Způsoby alternativní léčby

Obsah:
I. Úvod
II. Hudba a její léčivá moc
III. Kolorterapie
IV. Léčba pomocí vonných esencí
V. Kameny
VI. Jídlo jako lék duše
VII. Přílohy
VIII. Použitá literatura

I.Úvod

Během života každého lidského jedince se objeví rozličné životní situace, které mohou radikálně zvýšit stres nad neúnosnou hranici a ten může začít negativně ovlivňovat celé lidské tělo.
Stresem se nazývají zdravotní poruchy, které jsou spojené s hormonem adrenalinem, který má na starosti „útěk“ nebo „útok“. Což znamená, že člověka připravuje k tomu, aby se nebezpečí postavil tváří v tvář, nebo aby vzal do zaječích. V současném civilizovaném světě však nelze všechny konflikty a peripetie řešit takovým způsobem, a tak se stává, že jedinec potlačuje různé pocity, vjemy a zážitky. Pokud, ale v sobě cokoli dlouho dusí, může si tím uškodit. Následky stresu jsou tak rozdílné, jako jsou rozdílní lidé. U někoho může zhoršit průběh akné, u jiného vyvolá astma, nebo snížení reprodukční schopnosti a celou řadu jiných potíží. Z dosavadního popisu stresu to vypadá tak, že nám pouze škodí, ale pravda je úplně jinde – na rozdíl od zvířat člověk potřebuje spoustu podnětů pro motivaci a udržení pohybu. „Zdravý stres“ zostřuje naše smysly a dává nám schopnost přizpůsobit se okolnímu prostředí a tak když nám chybí, cítíme se dokonce až sklesle. Výše uvedené potíže mohou propuknout, když se ze stresu vyvine pocit úzkosti, obzvlášť, když trvá delší čas.
Alternativní způsoby léčby a odstraňování nežádoucího stresu vycházejí až ze starověkých poznatků řeckého lékaře Asclepiadese, který již ve své době doporučoval k odstranění duševního napětí (stresu) masáže, aromatické koupele, květiny, hudbu, krásná umělecká díla, parfémy a dokonce i víno.

 

II. Hudba a její léčivá moc

Lidé se rodí se smyslem pro rytmus a tempo, a tak je dobrou metodou v překonávání stresu zpívání, recitace, tanec a nebo poslech hudby. Hudba má schopnost prohlubovat city, vyvolávat různé představy a vzpomínky, a tak jsou tyto činnosti velmi prospěšné těm, kteří mají problémy s hledáním cesty ke svým emocím.
Lidské srdce bije přibližně sedmdesátkrát až osmdesátkrát za minutu, proto vnímáme hudbu s tempem větším než 80 dob za minutu jako hudbu pomalou (uklidňuje a uvolňuje) a hudba, která se nám jeví jako rychlá, má více jak 90 dob za minutu(rozveseluje a vzrušuje). Při poslechu hudby se člověku mění rytmus a tempo dechu a dohromady s tím i nálada. Je to způsobeno tím, že hudbu přijímáme sluchovým ústrojím přes neurochemické impulsy do limbického systému mozku, který je spojen s našimi nejprimitivnějšími a nejtajuplnějšími reakcemi-s city, představivostí, tvořivosti a intuicí.
Velice zajímavým poznatkem je, že hudba, co se nám nelíbí, se ne vždy dostane do lidské centrální soustavy. Člověk se jí dokáže ubránit. Tato reakce představuje něco jako bezpečnostní ventil. Umožňuje posluchači odolat podprahovému vábení rytmu, který by mu mohl uškodit. Vliv hudby měnící naši náladu, tak pocítíme pouze tehdy, když jsme její kráse zcela otevřeni a její poslech vnímáme jako smysluplnou činnost. Hudební vkus každého lidského jedince je rozlišný a je daný kulturním a sociálním prostředím, ve kterém žije.
III.Kolorterapie

Terapeuté pracující s barvami jsou přesvědčeni, že některé barvy přivádějí lidské tělo, mysl i duši do stavu harmonie. Pro běžné užití účinků barev doporučují zabalit nahé tělo po celé délce do hedvábí daného bareveného odstínu a je-li to možné ležet třikrát týdně přibližně dvacet minut na slunci. Hedvábí, jako nejjemnější materiál, je nejvhodnější pro “domácí“ přenášení barevných vibrací na lidské tělo.
Je velice vhodné nechat na sebe působit vliv barev i ve svém bytě – rozveselit pokoje květinami, vymalovat alespoň jednu místnost radostnými barvami (odstíny žluté, zlaté, broskvové, jasně zelené nebo růžové). Živé barvy (žlutá, červená, nebo oranžová) se užité s mírou budou dobře vyjímat v jídelně, ale v pokojích kde se spí, by působily divoce a rušily by spánek (další barvy viz.tabulka v příloze). Podobně se doporučuje i do šatníku zavést svěží barvy. Je zcela jisté, že pochmurné šedivé barvy v nás mohou navodit až depresivní stavy.

