisů, zvláště pak materiál k několik let připravovanému slovníku Poklad jazyka české-ho. Od r. 1656 až do konce života žil v Amsterdamu, kde také r. 1670 zemřel. Byl pohřben v nedalekém Naarde-nu. Komenský napsal okolo 250 děl většího či menšího rozsahu.

Před odchodem z vlasti: převažují spisy náboženské a filosofické, ve kterých se sváří víra s rozumem

Listové do nebe - úspěšné spisy, spisek obsahuje 5 fiktivních dopisů jednak adresovaných Kristovi, jednak psa-ných Kristem. Kritizuje současné problémy, ovšem řeší je smírně.

Truchlivý - spis se snaží hledat východisko ze zmatků a nejistot doby

Přemýšlování o dokonalosti křesťanské - úspěšný spisek

Labyrint světa a ráj srdce - tato alegorie je obrazem doby, kdy svět se zdá bezvýchodným labyrintem, kdy se skutečnost křiví do groteskních tvarů a kdy se člověk zachraňuje návratem do vlastního srdce. Poutníka (Komen-ského) na cestě městem - bludištěm (světem) doprovází Všezvěd Všudybud s Mámením, kteří mu nasazuj růžové brýle. Poutník přesto všude vidí jen podvod a klam. Fortuna přeje boháčům peníze, moc, slávu. Bohatství je však břemenem, boháči se o něj bojí a závidí těm, kteří mají víc. Trpí nepohodlím a neumějí s bohatstvím správně na-kládat. Východiskem ze zoufalé situace mu je samota a náboženské rozjímání - splynutí s Bohem. Hluboká zbož-nost byla pro dobu Barokní typická. Podobná myšlenka o bohu se nachází ve spisu Hlubina bezpečnosti. Alegorie - využívá přesného významu v rámci celého díla, děj má doslovný a zároveň přenesený význam.

Centrum securitatis (Hlubina bezpečnosti)

Komenský chtěl přispět k rozvoji české vědy. Vytvořil však pouze projekt. Z velké encyklopedie bohužel zbyly len trosky. Překládal žalmy a Katonova dvojverší.

Poklad jazyka českého - nedokončený slovník

O poezii české - pojednání propagující časomíru

Kšaft umírající matky Jednoty bratrské - útěšná alegorická závěť z doby uzavření Vestfálského míru

Kancionál - sbírka české duchovní lyriky

Pedagogické práce: při hledání způsobů „nápravy světa“ se mu zdá být jediným řešením právě idea výchovy člo-věka. Věřil, že vzdělaný člověk může své vědomosti využít nejen pro sebe, ale hlavně pro ostatní. Předpokladem rozvoje vzdělání je nová soustava vyučování.

Didactica magna (Velká didaktika) - toto dílo je ve světě nejpopulárnější. Jsou zde shrnuty a formulovány moderní pedagogické zásady platné dodnes: pojmová jasnost, názornost, přiměřenost, postup od jednoduššího ke složitějšímu, zřetel k dětskému chápání. Určena vychovatelům a učitelům mládeže. Výchovu člověka rozvrhl do 4 věkových období, kterým by měla odpovídat i školská instituce: od mateřských škol (rodina), přes školy obecné (obec), latinské - gymnázia (v každém městě) až ke školám odborným - akademie.

Informatorium školy mateřské - zdůrazňoval harmonickou výchovu celého člověka, dílo soustředěné na výcho-vu dětí v předškolním věku.

Orbis pictus (Svět v obrazech) - učebnice latiny, první obrázková učebnice na světě, spojení jazykového a věc-ného vyučování

Janua linguarum reserata (Brána jazyků otevřená) - učebnice latiny, jazyková učebnice

Schola ludus (Škola hrou) - atypická učebnice latiny, obsahuje 8 divadelních her určených žákům

Sebrané spisy vychovatelské - souhrnné pedagogické spisy vydané v Amsterdamu

Cesta světla - celoživotní snažení Komenského vložené také do díla

Všeobecná porada o nápravě věcí lidských - stěžejní filosofické dílo. Začal ho psát r. 1644 a pracoval na něm až do konce života. Rukopis se ztratil a byl nalezen až r. 1935. Je programem vytváření spravedlivějšího světa bez válek, světa lásky a moudrosti. Celková myšlenka pak směřuje k základnímu cíli: universální nápravě lidstva.

Moudrost starých Čechů - doplněk k Didaktice, doklad vztahu k lidové slovesnosti, obsahuje různá přísloví.

Význam Jana Ámose Komenského

Význam tkví ve velkolepé práci v ředě oborů, především v pedagogice a v syntéze celého předchozího vývoje naší kultury. Jeho dílo zůstalo živým odkazem i dalším generacím a jeho myšlenky byly realizovány v mnohých zemích světa. I dnešní člověk nachází v jeho tvorbě poučení i inspiraci.

Hodnocení referátu Jan Ámos Komenský

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  18. prosinec 2007
  23 833×
  754 slov

Komentáře k referátu Jan Ámos Komenský

tvůj bobek
jirkov 123
skeleton
mam za 1 ale uca neco tusi
lol
nvm
Huhu
Michael
Musím říct ,že je to opravdu pěkná práce ale je tam pár překlepů
niola šimonová
diky nemám s tim žadnou práci
bronislav
proc tam mate ty pomlcky??????????????????????????????
k
jo je dobrej
DENISA
JO JE TO DOBRÝ AKLE THLE UČIVO MNĚ NEBAVÍ
ivca
jo dobrý
Denča
Nemá to chybu!! :)
terka
je to prostě cool
terka TerisekPl(zavináč)seznam.cz
Je to tu super
jirka studeny jirkastudeny147(zavináč)seznam.cz
je to suprová stránka a najde se tu všechno...