Islám náboženství Jižní Jihovýchodní, Východní a Severní Asie, ale také Severní Afriky, vychází z křesťanství a židovství. Islám vznikl v Arábii, jeho zakladatelem je Muhammad (570 — 632) = největší z proroků. Ten sjednotil pouštní kmeny a vytvořil Arabskou říši. Muhammad (čti Mohamed) žil v Mekce, zjevil se mu archanděl Gabriel a nadiktoval mu první verše Koránu.
Roku 622 odešel Muhammad do Medíny (právě od této chvíle se datuje Hidžra — počátek muslimského letopočtu). Roku 630 pak došlo k dobytí Meky.
Islám je zajímavý tím, že při svých dobyvačných výpravách přijímali muslimové v podstatě vše, s čím se potkali. V jejich náboženství tak lze najít různé fragmenty jak řecké filosofie, tak — pochopitelně — křesťansví aj.
Od křesťanství se islám liší možností/povinností zabíjet ve jménu Boha, odlišnou rolí ženy v běžném životě (mnohoženství atd.), naopak obě náboženství jsou monoteistická (víra v jednoho boha). Muslim, který zemře ve jménu Alláha, jde automaticky do ráje. Alláh věří v člověka, každý je zodpovědný za sebe (není to Bůh, kdo odpovídá za vše).
Korán — Posvátná kniha muslimů, obsahuje 114 súr, jsou řazeny podle délky, verše = ajáty
Sunna — doplňuje korán, obsahuje skutky a život proroka Muhameda
Sunité — muslimové, uznávající Sunnu — umírnění islamisté, cca 90% všech muslimů
Šíité — muslimové, uznávající pouze samotný Korán bez Sunny — radikálové, asi 10% muslimů
Džanna — ráj
Riwán — anděl
Šajtán — ďábel
Džahannam — peklo (čti džehena)
Hadž — posvátná pouť do mekky (od toho titul hadži — tan kdo již pouť vykonal)
Džihád — svatá válka, svatý boj
Alláh — Bůh — Alláh v překladu znamená právě „bůh“ (Alláh akbar — Alláh je veliký)
As-salám 'alajkum! — pozdrav; odpověď: W'alajkum as-salám! (Tento pozdrav je zdvořilý, používá se běžně. Může po něm následovat stejně výměna datlí jako přestřelka, ať už slovní či jiná.)
23. květen 2008
12 993×
375 slov