Forenzní psychologie
Co je to forenzní psychologie?
Je to aplikovaná psychologická disciplína, která se zabývá chováním a prožíváním lidí v situacích regulovaných právem. V současné době představuje forenzní psychologie rychle se rozvíjející oblast poznání a současně téměř běžně dostupný servis pro soudní, vyšetřovací a policejní praxi. Forenzní psychologie se vyučuje na vysokých školách, forenzní psychologové se uplatňují ve školících a výzkumných centrech nebo také v terénu jako soudní znalci.
Máme 5 druhů forenzní psychologie:
- Kriminalistická psychologie - zahrnuje využití psychologie v rámci objasňování a vyšetřování kriminálních případů
- Soudní psychologie - zabývá se psychologickými stránkami soudního projednávání věci
- Penitenciární psychologie - zabývá se psychologickou problematikou spjatou s výkonem trestu
- Postpenitenciární psychologie - zabývá se psychologickou problematikou opětovného začleňování jedince do normálního života po odpykání trestu
- Kriminologická psychologie - je ztělesňována psychologickou teorií kriminálního jednání
Metody forenzní psychologie
- teoretické výzkumné postupy - např. analýza, syntéza, abstrakce, srovnání
- empirické výzkumné postupy - pozorování, experiment, explorační metody(tj. rozhovor a dotazník), psychologická analýza produktů činnosti
Historie forenzní psychologie
4 základní okruhy vzniku:
- nastolení forenzně psychologické problematiky ve druhé polovině 18.století - k zániku středověké právní kultury přispěl svými názory Ital C. Beccaria. Právě on je považován za zakladatele Klasické kriminologické školy. Dále zde byli badatelé Eckerthausena a Schaumann. Schaumann poprvé používá pojmu kriminální psychologie.
- vývoj forenzně psychologického zkoumání v 19.století - pokud jde o psychologii je 19.století využito k přerodu psychologie ze spekulativní vědy vznikající v pracovnách filozofujících myslitelů na vědu empirickou. Poprvé se zde objevují problémové okruhy(např. omyly ve výpovědích, existence justičních omylů, poznání o nespolehlivosti doznání, apod.).
- vznik forenzní psychologie jako experimentální disciplíny na počátku 20.století - ve druhé polovině 20. století dominuje především kriminálně antropologická škola založena Italem C. Lombrosem. Vzniká Lombrosova typologie kriminálních osobností.
- rozvoj forenzní psychologie ve 20.století - centrem rozvoje forenzního zkoumání výpovědi bylo především Německo.
Hodnocení referátu Forenzní psychologie
Líbila se ti práce?
Podrobnosti
17. srpen 2007
22 075×
291 slov
Podobné studijní materiály
Komentáře k referátu Forenzní psychologie