IV. Léčba pomocí vonných esencí

Vedle sluchu a zraku může být nápomocný při léčbě stresu i čich vnímající různé vůně. Centrum čichu je v části mozku nazývající se bulbus olfactorius. Přestože je toto místo součástí limbického systému, který pro nás do jisté míry zůstává velkou neznámou, ví se, že souvisí s našimi emocemi, intuicí, pamětí, tvořivostí, hladem, průběhem spánku, tedy s našimi instinktivními pudy. Vůně má na tělo i na duši hluboký vliv, protože je bulbus olfactorius ve spojení s hypotalamem, který pomocí podvěsku mozkového (nejdůležitější žláza s vnitřní sekrecí) řídí endokrinní systém.
Při aromaterapii je nutné používat, jen ty esenciální oleje, které jsou 100% přírodní (měly by být označovány jako „čistý esenciální olej“). Uměle vyrobené vonné oleje totiž zpravidla vyvolávají alergické reakce (např.kýchání a dušení). Syntetické vůně se často označují jako “olej pro osvěžení pot pourri“ nebo „parfémovaný olej“.
K tomu, aby se místnost nejsnáze provoněla, se nejčastěji používají aromalampy. Ty bývají vyrobeny z keramiky, skla, porcelánu či mramoru. Ve svých stěnách mívají zdobné ornamenty a otvory kterými proudí vzduch dovnitř, kde je umístěna čajová svíčka. Nad svíčkou bývá umístěna nádobka s vodou, do které se nakape vonná esence (většinou čtyři až osm kapek), která se zahřívá plamenem svíčky a odpařováním provoní místnost. V příloze je Tabulka vonných esencí a jejich vliv na tělo

V.Kameny

Dávné kultury různých národů znaly již před mnoha tisíci lety harmonizující a léčivé účinky krystalů. V dobách přirozeného sepětí člověka s přírodou byly jejich pozitivní účinky používány s naprostou samozřejmostí.
Některé krystaly se pro své schopnosti velmi osvědčují při meditacích.
Nejznámější je čirý křišťál - vhodný především pro korunní čakru umístěnou na vrcholku hlavy, fialový ametyst -vhodný především pro tzv. čakru 3. oka umístěnou na čele nad kořenem nosu a růžový křemen - růženín, který je neodmyslitelně spjatý s láskou a léčbou čakry srdeční. Čakru si můžeme představit jako barevný energetický prstenec, vířící v určité úrovni těla. Přikládáním léčivých krystalů specielním způsobem lze zharmonizovat všechny čakry najednou. Následným uvolněním těla, mysli i ducha je organismu umožněno čerpání léčebných sil, nebo-li energie krystalů, probuzení a koncentrace duševní síly dřímající v každém člověku a tím spuštění jeho samo-léčebných procesů. Spolupůsobí zde několik faktorů.
Energie krystalů, jejich "povahové" a barevné sounáležitosti s čakrami člověka a víra v jejich léčivé schopnosti. Účinky drahokamů na lidskou duši a psychiku jsou prokazatelné, stejně jako jsou prokazatelné účinky barev. Stačí si vzpomenout jak různě barvy působí na psychiku...
Zástupci minerální říše - krystaly - dokáží energii a své vibrace vysílat na blízko i na velkou dálku. Mají však schopnost i energie přijímat a akumulovat. Tato vlastnost někdy je a jindy nemusí být tou nejlepší. (např.: zděděný šperk v sobě naakumuluje vibrace předchozího majitele v době jeho nemoci apod.) Proto je nezbytné o krystaly pečovat a pravidelně je čistit.
Nejzákladnější čištění je omývání pod proudem čisté vody, občasná koupel v mírně osoleném roztoku nebo vyhřívání na slunci (pozor - některé kameny jako třeba ametyst blednou).

VI.Jídlo jako lék duše

Ještě poměrně nedávno byly jako jediné látky ovlivňující náladu, požívány léky s nežádoucími účinky. Stále se však zvyšuje počet terapeutů, sázejících na to, že se stravováním dá zmírnit velká spousta emocionálních i mentálních poruch-hyperaktivita, potíže s učením, deprese, úzkost, nespavost, anorexie a ztráta paměti. Bylo dokázáno, že je lepší dávat mozku látky, co potřebuje, aby obnovil svojí chemickou funkci, než podávat léky blokující činnost neurotransmiterů.
Strava pomáhá relaxovat a usnout (potraviny s vysokým obsahem sacharidů), nebo třeba navozuje pocity síly a energie(jídla bohatá na bílkoviny). Lidé zkoumající závislost nálady na jídle také zjistili, že ženy mnohem silněji vnímají uspávací účinky jídla, zatímco na muže spíše působí bílkovinná strava, po jejíž konzumaci jsou velmi činorodí. Rozdílné reakce u opačného pohlaví lze sledovat díky rozdílu ve stavbě těla a v sexuálních hormonech.
Ženy mají velké množství estrogenu, vysoký obsah tělního tuku, naopak muži mají v těle velké množství testosteronu, menši tukové buňky a větši svalovou hmotu. Proto na muže mají bílkoviny silnější povzbuzující účinek.(bílkoviny jsou nezbytné pro výstavbu, údržbu a stavbu svalů. )
VII.Přílohy

