Je to rozšíření mozkových prostor při ztenčení mozkové tkáně.
· Vnitřní-
Hromadí, li se mok v komorách.
· Vnější-
Hromadí-li se mok v subarachnoidálních prostorech.
· Obstrukční
· Komunikující
Příčinou obstrukčního hydrocefalu u kojence jsou kongenitální malformace, zánětlivé změny, atd… Nejčastěji to bývají kongenitální deformity horní krční páteře ,spodiny lební a nesprávný vývin mokovodu Sylviova.
Zánětlivé změny, které uzavírají mokové cesty, jsou obvykle následek meningitidy nebo krvácení.
Nejnápadnější klinickou známkou kojeneckého hydrocefalu je zvětšování hlavy. Zatím co u novorozence je obvod hlavy 34-35 cm, v 5 měsících průměrně 43 cm a v roce 45-46 cm, vidíme u hydrocefalických kojenců obvody 50-60 cm. Avšak obličej zůstává malý. Švy jsou rozestouplé, velká fontanela je široce otevřená a často i vyklenutá, malá fontanela se rovněž někdy neuzavírá. Nápadné jsou žíly na kalvě jako důsledek ztíženého odtoku krve z nitrolebního prostoru žilními spojkami do povrcního oběhu. Oční bulby jsou tlačeny dopředu a dolů – příznak zapadajícího slunce.
Celkový stav dítěte nebývá zpočátku porušen, později dítě přes dobrou péči dystrofuje. Zastavuje se psychomotorický vývoj. Postupně se vyvíjí spastická kvadruparesa. Některé děti mívají epileptické záchvaty,které mají většinou ráz tonických extensních křečí s poruchou vědomí i bez ní. V pozdějších fázích často oslepnou. Nezasáhne-li se včas chirurgicky u vhodných nemocných, umírá dítě po měsících i letech.
20. srpen 2007
9 973×
210 slov