City a nálada

Seminární práce z psychologie: City, nálada
„Jaký význam mají v životě city?“
Co jsou city?
City jsou projevy vnitřního dění (uvažování). Závisí na temperamentu a charakteru jedince. Druhy jsou: např. náladovost (= rychlý přechod od jedné nálady k druhé), citová vzrušivost (= nepřiměřená reakce na nepatrnou událost), sugestivita (= citová ovlivnitelnost), citová zranitelnost (= labilita, nízká odolnost proti zátěži), nezávislost, nebo citová zralost.

Jak souvisí city s rozumem?
Souvisí, nebo se navzájem bijí? Myslím, že mnohem častěji nastávají situace, kdy opravdu tyto dva jevy spolu soupeří. Rozum udržuje reálné myšlenky, ale aby člověk mohl postupovat ve svém rozvoji, je třeba právě citů, které směřují dál, někdy i za hranici možností. City jsou velmi důležitou součástí lidské osobnosti, jistě souvisejí i se svědomím a uvědomováním si sebe sama.

Vnější projevy citů.
Každý člověk si do určité míry své city skrývá. Patří to k soukromí. Často si ale můžeme všimnout vnějších projevů ( např. tvarování mimických svalů obličeje, nepozornost, roztěkanost…). Zřejmě tím člověk dává najevo potřebu porozumění, projevu přátelství, soucit- při projevu špatných citů, nebo naopak se chce podělit o radost, rozčarování apod. Citové projevy hodně působí na společnou činnost a vztahy mezi lidmi.

Jak dochází k „citové nákaze“?
Nálada jednoho člověka se může projevit i na celé skupině lidí, kteří ho obklopují. Když někdo např. přijde ustaraný, nebo rozzlobený, tak určitě ostatní nenapadne se v tu chvíli smát (pokud nemají nějaký silnější podnět ke smíchu). Když ale takovýto „zachmuřelý“ člověk přijde do veselé společnosti, je schopen se alespoň dočasně problémů zbavit. Těmto jevům se říká „citová nákaza“.
Afekty
Afekty jsou nezvládnuté, nekontrolovatelné projevy citů. Většinou při nich dochází k úplnému otevření a provalení toho „co má člověk na srdci“. Např. v hádce člověk zapomíná na slušné chování, rozum jde stranou a začnou převažovat city. Afekty mají ve většině případů špatný dopad.

Jak vzniká nálada?
Na náladu působí mnoho vnějších i vnitřních vlivů. Může to být třeba počasí, barvy okolí, světlo a stín, nebo stres, rozhovor s přáteli…..vlastně cokoli.
Naladění může ovlivňovat třeba výkonnost, vytrvalost, nadšení… apod.

Co znamenají city v lidském životě?
Řekla bych, že city jsou základem člověka, protože právě jimi se lišíme od zvířat, která jsou vedena jen pudy. Jsou i součástí komunikace, lidé se snaží si navzájem porozumět a lépe pochopit situaci druhého.
Jsou ale i hlubší city jako například láska, které se mohou stát smyslem života, nebo jeho naplněním, vyvrcholením. Jde o dlouhodobější stav, ne jen o chvilkovou náladu, která se změní během pár minut. Stejně tak může jít i o nenávist. Myslím, že by se člověk měl učit své city mírnit a trochu i omezovat. Je velmi snadné otevřenosti zneužít.
Řekla bych ale také, že dnes se víc prosazuje reálný pohled na svět a citům se už tolik prostoru nenechává. Naše generace je velmi materialisticky založená a je strhnuta davem za technikou. V žebříčku hodnot se na nejvyšší místo dostává kariéra, úspěch, možná i sláva… Nahrazuje to rodinu, vztah k přírodě, přátele….
Hlavní je, aby měl každý ve svém životě alespoň trochu jasno a nad důležitostí svých vyšších citů přemýšlel.

Hodnocení referátu City a nálada

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  2. listopad 2007
  12 388×
  500 slov

Komentáře k referátu City a nálada

Milada Melichárková
Jsem 20ltá osaba co studuje psychologii a to co se na této stránce dá nají prosím nezneužívejte je to špatně tato stránka má sloužit jako nápověda nebo předloha nanejvíš souhrn vašeho učiva.


Pamatuj te nepíší to jenom dospělí ale i děti !!
kamča
Pěkné, hlavně poslední věta!