Pocení je normální a životně důležitý proces, protože udržuje v těle stálou tělesnou teplotu. Lidské tělo je vybaveno více než tři miliony potních žláz, které se nachazejí v kůži, převážně pak v podpaží, tříslech, dlaních a na chodidlech. Denně lidské tělo produkuje asi půl litru potu, s fyzickou zátěží produkce roste až nad jeden litr denně.
Pocení může být omezeno na určité oblasti těla, jako je podpaží, třísla, dlaně a chodidla, ale může mít vliv na celé tělo. Mechanismus pocení je řízen vegetativním nervovým systémem a hormony. U některých lidí tento systém pracuje na vyšší úrovni, než by bylo nutné k udržení stálé tělesné teploty. Tito lidé se zvýšeně potí a tato nadměrná produkce potu se nazývá hyperhidróza.
Může nastat lokálně nebo na celém těle. I když přesné údaje chybí, odhaduje se, že přibližně 1-3% západní populace trpí nadměrným pocením. Může se objevit jako symptom (sekundární pocení), nebo bez zjevné příčiny (primární hyperhidróza). a následků, jako je plísňové infekce, bakteriální kožní infekce nebo ekzémy.
Protože pocením se kromě vody vylučují z těla i soli a odpadní látky. Objevují se na oblečení při zaschnutí bílé fleky různých velikostí. U citlivějších jedinců může pot způsobit podráždění kůže, projevující se zarudnutím, svěděním, potničkami. Pot pokud je čerstvý za normálních okolností není většinou cítit. V momentě, kdy se začneme nadměrně potit a nemáme hned možnost se usušit či umýt, dochází k rozkládání potu, což se projeví nepříjemným zápachem. Pot se stává živnou půdou pro bakterie a plísně, což zápach ještě více umocní.
Nejčastějšími místy, kde dochází k tvorbě plísní jsou chodidla, mezi prsty na nohou, třísla, podpaží a u obézních lidí oblasti pod tzv. kožními řasami (pod prsy, povislým břichem apod.). Obecně platí, že pocení se zhoršuje v létě a snižuje v chladném období.
Osoby trpící nadměrný pocením jsou omezovány v jejich každodenním životě což se na člověku odrazí i psychicky. Často trpí pocity méněcennosti, studu, rozpaky, depresí což má za následek omezení sociálních kontaktů postupem času až k izolaci.
V případě, že dochází k nádměrnému pocení dlouhodobě, je třeba se obrátit na kožního lékaře, který by měl najít příčinu, kterou lze léčit nebo odstranit. Když zmizí příčina, většinou zmizí i nadměrné pocení.
Lokálně jde problém řešit antiperspiranty, které omezují tvorbu potu a deodoranty, které omezují zápach. Další možností je aplikace botulotoxinových injekcí. Ty jsou ale velmi drahé, na druhou stranu pomohou vyřešit problém až na jeden rok. Nejúčinnějším avšak nejvíce invazivní řešením je odstranění potní žlázy. Operace vyřeší problém nadměrného pocení někdy trvale, někdy jen na pár let. Je však vysoce riziková, a tak se k ní přistupuje v momentě, když ostatní možnosti selhaly.
anonym
8. leden 2017
1 985×
794 slov