Tabulka barev a jejich léčivých účinků

Červená -Teplá a dynamická, zvyšuje krevní tlak, zvyšuje tělesnou teplotu a povzbuzuje krevní oběh. Podporuje vylučování adrenalinu a dává sílu do života-pomáhá při nervovém vyčerpání. Není vhodná pro prchlivé povahy, pro osoby s vysokým krevním tlakem a při zánětech.Její varianty:růžová (pro křehké typy lidí), magenta (červenofialový odstín doporučovaný lidem, kterým se běžná červená zdá křiklavá.)
Oranžová -Teplá, znovuoživující, dává pocity euforie, aktivuje štítnou žlázu a dýchací ústrojí. Stejně jako u červené se nedoporučuje při zánětech.Její varianty:broskvová(zklidňující, mírní emoce), zlatá(všeobecně vhodná k léčbě.
Modrá -Chladná, inspiruje, uvolňuje, zmírňuje záněty, pomáhá při žloutence, snižuje krevní tlak, snižuje horečku, napomáhá k nerušenému spánku a duševnímu klidu.Nevhodná při stavech únavy a deprese.Její varianta:tmavě modrá(urychluje hojení zlomenin.)
Žlutá -Teplá, aktivizuje svalový a lymfatický systém, povzbuzuje mysl. Při nervovém přepětí a při nespavosti však může být příliš povzbuzující.Její varianta:krémová(vyrovnávající barva bez vedlejších účinků.)
Indigová modř -Chladná, vyzařuje intuici a uvolňuje, pomáhá omezit krvácení a silnou menstruaci, zmírňuje bolesti, záněty a otoky, posiluje svaly, nervy a kůži. Podobně jako modrá je nevhodná při depresíchJejí varianta:purpurová(potlačuje sexuální touhy, podporuje spirituální aktivity-modlitby a meditace, inspiruje.
Zelená -Chladná, vyzařuje harmonii, zmírňuje úzkosti, dává pocit pohody, posiluje, uklidňuje žaludek, zklidňuje nervy. Nevhodná při chudokrevnosti.Její varianta:tyrkysová(tiší, zklidňuje, pomáhá v období dlouhotrvajícího stresu a oslabené obranyschopnosti organismu)
Fialová -Chladná vyzařuje spiritualitu a uvolňuje, stimuluje šišinku, uklidňuje centrální nervový systém, pomáhá při stresu a úzkosti, nespavosti, kožních problémech. Nedoporučuje se při nedostatku energie a hluboké depresi.Její varianta:levandulová(zmírňuje stres a nespavost)

Tabulka vonných esencí a jejich vliv na tělo

Povzbuzující andělika, borovice, černý pepř, elemi, eukalyptus, fenykl, grapefruit, hřebíček, jasmín, kardamon, karafiát, limetta, máta peprná, muškátový oříšek, pomeranč, pačuli, palmarosa, rozmarýn, skořice, zázvor.
Vyrovnávající bazalka, bergamot, citronová tráva, geránium, kadidlo, levandule, neroli, růže.
Uklidňující cedrové dřevo, cypřišek, galbanum, heřmánek, chmel, jalovec, majoránka, mandarinka, mimóza, myrha, petitgrain(pomerančové listí), santalové dřevo, šalvěj, valerián, vetiver, violka vonná, ylang ylang.
Antidepresivní bazalka, bargamot, citron, geránium, grapefruit, heřmánek, jasmín, kadidlo, karafiát, levandule, limetta, mandarinka, neroli, pomeranč, palmarosa, pašuli, petitgrain, růže, santalové dřevo, šalvěj, ylang ylang.
Afrodiziaka andělika, cedr, galbanum, hřebíček, jasmín, karafiát, kardamon, koriandr, neroli, muškátový oříšek, pačuli, rozmarýn, růže, santalové dřevo, skořice, šalvěj, etiver, ylang ylang, zázvor.
Anafrodiziaka (tišící sex. touhy) kafr, majoránka.

Několik vonných kombinací

Moře klidu3 kapky šalvěje3 kapky petitgrain2 kapky kuskusu Joie de Vivre (pro zlepšení nálady)3 kapky mandarinky2 kapky bergamotu1 kapka geránia2 kapky ylang ylang Klenot v lotosu(usnadňuje meditaci)3 kapky kadidla3 kapky cedru1 kapka elemi
Mensa(pro studijní účely)2 kapky koriandru2 kapky grapefruitu2 kapky černého pepře Pro pekaře Viléma(erotizující směs)1kapka jasmínu3 kapky růže3 kapky santalového dřevo

VIII.Použitá literatura

Kniha:

Wildwoodová C.:Kompletní průvodce při redukci stresu. ALPRESS s.r.o.,
Frýdek –Místek 1998

Internetové stránky
www.psychoporadna.cz

www.pharmacia.cz/alternat

Hodnocení referátu Způsoby alternativní léčby

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  16. březen 2008
  6 052×
  1774 slov

Komentáře k referátu Způsoby alternativní léčby